Kalendarium najważniejszych zmian personalnych roku 2020

Red.: |Data publikacji:

Jakie były najważniejsze zmiany personalne w branży stolarki w 2020 r.? Oto nasze kalendarium najważniejszych zmian na strategicznych stanowiskach w firmach.

Styczeń 2020 r.

Prof. Ulrich Sieberath, dyrektor IFT Rosenheim, z ostatnim dniem 2019 roku przeszedł na emeryturę. Na tym stanowisku 1 stycznia 2020 roku zastąpił go prof. Jörn P. Lass. Emerytowany dyrektor kierował instytutem 16 lat, ale związany jest z nim znacznie dłużej, bo od lat 37. Według zapewnień, po krótkim odpoczynku nadal ma się udzielać w IFT Rosenheim jako autor oraz prelegent. Nowy dyrektor z branżą okienną i fasadową związany jest z kolei od 36 lat. Od 14 pełni funkcje kierownicze w IFT, a od sześciu jest opiekunem kierunku Przegrody zewnętrzne budynków na Politechnice Rosenheim.

Stanisław Rosiak, wieloletni dyrektor i prezes zarządu Stolbudu zmarł w poniedziałek 13 stycznia we Włoszczowie w wieku 71 lat. Stanisław Rosiak był w latach 90. ub. wieku jedną z czołowych postaci na rynku stolarki budowlanej. W 1994 r. doprowadził do prywatyzacji Stolbudu Włoszczowa, w ramach której akcje na bardzo korzystnych warunkach objęli pracownicy tego państwowego wówczas zakładu. Był prezesem zarządu Stolbudu SA do 2005 roku. Pisaliśmy o tum TUTAJ.


 

Luty 2020 r.

Łukasz Kucharczyk, były menedżer Eko-Okien a następnie Budvaru-Centrum, zaangażowany został od lutego przez Yawal na stanowisko dyrektora handlowego. Do jego zadań należy kształtowanie polityki sprzedaży i marketingu firmy oraz budowa poprawnych relacji z klientami – producentami okien i fasad. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Łukasz Luto został odwołany ze stanowiska wiceprezesa i dyrektora zarządzającego firmy Porta KMI Poland. Funkcję wiceprezesa objął Marek Bednarz, dotychczasowy członek zarządu. Do zarządu dołączyli Artur Pęksyk dotychczasowy dyrektor sprzedaży i marketingu, oraz Grzegorz Białczak, dyrektor operacyjny (szczegóły).


 

Marzec 2020 r.

Paweł Zatorski postanowił kontynuować karierę poza strukturami firmy Hensfort. W związku z tym stanowisko dyrektora handlowego przemyski producent okien i drzwi powierzył Marcinowi Wenzlowi, który dotychczas pracował w firmie na stanowisku dyrektora ds. rozwoju. Jednym z nowych zadań Marcina Wenzla jest komercjalizacja efektów prac badawczo-rozwojowych, osiągniętych w ramach projektu, za którego realizację odpowiadał bezpośrednio jako dyrektor ds. rozwoju. Jak się dowiedział nasz serwis internetowy, Paweł Zatorski od 1 kwietnia objął funkcję dyrektora generalnego handlowego w firmie Pagen. Więcej na ten temat TUTAJ.

Waldemar Lis odszedł z Elumatec Polska. Przez wiele lat zajmował tam stanowisko prezesa zarządu. To nie jedyne zmiany w firmie – ze stanowiska prokurenta odwołany został Tomasz Rohloff. Nowym członkiem zarządu oraz dyrektorem Elumatec w Polsce został Robert Rutkowski. Obok niego w zarządzie jest również Chris Nicholls, który pełni funkcję globalnego dyrektora ds. operacji międzynarodowych w firmie Elumatec AG. Zarówno Waldemar Lis, jak i Tomasz Rohlhoff zaczęli prowadzić nową spółkę – polskie biuro producenta maszyn do produkcji okien PCW: Stürtz Polska (szczegóły).


 

Kwiecień 2020 r.

Roman Andrzejak przestał piastować funkcję prezesa firmy Pozbud, ale pozostał w zarządzie na stanowisku wiceprezesa. Decyzję o zmianach podjęła rada nadzorcza 23 kwietnia. Prezesem spółki został Łukasz Fojt. Trzeci członek zarządu się nie zmienił, pozostał nim Michał Ulatowski, który pełni także funkcję wiceprezesa. Przypomnijmy, że w 2019 roku nastąpiły w spółce zmiany organizacyjne, a ze stanowiska prezesa i członka zarządu ustąpił Tadeusz Andrzejak, starszy brat Romana. Poruszaliśmy ten temat TUTAJ.


 

Maj 2020 r.

