W 2020 r. firmy stawiały na rozwój

Red.: |Data publikacji:

Rok 2020 to, mimo pandemii, czas rozbudowy dla wielu firm z branży. Przedstawiamy przegląd najważniejszych inwestycji, o których pisaliśmy w minionym roku. Pod uwagę wzięliśmy wyłącznie te, które zostały ukończone w całości lub zwieńczono ich ważny etap (budowa hali w stanie surowym, zakup hali). Na liście królują nowe hale produkcyjne, ale nie brakuje także inwestycji w parki maszynowe, biurowce, czy transport.

W styczniu pisaliśmy o nowym Centrum Serwisowym firmy Remmers (TUTAJ). Najnowsza placówka pełniąca rolę magazynu i punktu doradczego powstała w Warszawie, pozostałe dwie znajdują się w Gdańsku i Krakowie.

Budowa magazynu Medos

Medos, po pięciokrotnym zwiększeniu możliwości magazynowych pod koniec roku 2019, rozpoczął rok 2020 budową nowej hali dla działu parapetów o powierzchni 3 tys. mkw. Dzięki tej inwestycji, powierzchnia hali parapetów jaką dysponuje firma zwiększyła się ponad dwukrotnie (z 2 do 5 tys. mkw.) Więcej informacji TUTAJ.

Początek ubiegłego roku to także czas zmian dla firmy Door Filipek, która na przełomie stycznia i lutego przeprowadziła się do nowych, znacznie większych od poprzednich, budynków – biurowca o powierzchni 700 mkw. oraz nowej hali fabrycznej o powierzchni 2,5 tys. mkw. Pełne informacje uzyskać można TUTAJ.

Press Glass sfotografował i opisał pierwszą szybę z nowej linii do hartowania szkła.

W marcu największym newsem inwestycyjnym była bez wątpienia nowa fabryka firmy Press Glass (TUTAJ). W zakładzie w Ridgeway w Stanach Zjednoczonych stanęła nowoczesna linia do hartowania szkła. Koszt inwestycji to około 43 mln dol. To drugi zakład Press Glassu w USA.


Maj wręcz obfitował w newsy dotyczące nowych inwestycji. Wikęd zakończył budowę pierwszej z dwóch zaplanowanych nowych hal produkcyjnych. Obie będą miały łączną powierzchnię 14 tys. mkw. i zostaną wyposażone w nowoczesne linie produkcyjne oraz niezbędną infrastrukturę (TUTAJ), Gebhardt Stahl z kolei rozbudował swój biurowiec o 448 mkw. (szczegóły), Altom oddał do użytku nową halę produkcyjną w Toruniu (TUTAJ), a Stollar zakończył modernizację parku maszynowego w dotychczasowej hali i budowę nowego budynku o powierzchni 7 tys. mkw. przeznaczonego do produkcji stolarki z PCW (TUTAJ). 

Maj 2020 to także miesiąc ukończenia ważnego etapu jednego z ambitniejszych planów modernizacyjnych tego roku. W tym miesiącu stanął zakład firmy Gealan w Rzgowie (TUTAJ). Budynek ma powierzchnię 12,5 tys. mkw. Prace wykończeniowe trwały jeszcze przez pozostałą część roku – na przykład wrzesień to czas instalacji sieci niskoprądowej i systemu kamer, natomiast od listopada wszystkie wózki poruszające się wewnątrz firmy są zasilane wyłącznie elektrycznie, co wymagało budowy dedykowanej im stacji ładowania. Zwieńczeniem inwestycji w Gealan będzie zmiana systemu informatycznego, która nastanie na początku roku 2021. Szkolenia z obsługi nowego oprogramowania, w którym udział wzięły wybrane osoby z działów handlowego, controllingu, księgowości, logistyki i zakupów zakończyły się w październiku.


W lipcu kolejną inwestycję sfinalizował Drutex. Firma do swoich ponad 300 samochodów dodała kolejne 20 Mercedesów Actros. Więcej informacji TUTAJ.


