Forum Branżowe - 07.2023

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Bramy bez śladu węglowego

Krzysztof Horała, gość lipcowego wydania naszego miesięcznika, opowiada o nowoczesnych bramach produkowanych przez firmę Hörmann, które nie mają śladu węglowego, o swojej pasji do malowania oraz o tym, jak doszedł do miejsca, w którym teraz się znajduje. Razem z Robertem Klosem zastanawiają się również, czy II półrocze tego roku może być lepsze niż poprzednie, czy koniunktura się poprawi?

SONDA, str. 16. Pierwsze półrocze oczami producentów

To było trudne sześć miesięcy w ocenie największych producentów stolarki w Polsce, ale – co ciekawe – nie dla każdego. Niektóre firmy mówią wręcz o renesansie, jeśli chodzi o poszerzanie oferty i nowe inwestycje. Oto pierwsze półrocze oczami menedżerów.

RYNEK, str. 18. Jak profesjonalnie zarządzać cenami? Cz. I

Ceny są zazwyczaj ważne dla kupujących i kluczowe dla sprzedających. Dlatego nie warto zostawiać wyznaczania ich przypadkowi, menedżerskiej intuicji prezesa, jednemu działowi w firmie ani prostemu kalkulatorowi dodającemu do kosztów produkcji ustaloną z góry marżę. Cenami trzeba po prostu profesjonalnie zarządzać. Jak to robić, radzi Paweł Paczuski, menedżer i współzałożyciel firmy doradczej Wiseprice.pl.

OKNA I DRZWI, str. 20. Najlepsze drewno do produkcji stolarki

W stolarce otworowej najpopularniejszymi gatunkami drewna są: dąb, sosna, modrzew, iroko, meranti, a każde z nich ma swoje zalety. Są też gatunki, których w żadnym wypadku nie należy wykorzystywać do produkcji okien i drzwi. Więcej na ten temat w tekście Janusza Bekasa.

OKNA I DRZWI, str. 22. Nietypowe drzwi na salonach

Duże, dwuskrzydłowe drzwi były zdecydowanie domeną domów jednorodzinnych. Najczęściej otwierały salony na jadalnię albo stanowiły przedłużenie kuchni, niejako łącząc ją z jadalnią. Jednak architekci również w nowoczesnych mieszkaniach szukają sposobów na stworzenie otwartej przestrzeni, a dobrym pomysłem zdaje się właśnie montaż drzwi o nietypowych wymiarach. Producenci na te potrzeby klientów oczywiście starają się odpowiadać, by dzięki temu zyskać przewagę konkurencyjną. Joanna Bajkiewicz sprawdziła, czy sprzedawcy zauważyli zwiększone zainteresowanie tego typu drzwiami.

OKNA I BRAMY, str. 26. Słońce zamiast kabla

Temat zielonej energii jest jak najbardziej na czasie. Nic nie wskazuje na to, aby szybko miał ulec zapomnieniu. Wręcz nie powinien. Ma to swoje odzwierciedlenie również w bramach z napędem solarnym. O tych nowoczesnych rozwiązaniach przeczytają Państwo w tekście Hanny Czerskiej.

KOMPONENTY, str. 32. Spoza szablonu

Coraz więcej osób szuka nietuzinkowych rozwiązań aranżacyjnych, które pozwolą im wyrazić swoją indywidualność i wyjątkowość. Stolarka okienna, ale i drzwiowa umożliwiają wprowadzenie oryginalnych elementów do wnętrza. Dzięki niej możemy nadać pomieszczeniom wyjątkowy charakter i podkreślić unikalny styl. Producenci wychodzą temu naprzeciw, oferując naprawdę bogatą paletę kolorystyczną wyrobów, a także różnorodność styli i wzorów. Ofercie producentów przyjrzała się Joanna Bajkiewicz.

PRODUKCJA, str. 37. Zamawianie komponentów

Świat staje się coraz bardziej cyfrowy. Wszystko projektujemy i tworzymy wirtualnie, aby mieć jak najlepszy ogląd ostatecznej, rzeczywistej wersji produktu. Ale nawet najbardziej wyszukane okno nie stanie się fizyczną częścią budynku, jeśli go nie wyprodukujemy. O tym, jak efektywnie zamawiać komponenty do produkcji okien, pisze Zofia Ryhelska.

PRODUKCJA, str. 38. Jak zapewnić właściwe warunki pracy w hali produkcyjnej? Cz. I

W celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom między innymi: odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, wysokość hali, doświetlić ją światłem naturalnym oraz zastosować do budowy materiały o konkretnych parametrach izolacyjności. Szczegóły w tekście Adama Pietrzyka.

VADEMECUM STOLARKI, str. 38. Okucia do okien i drzwi

Okucia to kluczowy komponent stolarki okienno-drzwiowej. Są rodzajem kręgosłupa, który umożliwia zamykanie, uchylanie oraz wentylowanie przez okna i drzwi. Jest coraz więcej rozwiązań dopasowanych do potrzeb użytkowników, tych bardziej i mniej sprawnych. W naszym vademecum znajdą Państwo m.in. przegląd okuć do drzwi z PCW, tych umożliwiających bezpieczną ewakuację w razie pożaru, a także nowoczesnych rozwiązań umożliwiających kontrolę dostępu do domu i mieszkania.

 

 

1