Gdzie i za ile – przegląd inwestycji w 2019 r.

Red.: |Data publikacji:

W mijającym roku wiele firm zdecydowało się na to, by rozbudować zakład produkcyjny, utworzyć nową linię czy postawić magazyn. Co więcej, w tym roku także pierwsze łopaty zostały wbite w budowę nowe siedziby. Zatem przyjrzyjmy się, o jakich inwestycjach pisaliśmy w tym mijającym już właśnie roku.


OKNORAM

W styczniu firma zakończyła budowę nowej hali w Jędrzejowie. Nowy obiekt ma ok. 1600 m2. Firma zajmuje się renowacją drewnianej stolarki.


ALIPLAST

Uruchomił nową linię lakierniczą w swoim zakładzie w Lublinie. Firma ocenia, ze jest to jedna z najnowocześniejszych linii na rynku.


FART PRODUKT

fart produkt toruń

W 2018 r. rozpoczął budowę nowej hali produkcyjnej o powierzchni 2 tys. m2, a oddanie jej do użytku planowane jest na połowę roku 2019.


WIŚNIOWSKI

Firma poinformowała o swoich dużych planach inwestycyjnych na lata 2019-2021. Ich wartość to 153 mln zł. Wiśniowski zamierzał zakupić sprzęt do produkcji okien, drzwi, bram i fasad.


EUROGLAS

Producent szkła – Euroglas w lutym uroczyście uruchomił drugi piec szklarski w zakładzie w Ujeździe. Wiązało się to również z otwarciem nowej linii produkcyjnej. Jej wydajność to 750 ton szkła płaskiego dziennie.


AIB

Firma zbuduje zakład produkcyjny w Czerwonce-Leszczynach, na terenie Katowickiej SSE. Wartość inwestycji to ok. 16 mln zł, a planowane oddanie do użytku fabryki to koniec 2026 r.


EKO-OKNA

Firma dostała pozwolenie na budowę nowej, kolejnej hali produkcyjno-magazynowej. Eko-Okna także inwestuje w drogi dojazdowe do fabryki. Firma zdecydowała się zbudować drogę, która omijałaby Kornice i Pietrowice Wielkie, a bezpośrednio komunikowała firmę z drogą krajową nr 45.


ALUPLAST

Aluplast

Firma Aluplast zdecydowała się na budowę nowej hali produkcyjnej wraz z magazynem i budynkiem biurowym. Budynki powstaną na terenie gminy Kleszczewo pod Poznaniem. Wartość inwestycji to ok 140 mln zł.


ML SYSTEM

Nową halę fabryczną planuje wybudować ML System. Powstanie ona pod Rzeszowem. Wartość inwestycji to ponad 10 mln zł.


OKNOPLAST

W Ochmanowie zostanie rozbudowany zakład produkcyjny Oknoplastu. Firma planuje wydać na tę inwestycję ok. 80 mln zł. Natomiast firma zakłada, że zakończenie budowy odbędzie się w 2024 r.


VOSTER

Producent drzwi ma duże plany inwestycyjne. W połowie roku firma planuje oddać do użytku nową halę produkcyjną, a poza tym halę do produkcji pelletu, magazyn surowców, a także rozpocznie budowę nowego biurowca. Pod koniec roku zaś firma zdecydowała o budowie nowej, kolejnej hali produkcyjnej. 


TURENWERKE

Producent drzwi ze Śląska wybuduje fabrykę w Stanowicach niedaleko Rybnika. Docelowo obiekty produkcyjne mają mieć powierzchnię 25 tys. mkw.


PRESS GLASS

W tym roku Press Glass planuje rozpocząć w 2019 r. produkcję szyb zespolonych w Stanach Zjednoczonych. Firma inwestuje w tym kraju w nowy zakład, budowany jest on w stanie Wirginia. Natomiast w Polsce, w Nowej Wsi pod Częstochową Press Glass zbuduje nowy biurowiec.


UNITEC

Na terenie Wałbrzyskiej SSE Invest-Park powstanie nowa hala produkcyjna firmy Unitec. Koszt budowy to ok. 17 mln, a zakończenie inwestycji planowane jest w 2021 r.


VELUX

Producent okien dachowych wyda 50 mln zł na inwestycje w Namysłowie. Inwestycja przyczyni się do powiększenia powierzchni hal produkcyjnych o 3 tys. m2. W efekcie w Namysłowie produkcja odbywać się będzie w 9 halach o łącznej powierzchni 74 tys. m2.


