Forum Branżowe - 02.2024

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Dobry klimat dla biznesu

Gościem naszego lutowego wydania jest pan Krzysztof Schmidt, prezes i założyciel firmy Mol. Pan prezes opowiada nam o swoich początkach biznesowych w Kanadzie, a także o dobrym klimacie dla przedsiębiorstw, jaki panował w Polsce w latach 90. Jednocześnie zdradza nam, jakie credo przyświeca jego firmie: „Jesteśmy w biznesie, aby robić pieniądze i mieć z tego przyjemność. Jeśli więcej pieniędzy oznacza mniej przyjemności, to rezygnujemy z części pieniędzy”. Z czego firma Mol czerpie największą przyjemność po 30 latach działalności?

 OD REDAKCJI, str. 14. Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty

Znamy już laureatów szóstej edycji konkursu kalendarzy nadesłanych przez firmy z branży stolarki. Okazała się ona rekordowa pod względem liczby oddanych głosów. W tym roku wśród laureatów w poszczególnych kategoriach jest kilka niespodzianek, zdetronizowani zostali dotychczasowi zwycięzcy. Kto wygrał?

 RYNEK, str. 15. Fensterbau Frontale coraz bliżej

Przed nami Fensterbau Frontale w Norymberdze, które uznawane są za najważniejsze wydarzenie targowe naszej branży w tym roku. Czego możemy się spodziewać po tegorocznej imprezie? Kto zaprezentuje nowości? Jak wyglądały ostatnie edycje?

 DILER 2030, str. 19. Audytorzy energetyczni poszukiwani

Program „Czyste Powietrze” stwarza dilerom wiele dodatkowych możliwości do poszerzenia zakresu swojej działalności, a przy okazji zwiększenia dochodu. Poza doradztwem dla beneficjenta programu, którego uczymy na naszych kursach, oraz ewentualną sprzedażą docieplenia czy źródeł ciepła, istnieje też możliwość wykonywania audytów energetycznych do programu „Czyste Powietrze”. Przygotowuje do tego kurs opracowany przez Fundację Poszanowania Energii wraz ze Zrzeszeniem Audytorów Energetycznych. Nasi doradcy mają na niego 30-procentową zniżkę.

GWIAZDA MIESIĄCA, str. 22. Szyby dźwiękochronne

Z oceny Komisji Europejskiej wynika, że 167 mln osób na terenie całej Unii jest narażonych na hałas powstający w ruchu drogowym, 36 mln na hałas wynikający z ruchu kolejowego, a 15 mln – z ruchu lotniczego. Możemy się przed nim chronić, montując w domu m.in. dźwiękochronne okna. O ich parametrach pisze dokładnie Anna Grocholska.

OKNA I DRZWI, str. 26. Stolarka na eksport: Włochy

Jak wynika z danych Centrum Analiz Branżowych, w 2022 r. na każdym z 25 głównych rynków eksportowych nasz eksport wzrósł o co najmniej kilkanaście procent. W czołówce znalazły się Włochy ze wzrostem aż o 91 proc. Jakie produkty made in Poland cieszą się tam największą popularnością? Zbadała to Hanna Czerska.

OKNA I DRZWI, str. 28. Światło na poddaszu

Więcej światła w domu to obecnie jeden z priorytetów, którym kierują się inwestorzy przy budowie. Okna kolankowe znakomicie wpisują się w ten trend, zapewniając więcej słońca na poddaszu. Rozwiązania dostępne na rynku opisuje Magdalena Rocka.

KOMPONENTY, str. 46. Ramki dystansowe a izolacyjność termiczna szyb

Współczesne budownictwo stawia coraz wyższe wymagania związane z efektywnością energetyczną. Jednym z kluczowych elementów wpływających na izolacyjność termiczną okien są szyby zespolone, których parametr Ug zależy m.in. od ramek dystansowych. Elementy te pełnią istotną funkcję zarówno konstrukcyjną, jak i izolacyjną – zabezpieczają i uszczelniają krawędzie szyb, wyznaczają szerokość międzyszybową oraz zapewniają stabilność zespolenia. Więcej informacji znajdą Państwo w tekście Marianny Misiak.

PRODUKCJA, str. 52. Profesjonalna obsługa klienta

Różnorodność i szeroki wybór to znak naszych czasów. Dostawcy muszą się więc mierzyć z ciągłą walką o klienta, który teraz bardziej niż kiedykolwiek ma mnogość dostępnych opcji. Dlatego chcąc go zatrzymać, producenci muszą stale poszerzać obszary swojej przewagi. Już nie tylko niska cena, dobry produkt, a nawet szybki czas realizacji zamówienia, teraz liczy się również wysoki poziom obsługi klienta. Jak powinna ona wyglądać, wyjaśnia Zofia Ryhelska.

MONTAŻ, str. 61. Materiały do osadzania stolarki

Wraz z unowocześnieniem metod montażu przybywa coraz więcej materiałów do osadzania stolarki. Oprócz łączników i produktów do kotwienia ościeżnic potrzebne będą taśmy oraz odpowiednia chemia budowlana. Co powinien mieć ze sobą monter udający się na montaż, wyjaśnia Andrzej Witulski.

1