Bartosz Marczuk przestał być prezesem firmy Anwis. Z firmą z Włocławka związany był od października 2015 roku, a funkcję prezesa piastował od kwietnia 2016 r. Stery po nim przejął Radosław Kuźma, dotychczasowy dyrektor marketingu i sprzedaży. Zmiany w zarządzie weszły w życie 1 maja 2020 r.  Nowy prezes z producentem osłon związany jest niemal od dwóch dekad – pracę w firmie rozpoczął w 2003 r. Jest absolwentem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie oraz Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu (więcej…).

Roman Andrzejak, jeden z założycieli i współwłaścicieli Pozbudu, który po sprzedaniu większości swoich akcji wciąż pełnił funkcję wiceprezesa, zdecydował się 29 maja zrezygnować ze stanowiska. Jego odejście, jak podaje oficjalny komunikat spółki, spowodowane jest problemami zdrowotnymi. Od 3 czerwca wiceprezesem została Agnieszka Grzmil, która ma doświadczenie w zarządzaniu finansami w kilku firmach. Jedną z nich była spółka giełdowa Hydrobudowa z Wysogotowa. Agnieszka Grzmil jest także od marca tego roku dyrektorem finansowym w SPC-2, podmiocie należącym do grupy Pozbudu. Więcej na ten temat TUTAJ.


 

Czerwiec 2020 r.

Victoria Renz-Kiefel, dotychczasowa dyrektor ds. strategii spółki Saint-Gobain High Performance Solutions, została dyrektorem zarządzającym w Swisspacer. Zastąpiła na tym stanowisku Andreasa Geitha, który odszedł ze stanowiska 31 maja 2020 roku. Decyzję podjął sam dyrektor, który z końcem maja przeszedł na emeryturę. Andreas Geith stał na czele firmy od początku 2011 roku (szczegóły).

Anna Baranik objęła nowo utworzone stanowisko dyrektora marketingu w firmie Amex-Bączek. Wcześniej zarządzała marketingiem i sprzedażą w Jagram-Pro, zakładzie specjalizującym się w produkcji drewnianych elementów gięto-klejonych. Jak przyznała, jej doświadczenie na pewno przyda się w firmie. Nie bez znaczenia będzie jej świeże spojrzenie na działalność firmy z perspektywy kobiety, bo to one najczęściej wybierają okna do domów. Do zadań dyrektor Baranik należy wspieranie procesów handlowych i kierowanie działaniami marketingowymi spółki. Pisaliśmy o tym TUTAJ.


 

Lipiec 2020 r.

Jacek Wach zakończył współpracę z firmą Hensfort, gdzie piastował stanowisko dyrektora ds. marketingu. Teraz taką funkcję pełni w firmie Pagen, gdzie odpowiada m.in. za opracowanie i wdrożenie strategii komunikacji marki, przeprowadzenie procesu rebrandingu oraz optymalizację narzędzi wspierających proces sprzedaży (szczegóły). Pierwsze efekty jego pracy mogliśmy zobaczyć już w październiku, kiedy zaprezentowano nową identyfikację wizualną firmy. Można ją zobaczyć TUTAJ.

Paweł Rząsa w dniu 1 lipca 2020 r. zastąpił w Hensforcie Jacka Wacha, którego był dotychczasowym współpracownikiem w dziale reklamy i PR. Od około 5 lat związany z branżą stolarki. Paweł Rząsa jest absolwentem filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych Strategiczna Komunikacja Marki na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie (szczegóły).

Marek Warzybok, wieloletni prezes GEZE Polska, odszedł na emeryturę. Stanowisko prezesa spółki objął po nim Marcin Dmowski, który swoją karierę zawodową rozwijał w takich firmach jak 3M oraz Cersanit. Marek Warzybok, lat 66, jest absolwentem Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej oraz studiów MBA na Akademii im. Koźmińskiego. Swoją pracę zaczynał jako inżynier na budowie, potem w biurze projektowym, by w roku 1984 wyjechać do Austrii. Wrócił do Polski w roku 1991 i pracował dla firm niemieckich. W roku 1995 wygrał konkurs i zaczął pracować dla GEZE: najpierw jako jednoosobowy przedstawiciel handlowy, potem szef spółki-córki w Polsce, a dalej w Czechach i na Słowacji. Pisaliśmy o tym TUTAJ.


 

Sierpień 2020 r.

Michał Maciejewski, były dyrektor handlowy w Eko-Oknach, został szefem sprzedaży w Alsecco. Dołączył do zespołu wraz z 30 byłymi już handlowcami z Eko-Okien. – Alsecco ma pełną ofertę produktów, na których zawsze mi zależało także w innych firmach. Bogaty wybór profili oraz okuć pozwoli konkurować z największymi producentami. Dzięki temu możemy się rozwijać i odpowiedzieć na zapotrzebowanie wymagających klientów – komentował na naszych łamach. Michał Maciejewski w Eko-Oknach pracował dekadę, szefował działowi sprzedaży i to m.in. dzięki jego zdolnościom i pracy firma spod Raciborza stała się jednym z większych producentów okien z PCW w Europie (szczegóły).