We wrześniu swój tabor samochodowy powiększyły Eko-Okna (TUTAJ). Do dotychczasowej liczby pojazdów (400) dołączyło kolejnych 40. Wybór padł na podwozia marki Volvo FH wyposażone w podwójny system dokowania wózków widłowych marki Wesob.

Pierwsza wstęga szkła opuściła piec hutniczy w drugim zakładzie Guardian Glass w Częstochowie. ©Guardian Glass, LLC

W roku 2020 rozpoczął pracę nowy zakład Guardiana w Częstochowie (TUTAJ). Wrześniowe uruchomienie pieca hutniczego, z którego popłynęły pierwsze wstęgi szkła było zwieńczeniem inwestycji rozpoczętej w roku 2018. Zakład wyposażony został w nowoczesny coater, który umożliwi nanoszenie kilku powłok metodą napylania na szkle. Wraz z otwarciem nowego zakładu liczba pracowników firmy wzrosła o 150 nowo przyjętych osób.

W połowie września ruszyła rozbudowa firmy Erkado (TUTAJ). Przedsiębiorstwo zakupiło halę o powierzchni 11 tys. mkw. W budynku odbywać się będzie będzie produkcja kilku najpopularniejszych modeli drzwi ze średniej półki cenowej.

Także we wrześniu ukończono budowę nowej hali produkcyjnej firmy Veka. Budynek ma powierzchnię 6 tys. mkw. Oprócz hali powstały także m.in. pomieszczenia socjalne, multimedialne centrum szkoleń i showroom.

Rozrósł się także Pryzmet. We wrześniu pisaliśmy, że powierzchnia magazynowa, jaką dysponuje firma, zwiększyła się trzykrotnie, a biurowa dwukrotnie. Producent wybudował także nową lakiernię. Zakład wyposażył w innowacyjne rozwiązania takie jak nowoczesne oprogramowanie czy system kamer, który monitoruje proces pakowania produktów. Więcej informacji TUTAJ.

Chociaż na oficjalne otwarcie przyjdzie nam jeszcze poczekać, Schmalz od listopada urzęduje w nowej siedzibie (TUTAJ). Na 800 mkw. powierzchni, składa się biuro, showroom, miejsce do prowadzenia szkoleń dla partnerów i powierzchnie magazynowe.


Nowy biurowiec Press Glass

Październik należy do Press Glassu. Nowa, imponująca siedziba firmy zrobiła wrażenie na całej branży. Biurowiec o powierzchni ponad 5,3 tys. mkw. zbudowany jest na planie trójkąta i zwraca uwagę nowoczesnym designem. Więcej informacji i zdjęć TUTAJ.


W listopadzie pisaliśmy o firmie AM Okna, która dokonała zakupu nowej hali produkcyjnej, dzięki której fabryka firmy urośnie niemal trzykrotnie, o około 5,7 tys. mkw. (szczegóły TUTAJ).


Biuro Alsecco

Pod koniec roku jeden z etapów rozbudowy zakończyła firma Alsecco. Przestrzeń biurowa, którą dysponuje przedsiębiorstwo zwiększy się niemal czteroktornie (o 2890 mkw). Oprócz pomieszczeń biurowych i sali konferencyjnych, na powierzchnie budynku składać się będzie m.in. nowy showroom i strefa relaksu dla pracowników. Więcej informacji TUTAJ.

Także w grudniu Aluplast zmienił adres swojej siedziby. W nowej lokalizacji powstała nowa hala magazynowa o powierzchni 17 tys. mkw. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zobacz również

Grupa Kęty w I kwartale: spadek przychodów, ale wzrost zysku

Grupa Kęty w I kwartale: spadek przychodów, ale wzrost zysku

Grupa Kęty, do której należy m.in. Aluprof, podała szacunkowe dane finansowe za pierwszy kwartał roku 2024. Spółka podkreśla, że pozyskała zamówienia na zadowalającym poziomie.

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PCW oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime.

1