Oknoplast chce przekroczyć 1,5 mld zł przychodu w tym sezonie

Red.: |Data publikacji:

Oknoplast zaprezentował wyniki za pierwsze półrocze i przedstawił prognozy finansowe na zakończenie tego roku. Firma także podsumowała swoją działalność za trzy ostatnie lata.

Znakomite półrocze

Grupa Oknoplast podliczyła, że pierwsze półrocze zakończyła sprzedażą na poziomie 827 mln zł, co oznacza wzrost o 37 proc. Ten wynik wypracowały spółki wchodzące w skład Grupy: Oknoplast, Aluhaus, WnD i Hermet 10. Mikołaj Placek, prezes Grupy, przyznał, że firma osiągnęła niezwykły wzrost w ciągu kilku lat. Porównał dane z 2019 roku – wówczas sprzedaż wyniosła 185 mln euro, natomiast firma planuje zamknąć ten rok wynikiem 350 mln euro (to ponad 1,6 mld zł). Większość, bo 80 proc. sprzedaży, realizowana jest na rynkach zagranicznych. Są to kraje europejskie, a także Stany Zjednoczone i Kanada. Firma sprzedaje swoje produkty do 19 krajów.

Inwestycje w Hiszpanii i w Polsce

Prezes Grupy podkreśla, że firma realizuje swoje długoletnie cele, jak dywersyfikacja produktów i rozwijanie własnych marek. W ostatnich trzech latach, czyli od początku 2020 i wybuchu pandemii, w Grupie Oknoplast zaszło kilka zmian. Przede wszystkim firma przejęła hiszpańskiego producenta stolarki Ampuero (właściciel marki Hermet 10), pisaliśmy o tym TUTAJ. Polski producent wciąż inwestuje w Hiszpanii, bo w miejscowości Cebolla pod Madrytem kupił hale o powierzchni 45 tys. mkw. z przeznaczeniem na działalność produkcyjną.

Od początku okresu pandemii Grupie udało się zwiększyć moce produkcyjne o 30 proc. Obecnie firma posiada pięć zakładów produkcyjnych (w tym zakład w Cebolla, który obecnie jest w trakcie modernizacji) i dysponuje 124 tys. mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej. Producent planuje także kolejne inwestycje w Polsce, w Ochmanowie ma powstać do 2024 r. hala do magazynowania profili, jej powierzchnia ma wynieść 29 tys. metrów sześciennych.

Inwestycje odbywają się także jeśli chodzi o energooszczędność. Firma planuje na nowych budynkach hal instalować panele fotowoltaiczne, a na dachach starych takie instalacje będą powstawać od przyszłego roku. W takich obiektach należy przygotować dach do instalacji paneli. Z kolei oświetlenie ma być zamienione na LED, planowana jest także wymiana starej infrastruktury, a producent podejmuje także kroki w celu ograniczenia śladu węglowego. Przedsiębiorstwo poinformowało, że zaplanowany jest już audyt w tej sprawie.

Nowe pergole i okna

Mikołaj Placek przypomniał, że ostatnio pojawiła się także nowa marka w Grupie – to SKYVI, pod którą oferowane są pergole aluminiowe. Oknoplast zauważa, że w ostatnich miesiącach klienci coraz większą uwagę przykładają do ceny. Dlatego firma zdecydowała się dostosować swoją ofertę do obecnej sytuacji rynkowej i taką propozycją jest okno Prismatic. To produkt, który oferowany jest w przystępnej cenie bez rezygnacji z wysokich parametrów izolacyjnych. Według Oknoplastu, to okno cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie na rynkach zachodnioeuropejskich. Nowym produktem jest z kolei okno o nazwie Pava. Stolarka wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami izolacji termicznej, Uw może być już na poziomie 0,73 W/m2K.

Grupa Oknoplast zdecydowała się także zostać mecenasem MOCAKu – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. To właśnie w tym muzeum firma 10 października zaprezentowała swoje plany na przyszłość i podzieliła się wynikami za ostatnie trzy lata.

Zobacz również

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

1