Marek Karwowski objął stanowisko dyrektora ds. sprzedaży i marketingu z funkcją członka zarządu w firmie Vikking. Jego zadaniem jest realizacja strategii rozwoju sprzedaży na rynku krajowym oraz intensyfikacja sprzedaży eksportowej. Marek Karwowski jest doświadczonym menedżerem, realizującym w przeszłości projekty restrukturyzacyjne w firmach z branży budowlanej, motoryzacyjnej oraz finansowej. Karierę rozpoczął od Grupy Atlas, następnie przez wiele lat związany był z producentem chemii montażowej i budowlanej, firmą Selena S.A. Z produkcją okien i drzwi związał się w Vetrexie, gdzie przez ostatnie prawie trzy lata zarządzał działem sprzedaży i marketingu. O objęciu nowego stanowiska rozmawialiśmy z Markiem Karwowskim w 67. odcinku podcastu Branżowisko.


 

Wrzesień 2020 r.

Iwona Muszyńska została z początkiem września dyrektorką handlową w firmie Eko-Okna. W branży stolarki obecna jest od niemal dekady. Od 2012 roku aż do objęcia stanowiska w firmie z Kornic związana była z nowosądeckim Dako. Karierę zaczynała tam jako specjalistka do spraw sprzedaży na rynku francuskojęzycznym. Następnie była koordynatorem sprzedaży na tym rynku. Od listopada 2015 roku piastowała stanowisko dyrektora do spraw sprzedaży na rynku belgijskim i odpowiadała między innymi za pozyskiwanie nowych i utrzymywanie bieżących kontaktów z klientami. Jest absolwentką Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (więcej…).

 

Marcin Kubiszak od września objął nowo utworzone stanowisko dyrektora marketingu w Somfy Polska. Jest absolwentem Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu i tworzeniu strategii marketingowych dla największych międzynarodowych marek z branży high-tech. Poprzednio pracował dla firmy Vestel International, gdzie tworzył strategię oraz zarządzał portfelem takich marek jak Toshiba, JVC czy Hitachi (więcej…).


 

Październik 2020 r.

Jacek Daniel, wieloletni dyrektor GEZE Polska, odszedł z firmy, w której pracował ponad dwie dekady. Jak poinformował nas osobiście, umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron. Były dyrektor jest absolwentem Politechniki Warszawskiej na Wydziale Mechaniczno-Technologicznymi Automatyki oraz Akademia Leona Koźmińskiego(MBA dla inżynierów). Jacek Daniel związany jest z branżą budowlaną od 1989 r., gdy na polski rynek wchodziły bramy sekcyjne oraz napędy drzwiowe. W latach 1995 – 1996 odpowiadał za sprzedaż automatyki w Dorma Polska. Od 1999 r. związany był nieprzerwanie z GEZE Polska. Pisaliśmy o tym TUTAJ.


 

Listopad 2020 r.

Paweł Dziekoński 2 listopada został wiceprezesem zarządu Fakro. Producent okien dachowych poinformował, że nowy wiceprezes „wspólnie z pozostałymi członkami zarządu będzie odpowiadał za funkcjonowanie i wyniki całej Grupy Fakro, wzmocni organizacyjnie i biznesowo firmę”. Paweł Dziekoński od 2017 r., pracował jako wiceprezes w spółce Kazar (producent obuwia), a przez rok zajmował stanowisko wiceprezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (od kwietnia 2016 r. do kwietnia 2017 r.). Pracował także na stanowiskach kierowniczych w Deutsche Bank i w Kredyt Bank oraz w firmach Deloitte i EY. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (więcej…)


 

Grudzień 2020 r.

Grzegorz Białczak objął 1 grudnia funkcję dyrektora zarządzającego i wiceprezesa zarządu Grupy Porta KMI Poland. Jest to kolejny krok odbywających się od kilku miesięcy zmian w strukturze organizacyjnej firmy. Nowy członek zarządu pracuje w Porcie od ponad dwóch lat, pełniąc funkcje dyrektora produkcji oraz dyrektora operacyjnego. Grzegorz Białczak to absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (rocznik 2001) i Politechniki Gdańskiej. Pracował wcześniej dla takich marek jak: Michelin, ThyssenKrupp, Dovista, Meble Wójcik, GMG, a w Porcie był również członkiem zarządu Porta KMI România (szczegóły)

Zobacz również

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

W kwietniu Gealan sfinalizował nawiązanie współpracy z Meesenburg. Oficjalne przypieczętowanie tego projekty pomiędzy firmami miało miejsce na stoisku systemodawcy podczas targów Fensterbau Frontale 2024.

Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Od 22 kwietnia obowiązują trzy istotne zmiany w programie "Czyste Powietrze". Ponadto, jak zapewnia rząd, wszystkie wnioski złożone po tej dacie mają zapewnione finansowanie.

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

1