W 2020 r. firmy stawiały na rozwój

Red.: |Data publikacji:

Rok 2020 to, mimo pandemii, czas rozbudowy dla wielu firm z branży. Przedstawiamy przegląd najważniejszych inwestycji, o których pisaliśmy w minionym roku. Pod uwagę wzięliśmy wyłącznie te, które zostały ukończone w całości lub zwieńczono ich ważny etap (budowa hali w stanie surowym, zakup hali). Na liście królują nowe hale produkcyjne, ale nie brakuje także inwestycji w parki maszynowe, biurowce, czy transport.

W styczniu pisaliśmy o nowym Centrum Serwisowym firmy Remmers (TUTAJ). Najnowsza placówka pełniąca rolę magazynu i punktu doradczego powstała w Warszawie, pozostałe dwie znajdują się w Gdańsku i Krakowie.

Budowa magazynu Medos

Medos, po pięciokrotnym zwiększeniu możliwości magazynowych pod koniec roku 2019, rozpoczął rok 2020 budową nowej hali dla działu parapetów o powierzchni 3 tys. mkw. Dzięki tej inwestycji, powierzchnia hali parapetów jaką dysponuje firma zwiększyła się ponad dwukrotnie (z 2 do 5 tys. mkw.) Więcej informacji TUTAJ.

Początek ubiegłego roku to także czas zmian dla firmy Door Filipek, która na przełomie stycznia i lutego przeprowadziła się do nowych, znacznie większych od poprzednich, budynków – biurowca o powierzchni 700 mkw. oraz nowej hali fabrycznej o powierzchni 2,5 tys. mkw. Pełne informacje uzyskać można TUTAJ.

Press Glass sfotografował i opisał pierwszą szybę z nowej linii do hartowania szkła.

W marcu największym newsem inwestycyjnym była bez wątpienia nowa fabryka firmy Press Glass (TUTAJ). W zakładzie w Ridgeway w Stanach Zjednoczonych stanęła nowoczesna linia do hartowania szkła. Koszt inwestycji to około 43 mln dol. To drugi zakład Press Glassu w USA.


Maj wręcz obfitował w newsy dotyczące nowych inwestycji. Wikęd zakończył budowę pierwszej z dwóch zaplanowanych nowych hal produkcyjnych. Obie będą miały łączną powierzchnię 14 tys. mkw. i zostaną wyposażone w nowoczesne linie produkcyjne oraz niezbędną infrastrukturę (TUTAJ), Gebhardt Stahl z kolei rozbudował swój biurowiec o 448 mkw. (szczegóły), Altom oddał do użytku nową halę produkcyjną w Toruniu (TUTAJ), a Stollar zakończył modernizację parku maszynowego w dotychczasowej hali i budowę nowego budynku o powierzchni 7 tys. mkw. przeznaczonego do produkcji stolarki z PCW (TUTAJ). 

Maj 2020 to także miesiąc ukończenia ważnego etapu jednego z ambitniejszych planów modernizacyjnych tego roku. W tym miesiącu stanął zakład firmy Gealan w Rzgowie (TUTAJ). Budynek ma powierzchnię 12,5 tys. mkw. Prace wykończeniowe trwały jeszcze przez pozostałą część roku – na przykład wrzesień to czas instalacji sieci niskoprądowej i systemu kamer, natomiast od listopada wszystkie wózki poruszające się wewnątrz firmy są zasilane wyłącznie elektrycznie, co wymagało budowy dedykowanej im stacji ładowania. Zwieńczeniem inwestycji w Gealan będzie zmiana systemu informatycznego, która nastanie na początku roku 2021. Szkolenia z obsługi nowego oprogramowania, w którym udział wzięły wybrane osoby z działów handlowego, controllingu, księgowości, logistyki i zakupów zakończyły się w październiku.


W lipcu kolejną inwestycję sfinalizował Drutex. Firma do swoich ponad 300 samochodów dodała kolejne 20 Mercedesów Actros. Więcej informacji TUTAJ.


