Oknoplast kupuje hiszpańskiego lidera stolarki PCW!

Red.: |Data publikacji:

Oknoplast przejmuje spółkę Ampuero, czołowego producenta stolarki w Hiszpanii i jednocześnie lidera produkcji stolarki z PCW. W ciągu 5 lat planuje podwoić obroty tej firmy.

Oknoplast otworzył nowy biurowiec wraz z showroomem
Biurowiec Oknoplastu

Mikołaj Placek, prezes Grupy Oknoplast:

Grupa OKNOPLAST zawsze była postrzegana w branży, w Europie jako lider innowacji. Dotyczyły one produktów, rozwiązań biznesowych czy marketingu. Jako pierwsi w Europie wprowadziliśmy kilkadziesiąt innowacji produktowych ustalając standardy tej branży. Jako pierwsi podjęliśmy się też śmiałych kroków sponsoringu takich klubów jak Inter Mediolan, Borussia Dortmund czy Olympique Lyon. Dzisiaj też jako prekursor i pierwsza polska firma
z branży okien PVC dokonaliśmy czegoś, czego nikt z rodzimych przedsiębiorstw jeszcze nie zrobił. Wchodzimy na rynek hiszpański, jednak inaczej niż do tej pory to robiliśmy. Przejmujemy firmę Ampuero, będącą największym producentem okien PVC w Hiszpanii
.

Spółka chce budować popularność okien PCW w Hiszpanii wzorując się na swoich działaniach we Włoszech. Okna PCW stanowią bowiem zaledwie ok. 13 proc. udziału w rynku  w Europie Południowej ( region obejmuje Portugalię, Hiszpanię, Włochy, Słowenię, Chorwację, Grecję, Cypr, Maltę, Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę). Prym wiedzie tam stolarka aluminiowa (41 proc.) oraz drewniana (28 proc.). Jak podał Oknoplast podczas konferencji, Ampuero ma 10-proc. udział w rynku stolarki PCW w Hiszpanii.

Jak zdradził Mikołaj Placek, akwizycja Ampuero to nie tylko krok w stronę budowania sprzedaży w Hiszpanii, ale także w Portugalii i Francji, a w przyszłości może otworzyć drzwi do Ameryki Południowej.

Ampuero produkuje okna od 1992 r., a obecnie dysponuje ok. 20 tys. mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej. To obok firmy Aluman największy hiszpański producent stolarki i lider produkcji stolarki z PCW. W 2016 r. w firmie zrealizowano program inwestycyjny, który podwoił moce produkcyjne. Roczna produkcja wynosi 160 tys. okien  W 2019 r. firma osiągnęła prawie 36 mln euro przychodu ze sprzedaży. W tym roku prognoza jest na tym samym poziomie. Oknoplast chce podwoić obroty hiszpańskiej firmy w przeciągu 5 lat. Co ciekawe, firma ma tez rozbudowaną sieć dystrybucyjną, obejmująca około 300 salonów. Przedsiębiorstwo zatrudnia 225 pracowników. Ampuero sprzedaje stolarkę pod marką Hermet 10.

Hiszpania w zestawieniu krajów to według raportu „Europejski rynek okien i drzwi, edycja 2020”, przygotowanego przez Centrum Analiz Branżowych, szósty największy producent okien i drzwi na Starym Kontynencie w 2019 r. Jego wartość szacowana jest na 2,71 mld euro. Odnotowano tam wzrost wartości produkcji okien i drzwi o blisko 11 proc. względem roku 2018.

Zobacz również

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Firmy prowadzące działalność w Ukrainie notują wzrost popytu. Polskie firmy planują także tam inwestycje.

Nietrafiona inwestycja producenta okien?

Nietrafiona inwestycja producenta okien?

Jedną z inwestycji firmy Eko-Okna był zakup akcji Rafako - producenta kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki.

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Tematem przewodnim targów Fastener Poland będzie ekologia. Odbędą się 18-19 października 2023 w EXPO Kraków.

1