Po pierwsze dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia

Red.: |Data publikacji:

Opinie-producentow-okien-o-dostawcach-edycja-2024Dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia to zjawisko, które po 2020 roku nabrało tempa w polskiej branży stolarki okiennej. Więcej o zmianach w podejściu producentów okien do dostawców można przeczytać w najnowszym raporcie CAB.

Centrum Analiz Branżowych opracowało raport „Opinie producentów okien o dostawcach, edycja 2024”. Opisuje w nim m.in., które elementy współpracy z dostawcami są najistotniejsze dla producentów okien, a także którzy dostawcy najlepiej odpowiadają ich potrzebom.

 

Zwiększanie liczby dostawców

Zjawiskiem, które po 2020 roku nabrało tempa w polskiej branży stolarki okiennej, jest dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia. Producenci okien masowo rozpoczynają współpracę z nowymi dostawcami (zazwyczaj nie oznacza to rezygnacji z dotychczasowych partnerów). Chociaż zmiany te obserwujemy od kilkunastu lat, w ostatnich 3-4 sezonach znacznie przyspieszyły. Co ciekawe, dotyczy to każdego z przebadanych przez CAB segmentów, tj. profili z PCW, aluminiowych, szyb zespolonych oraz okuć.

Jak wynika z analizy rynkowej, na początku 2020 roku 67 proc. producentów okien zaopatrywało się u jednego dostawcy szyb, a tylko 11 proc. u co najmniej trzech. Na początku 2024 r. z trzema lub większą liczbą dostawców szyb współpracował już co czwarty producent okien, a z jednym tylko połowa.

raport CAB dywersyfikacjaTo samo zjawisko, choć w różnym natężeniu można zaobserwować w przypadku dostawców profili czy okuć. Z jednym dostawcą profili z PCW współpracuje obecnie już tylko 52 proc. producentów okien (dwa lata temu odsetek ten był o 15 pp. większy), z jednym dostawcą okuć 50 proc. producentów okien (także spadek o 15 pp.), a z jednym dostawcą profili aluminiowych już tylko 45 proc. firm. Spadek wynosi tylko 6 pp,, ponieważ już dwa lata temu prawie połowa producentów zaopatrywała się w profile aluminiowe u dwóch, trzech lub nawet większej liczby dostawców.

Kluczowe czynniki wyboru dostawcy

Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie wprowadzanie do oferty komponentów od nowych dostawców nie wyhamuje. Z badania wynika, że około 1/10 producentów okien poważnie myśli o nowym dostawcy profili z PCW, a aż 1/6 o nowym dostawcy szyb. Przy doborze tych komponentów producenci kierują się innymi kryteriami wyboru. Szczegółowo zostało to omówione w raporcie CAB, ale ogólnie, u dostawców profili z PCW najwyżej ceniona jest jakość , a u dostawców szyb stosunek jakości do ceny.

Monitorowanie przez dostawców tego, jak producenci oceniają poszczególne elementy oferty i współpracy wydaje się jeszcze ważniejsze niż przed laty. Więcej szczegółów w najnowszym raporcie z cyklu „Opinie producentów okien o dostawcach”.

 

Zobacz również

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Saint-Gobain podsumowało pierwszy kwartał tego roku. Firma poinformowała, że w Europie zanotowała spadek wartości sprzedaży o ponad 10 proc.

1