SELENA

W Dzierżoniowie na początku kwietnia Selena otworzyła nowe, centralne laboratorium – Selena Labs. Jest to obiekt o powierzchni 4 tys. m2, a wartość inwestycji to 8 mln zł.

 

DRUTEX

Kolejna hala powstanie w Bytowie. Taka decyzje podjął Drutex. Firma planuje wybudować zakład, w którym wytwarzana będzie stolarka okienno-drzwiowa. Wartość inwestycji szacowana jest na kilkadziesiąt milionów. Ponadto firma zdecydowała także o tym, by wybudować nowy biurowiec w Bytowie.


DONIMET

Firma Donimet modernizuje swój park maszynowy. Firma wyda na te inwestycję ok. 3 mln zł.


DECEUNINCK

W Jasinie pod Poznaniem został otwarty nowy magazyn Deceunincka. Obiekt znajduje się obok zakładu produkcyjnego firmy. Magazyn ma powierzchnię 9 tys. m2, a koszt inwestycji to ok. 10 mln zł.


FIBARO

nowa fabryka fibaro
Zdjęcie: Fibaro

Firma otworzyła w Wysogotowie pod Poznaniem nową fabrykę. Zakład produkcyjny ma powierzchnię 1,2 tys. m2, do tego jest jeszcze magazyn o powierzchni ponad 1 tys. m2 i dodatkowo biurowiec.


PILKINGTON

Pilkington otworzył w połowie maja nowy zakład produkcyjny w Białymstoku. Powierzchnia produkcyjna w fabryce wynosi ok. 10 tys. m2, znajdują się tu cztery linie produkcyjne.


SALAMANDER

We Włocławku Salamander Windows&Door System zbuduje nową halę do konfekcjonowania profili oraz zorganizuje plac do składowania profili.


DOVISTA

Fabryka okien i drzwi Dovista otworzyła drugą linię do malowania proszkowego. Inwestycja powstała w Wędkowych i kosztowała 20 mln zł.


ALCOMEX

Producent sprężyn Alcomex przeniesie się do nowej hali o powierzchni 5,6 tys. m2. Znajduje się ona w Markach. Zakończenie budowy planowane jest na III kwartał 2019 r.


JAMES WINDOWS

Irlandzki producent James Windows zdecydował się na inwestycję w Polsce. Nowa fabryka powstanie w Koszalińskiej SSE. Będą w niej produkowane okna i drzwi z PCW.


GEALAN

Nowa inwestycję rozpoczął w sierpniu Gealan. Firma zbuduje nowe centrum logistyczno-magazynowe o powierzchni 12 tys. m2. Powstanie także nowy budynek biurowy o powierzchni 900 m2. Obiekty zostaną zbudowane w Rzgowie, gdzie znajduje się siedziba firmy.


PONZIO

Nowy magazyn w sierpniu otworzyło Ponzio. Budynek znajduje się w Cekanowie, gdzie także jest siedziba firmy.


ADO

Turecka Grupa Ado, do której należy m.in. systemodawca Adopen, planuje inwestycje w Polsce. Firma chce produkować w naszym kraju nowe profile pod marką Penwood.


DOBROPLAST

Producent stolarki otworzył w Starym Laskowcu nowa linię do wytwarzania okien. Uroczyste otwarcie inwestycji odbyło się 10 grudnia.


STOLARSTWO TOMASZ WRÓBEL

Nowa hala powstanie w Ulanowie. Zbuduje ją Tomasz Wróbel, właściciel zakładu produkującego kantówki do produkcji okien i drzwi. Wartość inwestycji to ok. 6 mln zł.

Zobacz również

Włosi polubili plastikowe okna

Włosi polubili plastikowe okna

W 2021 r. we Włoszech wzrosło o 16 proc. zużycie PCW w budownictwie. Ten wynik to wzrost popytu na plastikowe okna i drzwi.

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna wycofały się z finansowania budowy obwodnicy. Firmie nie odpowiada przebieg zaproponowanej trasy. Projekt budowy może przez to upaść.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

Assa Abloy Mercor Doors inwestuje w rozbudowę fabryki w Dobrzeniu Wielkim pod Opolem. Efektem wdrożenia automatyzacji produkcji będzie podwojenie aktualnych mocy i, pomimo automatyzacji, zwiększanie zatrudnienia o 10 proc. rocznie.

1