W 2020 r. branża spotykała się głównie w sieci

Red.: |Data publikacji:

Ubiegły rok na pewno wszyscy zapamiętają jako ten, w którym spotkania biznesowe odbywały się głównie online. Targi, konferencje czy szkolenia nie mogły być organizowane w tradycyjnej formie, dlatego zostały przeniesione do sieci.

Niewiele tradycyjnych spotkań branżowych

Początek roku zapowiadał się obiecująco, jeśli chodzi o imprezy targowe w Polsce, ale i na świecie. W naszym kraju w lutym tradycyjnie już odbyła się Budma w Poznaniu. Podczas wystawy prezentowane były produkty ze Złotymi Medalami. W 2020 roku wyjątkowo wiele z nich to produkty z branży stolarki otworowej. O tym pisaliśmy TUTAJ.

Także inna, ciekawa wystawa budowlana NAHB International Builders’ Show miała miejsce w Las Vegas w Stanach Zjednoczonych. Reprezentant naszego serwisu – Karol Klos odwiedził te targi i specjalnie dla nas relacjonował je z Las Vegas:

O amerykańskiej imprezie pisaliśmy też m.in. TUTAJ

W lutym z kolei relację z targów Bautec w Berlinie przygotowała Magda Rocka. Na ten temat można przeczytać TUTAJ. W tradycyjnej formie odbyły się jeszcze na początku marca targi Polskich Składów Budowlanych w Kielcach. Serwis forumbranzowe.com reprezentowała tam Justyna Hennig. O tym wydarzeniu piszemy TUTAJ.

Odwoływane kolejne imprezy

Od połowy marca imprezy targowe zaczęły był stopniowo odwoływane z powodu pandemii. Oprócz nielicznych przypadków lokalnych targów budowlanych w Polsce, spotkania z udziałem dużej grupy ludzi na żywo przestały być organizowane w tym roku na całym świecie. Tak się stało z największą dla branży stolarki otworowej wystawą Fensterbau Frontale w Norymberdze. Choć początkowo organizatorzy planowali jedynie przełożyć wydarzenie na inny termin, to jednak Fensterbau w ogóle nie odbyło się w tym roku. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Odwołane zostały także duże imprezy targowe, które miały się odbyć w 2021 r. Na taki krok zdecydowali się organizatorzy Bau. W 2021 r. wydarzenie odbędzie się jedynie w wersji wirtualnej, a więc nie pojedziemy do Monachium w styczniu, by odwiedzić jedne z większych targów budowlanych na świecie – o tym piszemy TUTAJ. Wirtualne spotkanie zaproponowali organizatorzy Glasstecu, który także w tym roku się nie odbył w tradycyjnej formie – o tym z kolei TUTAJ. Międzynarodowe Targi Poznańskie zdecydowały się na organizację Budmy w listopadzie w 2021 r., a nie w lutym, jak było pierwotne planowane – piszemy o tym TUTAJ.

Spotkania online

Natomiast dobrym pomysłem okazało się zorganizowanie targów w wersji online przez PSB. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Być może wynika to z faktu, że cel imprezy jest nieco inny, niż wspomnianych wyżej imprez (szczegóły).

Od połowy marca pojawiło się wiele propozycji wirtualnych spotkań, takich jak na przykład webinaria. Jednym z nich było webinarium Forum Branżowego z początku kwietnia. To wydarzenie odbyło się zamiast Forum 100, tradycyjnego spotkania przedstawicieli branży stolarki. O tym piszemy TUTAJ.

Serwis forumbranzowe.com przygotował się do tych trudnych czasów związanych z ograniczeniami w spotkaniach. Widać to po licznych wydarzeniach online organizowanych dla branży. Warto wspomnieć na pewno o cyklu spotkań związanych z nowościami (można je zobaczyć TUTAJ). Bez wątpienia największą polską imprezą branżową, która także odbyła się online, było Ogólnopolskie Forum Stolarki. Okazało się, że wirtualne spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, zgromadziło przed ekrany komputerów prawdziwe tłumy. O tym wydarzeniu piszemy TUTAJ.

Także architekci mogli znaleźć na naszym serwisie propozycje dla siebie. Były to specjalnie dla nich przygotowane webinaria (o tym TUTAJ) i wirtualna wersja targów Archiday, informację na ten temat znajdziemy TUTAJ.

Inne aktywności branży

W tym roku firmy z branży wykazały się także inną aktywnością. Były to różne formy pomocy i wsparcia. Rok zaczął się tradycyjnie, od wsparcia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Warto przeczytać o tym TUTAJ. Od marca w naszym kraju sytuacja się zmieniła w związku z pandemią, a wiele firm zdecydowało się pomagać szpitalom. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Była to nie tylko pomoc finansowa, ale i produkcja masek czy środków higienicznych – o tym TUTAJ. Na pewno wyróżnia się tu Drutex, który zainicjował akcję pomocy dla szpitali – o tym TUTAJ. Nawet teraz, pod koniec roku firmy z branży nie są obojętne wobec osób słabszych czy biedniejszych. O tym, jak branża pomaga, warto przeczytać w obszernym tekście, który znajduje się TUTAJ.

Z powodu pandemii na pewno w najbliższych miesiącach nie odbędą się wydarzenia z fizycznym udziałem ludzi. Doświadczenie tego roku pokazuje, że internet bardzo ułatwia komunikację. Z drugiej strony komputer czy smartfon nie zastąpią spotkania na żywo, którego większość osób z branży po prostu potrzebuje i wyczekuje.

Zobacz również

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass, należący do 10 największych producentów szyb zespolonych w Polsce, podsumował wyniki finansowe z poprzedniego roku.

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Zambrowski producent okien z PCW i aluminium, firma Monolit, kontynuuje działalność inwestycyjną. Obecnie buduje halę produkcyjną.

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Wartość zamówień pozyskanych przez Grupę Mercor w kwietniu 2024 była wyższa niż rok wcześniej, ale też przewyższyła poziom z marca bieżącego roku.

1