PRESS GLASS stawia wreszcie swój biurowiec

Red.: |Data publikacji:

25 lat od uruchomienia produkcji szyb zespolonych w Nowej Wsi pod Częstochową, powstaje tu zjawiskowy biurowiec – siedziba Grupy Press Glass. Projekt opracowała prestiżowa pracownia Konior Studio, decyzję o budowie wydano we wrześniu ub. roku, wiosną br. zatknięto wiechę na budynku, a na początku 2020 roku zafunkcjonują tu firmowe biura. Jest to zwieńczenie dotychczasowych dokonań przedsiębiorstwa Arkadiusza Musia.

Autorem nowej siedziby Grupy jest uznana firma architektoniczna Studio Konior. Jej założyciel, Tomasz Konior jest pasjonatem muzyki klasycznej i wybitnym projektantem sal koncertowych. Ma swoim koncie liczne, zachwycające projekty, jak choćby budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, przebudowę Biblioteki Narodowej w Warszawie, ale też katowickie osiedle Dolina Trzech Stawów. Siedzibę Press Glassu wymyślił jako niski, rozłożysty biurowiec z betonową konstrukcją dla ogrodów dachowych, wypełnioną oczywiście taflami szkła. Obiekt doskonale wpisuje się w otaczającą go zieleń wokół Nowej Wsi.

Grupa PressGlass ma obecnie cztery fabryki w Polsce: w Tychach, Miętnie, Tczewie i Radomsku, jedną w Chorwacji, w Varaždinie, dwa zakłady w Wlk.Brytanii oraz fabrykę w USA. Ich produkcja przekracza w sumie 7 mln mkw. szyb zespolonych rocznie, do czego wykorzystują ok. 16 mln mkw. szkła bazowego. Zatrudniają łącznie ponad 3600 pracowników. Współpracują z kilkuset stałymi odbiorcami w Europie i na innych kontynentach. Właściciel Grupy jest również współwłaścicielem największej w Europie huty szkła w Ujeździe pod Tomaszowem, która dziennie wytwarza ponad 1700 ton szkła. Arkadiusz Muś z majątkiem szacowanym na 2,2 mld zł znalazł się w tym roku na 13. miejscu listy najbogatszych Polaków miesięcznika Forbes.

Press Glass powstał w grudniu 1991 roku w podczęstochowskiej wsi Wręczyca Wielka jako spółka polsko-szwedzka z 16 ludźmi pracującymi w hali o powierzchni 600 mkw. W listopadzie 1992 roku zakład odkupił Arkadiusz Muś. Modernizując firmę zakupił niebawem działkę w Nowej Wsi pod Częstochową, gdzie wybudował halę o powierzchni 1800 mkw., by w roku 1994 tam przenieść działalność. Stąd rozpoczął ekspansję na cały kraj i realizował pierwsze sprzedaże zagraniczne. W 2001 roku Press Glass przejął 100 proc. akcji spółki Celt-Tychy SA i jej zakład w Tychach, tworząc tym samym Grupę Press-Glass. W 2003 roku została podjęta decyzja o budowie trzeciego zakładu produkcyjnego w Tczewie koło Gdańska, który specjalizuje się w produkcji szyb zespolonych dla producentów okien w Polsce północnej oraz Skandynawii. Kolejny zakład Press Glassu powstał w Radomsku na terenie Łódzkiej SSE, a w ostatnich latach został rozbudowany i przeniesiono tam produkcję z zakładu w Nowej Wsi. I właśnie na miejscu starego zakładu powstaje obecnie biurowiec Grupy Press-Glass – wizytówka tego przedsiębiorstwa.

ilustracje: Konior Studio

Zobacz również

Poznaj najlepsze modernizacje budynków w Polsce

Poznaj najlepsze modernizacje budynków w Polsce

Uroczysta gala wręczenia nagród Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” odbędzie się 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

Coraz bliżej do targów Fastener Poland

Coraz bliżej do targów Fastener Poland

150 wystawców z 15 krajów - tak w skrócie zapowiada się 6. edycja Międzynarodowych Targów Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND. Odbędzie się w dniach 18-19 października w EXPO Kraków.

Nowe, duże salony ze stolarką

Nowe, duże salony ze stolarką

Grupa Impet, Mrówka czy All Windows Group to firmy, które otworzyły w ostatnim czasie sklepy ze stolarką.

1