Forum Branżowe 10.2023
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Powrót do podstaw biznesu
Naszym gościem jest w tym numerze Rafał Osiński, dyrektor sprzedaży w Deceuninck Poland. Rozmawiamy z nim na temat wyzwań, jakie stoją przed branżą stolarki i polskim oddziałem w 2024 roku, poruszamy też temat zrównoważonego rozwoju oraz coraz większego problemu, jakim staje się recykling starych okien, i to nie tylko tych z PCW. Zapraszamy do lektury pełnego wywiadu.
SONDA, str. 18. Spore wahania nastrojów w branży
Podczas gdy jedni liczą straty, inni czekają na spadek inflacji i poprawę koniunktury w IV kwartale tego roku. Sprawdziliśmy, czy branża jest przygotowana na to, co przyniesie druga połowa roku.
GWIAZDA MIESIĄCA, str. 26. Drzwi dla niepełnosprawnych
W rozwiniętych gospodarczo krajach Unii Europejskiej ok. 15 proc. populacji to osoby niepełnosprawne. Według narodowego spisu powszechnego przeprowadzonego w 2021 roku w Polsce jest ich niemal 5,5 mln, czyli powyżej 14 proc. ludności. W porównaniu do wyników spisu z 2011 roku liczba ta wzrosła o 16 proc. To jedna z przyczyn, dla których warto mieć w ofercie rozwiązania dla osób mniej sprawnych ruchowo.
OKNA I DRZWI, str. 28. Regulacja okien na zimę – potrzebna czy nie?
Przed sezonem zimowym w mediach pojawiają się porady, jak przestawić okucia okienne na „tryb zimowy”. Ma to być sposób na ich uszczelnienie, dzięki czemu oszczędzi się na ogrzewaniu. Co o tym sądzą handlowcy w sklepach z oknami?
OKNA I DRZWI, str. 30. Quo vadis, okno?
Czy w oknach jest przestrzeń na innowacje? Na takie pytanie chyba każdy przedstawiciel branży odpowie twierdząco. Innowacyjność, czyli udoskonalanie produktu, to cecha, nad którą stale pracują firmy okienne. O tym, jakie są możliwości wprowadzania zmian, opowiadają dostawcy systemów aluminiowych.
OSŁONY I BRAMY, str. 38. Dla wygody i estetyki
Zadaniem osłon fasadowych jest regulowanie nasłonecznienia wnętrz budynku. Architekci montują je zarówno na oknach, jak i na całych ścianach. Takie osłony mają wpływ nie tylko na wygląd budynku, ale też jego energooszczędność.
OSŁONY I BRAMY, str. 42. Popularne akcesoria do bram
Właściciele inwestują w coraz bogatsze wyposażenie swoich domów. Trend ten nie omija również bram garażowych. Dostępna jest szeroka gama produktów dodatkowych, które poprawiają komfort użytkowania takiej bramy – od elementów ozdobnych po rozwiązania cyfrowe. Co klienci wybierają najczęściej i co warto mieć w ofercie?
FASADY, str. 44. Na szklanym froncie
Wykonanie fasady aluminiowo-szklanej to skomplikowany i kosztowny proces, wymagający specjalistycznego projektu. Jednak za prawidłowość prac w pełni odpowiedzialny jest wykonawca. Dlatego powinien używać tylko profesjonalnych systemów mocowań oraz sprzętu gwarantującego bezpieczeństwo podczas pracy.
KOMPONENTY, str. 52. Profil na dachu
Okna dachowe to nie tylko źródło naturalnego światła, ale także ważny element architektoniczny wnętrza. Aby zapewnić im odpowiednią funkcjonalność i trwałość, nie można zapominać o profilach okiennych. W tym artykule przyjrzymy się różnym profilom do okien dachowych w różnym kontekście.
KOMPONENTY, str. 54. Odporne na ogień
W wielu obiektach niezbędne jest stosowanie przegród chroniących przed działaniem pożaru. Regulują to odpowiednie przepisy. Przy czym jest dużo rozwiązań, zarówno jeśli chodzi o miejsca stosowania odpornych przegród, jak też ich budowę.
PRODUKCJA, str. 66. Stal w okleinie
Powierzchnia drzwi powinna zachować niezmieniony wygląd przez wiele lat, mimo oddziałującego na nią promieniowania UV, wilgoci i temperatury. Dodatkowo jest narażona na codzienną, intensywną eksploatację. Czym się pokrywa drzwi stalowe, by sprostały tym wymaganiom?
LIDERZY RYNKU OKIEN I DRZWI, str. 74. Województwo kujawsko-pomorskie
W rankingu wojewódzkich liderów czas na kujawsko-pomorskie. Region na północy Polski również ma reprezentację w branży stolarki. I choć nie znajdziemy tam krajowych gigantów, to ma on swoją pozycję na naszym rynku.
PUNKT WIDZENIA, str. 79. Michał Majewicz: Czy to będzie optymalizacja idealna?
W ostatnich latach temat sztucznej inteligencji zyskał popularność, a na przełomie lat 2022 i 2023 stała się rzecz szalona. O AI rozpisywali się wszyscy: od ekspertów po szeregowych pracowników. Tematem rozmów podczas przerw w pracy stało się: „Kiedy nas zastąpi sztuczna inteligencja?”, a wszystko za sprawą udostępnienia przez firmę OpenAI oprogramowania, jakim jest Chat-GPT, które mimo wad i pozostawania wersją testową rozpoczęło globalną rewolucję.