PRESS GLASS stawia wreszcie swój biurowiec

Autor: |Data publikacji:

25 lat od uruchomienia produkcji szyb zespolonych w Nowej Wsi pod Częstochową, powstaje tu zjawiskowy biurowiec – siedziba Grupy Press Glass. Projekt opracowała prestiżowa pracownia Konior Studio, decyzję o budowie wydano we wrześniu ub. roku, wiosną br. zatknięto wiechę na budynku, a na początku 2020 roku zafunkcjonują tu firmowe biura. Jest to zwieńczenie dotychczasowych dokonań przedsiębiorstwa Arkadiusza Musia.

Autorem nowej siedziby Grupy jest uznana firma architektoniczna Studio Konior. Jej założyciel, Tomasz Konior jest pasjonatem muzyki klasycznej i wybitnym projektantem sal koncertowych. Ma swoim koncie liczne, zachwycające projekty, jak choćby budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, przebudowę Biblioteki Narodowej w Warszawie, ale też katowickie osiedle Dolina Trzech Stawów. Siedzibę Press Glassu wymyślił jako niski, rozłożysty biurowiec z betonową konstrukcją dla ogrodów dachowych, wypełnioną oczywiście taflami szkła. Obiekt doskonale wpisuje się w otaczającą go zieleń wokół Nowej Wsi.

Grupa PressGlass ma obecnie cztery fabryki w Polsce: w Tychach, Miętnie, Tczewie i Radomsku, jedną w Chorwacji, w Varaždinie, dwa zakłady w Wlk.Brytanii oraz fabrykę w USA. Ich produkcja przekracza w sumie 7 mln mkw. szyb zespolonych rocznie, do czego wykorzystują ok. 16 mln mkw. szkła bazowego. Zatrudniają łącznie ponad 3600 pracowników. Współpracują z kilkuset stałymi odbiorcami w Europie i na innych kontynentach. Właściciel Grupy jest również współwłaścicielem największej w Europie huty szkła w Ujeździe pod Tomaszowem, która dziennie wytwarza ponad 1700 ton szkła. Arkadiusz Muś z majątkiem szacowanym na 2,2 mld zł znalazł się w tym roku na 13. miejscu listy najbogatszych Polaków miesięcznika Forbes.

Press Glass powstał w grudniu 1991 roku w podczęstochowskiej wsi Wręczyca Wielka jako spółka polsko-szwedzka z 16 ludźmi pracującymi w hali o powierzchni 600 mkw. W listopadzie 1992 roku zakład odkupił Arkadiusz Muś. Modernizując firmę zakupił niebawem działkę w Nowej Wsi pod Częstochową, gdzie wybudował halę o powierzchni 1800 mkw., by w roku 1994 tam przenieść działalność. Stąd rozpoczął ekspansję na cały kraj i realizował pierwsze sprzedaże zagraniczne. W 2001 roku Press Glass przejął 100 proc. akcji spółki Celt-Tychy SA i jej zakład w Tychach, tworząc tym samym Grupę Press-Glass. W 2003 roku została podjęta decyzja o budowie trzeciego zakładu produkcyjnego w Tczewie koło Gdańska, który specjalizuje się w produkcji szyb zespolonych dla producentów okien w Polsce północnej oraz Skandynawii. Kolejny zakład Press Glassu powstał w Radomsku na terenie Łódzkiej SSE, a w ostatnich latach został rozbudowany i przeniesiono tam produkcję z zakładu w Nowej Wsi. I właśnie na miejscu starego zakładu powstaje obecnie biurowiec Grupy Press-Glass – wizytówka tego przedsiębiorstwa.

ilustracje: Konior Studio

Zobacz również

Wystartowały targi Batimat 2024 (zdjęcia)

Wystartowały targi Batimat 2024 (zdjęcia)

Targi Batimat 2024 odbywają się w dniach 30.09-3.10. Na wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli polskiej stolarki oraz naszej redakcji.

Aluron z Superpucharem. Medaliści olimpijscy zapraszają na Ogólnopolskie Forum Stolarki

Aluron z Superpucharem. Medaliści olimpijscy zapraszają na Ogólnopolskie Forum Stolarki

Medaliści olimpijscy i zdobywcy siatkarskiego Pucharu Polski z Aluron Wartą Zawiercie - Mateusz Bieniek i Aaron Russell zapraszają na Ogólnopolskie Forum Stolarki. W środę z zespołem świętowali zdobycie Superpucharu Polski. Z innych wieści w temacie sponsoringu, DRE i Oknamix zaangażowały się we wsparcie lokalnych sportowców.

Branża stolarki w obliczu powodzi (AKTUALIZACJA)

Branża stolarki w obliczu powodzi (AKTUALIZACJA)

Firmy stolarkowe zlokalizowane na południu i zachodzie Polski od kilku dni przeżywają niezwykle trudne chwile. Z powodu ulewnych deszczów wiele miejscowości w tych regionach  znalazło się pod wodą. Sytuacja jest zaś porównywana często do powodzi tysiąclecia z 1997 roku.