We wrześniu swój tabor samochodowy powiększyły Eko-Okna (TUTAJ). Do dotychczasowej liczby pojazdów (400) dołączyło kolejnych 40. Wybór padł na podwozia marki Volvo FH wyposażone w podwójny system dokowania wózków widłowych marki Wesob.

Pierwsza wstęga szkła opuściła piec hutniczy w drugim zakładzie Guardian Glass w Częstochowie. ©Guardian Glass, LLC

W roku 2020 rozpoczął pracę nowy zakład Guardiana w Częstochowie (TUTAJ). Wrześniowe uruchomienie pieca hutniczego, z którego popłynęły pierwsze wstęgi szkła było zwieńczeniem inwestycji rozpoczętej w roku 2018. Zakład wyposażony został w nowoczesny coater, który umożliwi nanoszenie kilku powłok metodą napylania na szkle. Wraz z otwarciem nowego zakładu liczba pracowników firmy wzrosła o 150 nowo przyjętych osób.

W połowie września ruszyła rozbudowa firmy Erkado (TUTAJ). Przedsiębiorstwo zakupiło halę o powierzchni 11 tys. mkw. W budynku odbywać się będzie będzie produkcja kilku najpopularniejszych modeli drzwi ze średniej półki cenowej.

Także we wrześniu ukończono budowę nowej hali produkcyjnej firmy Veka. Budynek ma powierzchnię 6 tys. mkw. Oprócz hali powstały także m.in. pomieszczenia socjalne, multimedialne centrum szkoleń i showroom.

Rozrósł się także Pryzmet. We wrześniu pisaliśmy, że powierzchnia magazynowa, jaką dysponuje firma, zwiększyła się trzykrotnie, a biurowa dwukrotnie. Producent wybudował także nową lakiernię. Zakład wyposażył w innowacyjne rozwiązania takie jak nowoczesne oprogramowanie czy system kamer, który monitoruje proces pakowania produktów. Więcej informacji TUTAJ.

Chociaż na oficjalne otwarcie przyjdzie nam jeszcze poczekać, Schmalz od listopada urzęduje w nowej siedzibie (TUTAJ). Na 800 mkw. powierzchni, składa się biuro, showroom, miejsce do prowadzenia szkoleń dla partnerów i powierzchnie magazynowe.


Nowy biurowiec Press Glass

Październik należy do Press Glassu. Nowa, imponująca siedziba firmy zrobiła wrażenie na całej branży. Biurowiec o powierzchni ponad 5,3 tys. mkw. zbudowany jest na planie trójkąta i zwraca uwagę nowoczesnym designem. Więcej informacji i zdjęć TUTAJ.


W listopadzie pisaliśmy o firmie AM Okna, która dokonała zakupu nowej hali produkcyjnej, dzięki której fabryka firmy urośnie niemal trzykrotnie, o około 5,7 tys. mkw. (szczegóły TUTAJ).


Biuro Alsecco

Pod koniec roku jeden z etapów rozbudowy zakończyła firma Alsecco. Przestrzeń biurowa, którą dysponuje przedsiębiorstwo zwiększy się niemal czteroktornie (o 2890 mkw). Oprócz pomieszczeń biurowych i sali konferencyjnych, na powierzchnie budynku składać się będzie m.in. nowy showroom i strefa relaksu dla pracowników. Więcej informacji TUTAJ.

Także w grudniu Aluplast zmienił adres swojej siedziby. W nowej lokalizacji powstała nowa hala magazynowa o powierzchni 17 tys. mkw. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zobacz również

Grupa IFN liczy w tym sezonie na rynek remontowy

Grupa IFN liczy w tym sezonie na rynek remontowy

Grupa IFN odnotowała około dwucyfrowy wzrost przychodów w sezonie 2022. Na uwagę zasługuje dynamiczny wzrost firmy Neuffer, która w grupie specjalizuje się na sprzedaży stolarki online. W tym roku austriacka spółka liczy na rozwój rynku remontowego.

MFO odczuwa spadek koniunktury w budownictwie

MFO odczuwa spadek koniunktury w budownictwie

MFO podsumował pierwszy kwartał pod względem finansowym. Firma odnotowała znaczący spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System podliczył wyniki handlowe z I kwartału. Firma odnotowała spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

1