Forum Branżowe - 01.2024

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. W stronę mobilności

Na okładce naszej styczniowej gazety gości pani Joanna Skalbaniok, prezes Roto Frank Okucia Budowlane. Rozmawiamy z nią m.in. na temat zmian, jakie zaszyły w firmie, od kiedy jest prezesem. Na co obecnie stawia firma, jakie inwestycje i projekty na w planach? I co dalej ze Związkiem Producentów Okuć Budowlanych, któremu Roto obecnie przewodzi? Zapraszamy do lektury całego wywiadu!

 SONDA, str. 18. Podsumowanie roku 2023

Zapytaliśmy dostawców, jak oceniają mijający rok. Dla większości z nich był trudny, pełen wyzwań, na szczęście koniunktura poprawiła się nieco w ostatnim kwartale. Jakie to miało skutki dla branży okienno-drzwiowej?

 DILER 2030, str. 22. Podsumowanie programu „Czyste Powietrze”

„Czyste Powietrze” miało na celu pomoc Polakom w przeprowadzeniu gruntownej termomodernizacji ich domów. Funkcjonujący od 2018 roku program w zeszłym roku zmienił zasady. Jaki był ich efekt? Co Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje na kolejny rok? I co dla „Czystego Powietrza” oznacza zmiana u władzy? Oto nasze subiektywne podsumowanie roku 2023.

OKNA I DRZWI, str. 26. Wymiana okien w blokach

Wymiana okien jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć związanych z termomodernizacją budynków. Wielu ich właścicieli może liczyć na dotacje z programów rządowych. Na jakich zasadach się to odbywa? Zbadała to Hanna Czerska.

OKNA I DRZWI, str. 38. Termoizolacja z kasety

Dużo jest powodów wyboru rolet zewnętrznych do okien pionowych. Jednym klientom chodzi o zacienienie wnętrz, innym o poprawę bezpieczeństwa, a jeszcze inni liczą, że płaszcz osłon poprawi parametry termiczne stolarki. Czy rzeczywiście dzięki roletom uda się płacić niższe rachunki za ogrzewanie? Sprawdził to Andrzej Witulski.

KOMPONENTY, str. 42. Co nowego w aluminium

Mówiąc o nowościach, z reguły mamy na myśli produkty oraz ich kolejne wersje czy modele. Jednak firmy zwracają uwagę, że równie duże znaczenie mają technologie i nowatorskie rozwiązania. Zapytaliśmy największe z nich, czym mogą nas zaskoczyć w najbliższym czasie.

KOMPONENTY, str. 48. Bezpieczne dla ptaków

Bezpieczeństwo ptaków kontra nowoczesna architektura? Producenci wciąż szukają rozwiązań, które pomogą pogodzić te dwa aspekty współczesnego budownictwa. Jaki jest rezultat? Czy są na rynku produkty, które mogłyby chronić naszych skrzydlatych przyjaciół? Odpowiedź znajdą Państwo w tekście Grzegorza Kowalczyka.

PRODUKCJA, str. 60. Inteligentne etykiety

Mówiąc o automatyzacji produkcji, mamy na myśli przede wszystkim maszyny. Takie jak CNC, które mogą wykonywać kilka czynności bez udziału operatora, czy roboty. Jednak to zaledwie jeden z elementów rozbudowanego systemu komunikacji w zakładzie. Przyszłością jest też RFID – co to jest, jak działa i do czego przydaje się z fabryce stolarki? – odpowiada Zofia Habro.

ZARZĄDZANIE, str. 64. Rzecznik prasowy – dlaczego jest potrzebny?

Rozwój nowych technologii powoduje, że coraz większy wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa mają media, w tym media społecznościowe. Firma powinna systematycznie budować swój wizerunek w otoczeniu oraz szybko reagować na pojawiające się w mediach informacje. Do tego bardzo przydatna jest funkcja rzecznika prasowego. Więcej na ten temat znajdą państwo w tekście prof. Henryka Mruka.

1