Fabryka AM Okna urośnie niemal trzykrotnie

Red.: AK |Data publikacji: 2020-11-17

Lubuski producent okien i drzwi z PCW i aluminium, firma AM Okna, dokonała zakupu nowej hali fabrycznej, która posłuży do wdrożenia wysoce zautomatyzowanej produkcji. Otwarcie fabryki planowane jest na początek przyszłego roku.

Fot: AM Okna – produkcja

Jak przekazał nam Jarosław Szymkowiak, prezes zarządu firmy, dotychczasowa (oddana do użytku w 2015 roku) fabryka AM Okien ma powierzchnię ok. 2,1 tys. mkw. Nowa, sąsiadująca z dotychczasową, hala produkcyjna to dodatkowe ok. 5,7 tys. mkw, na które przeniesie się dział produkcji okien PCW, a dotychczasowa przestrzeń będzie zagospodarowana w całości pod produkcję okien aluminiowych. Automatyzacja produkcji jest odpowiedzią na doskwierający branży brak rąk do pracy.

Większość okien produkowanych na nowej powierzchni przeznaczona będzie na eksport, który już teraz stanowi ok. 80 proc. sprzedaży AM Okien. Odbiorcami są przede wszystkim Niemcy, ale także inne kraje UE, USA czy Kanada.

Fot.: AM Okna

Jak tłumaczy Jarosław Szymkowiak, eksport jest dla firmy atrakcyjnym rozwiązaniem z uwagi na większą siłę nabywczą zachodnich rynków i wyższe niż w Polsce ceny okien. Zwłaszcza Niemcy, z racji geograficznego położenia województwa lubuskiego, a także dynamiczny rynek budowlany w tym kraju, są dla firmy naturalnym kierunkiem zbytu. Według obserwacji pana Jarosława, w Niemczech buduje się więcej i w trybie ciągłym, podczas gdy w Polsce inwestycje przebiegają falowo, nie gwarantując stałego przypływu pieniędzy.

Firma nie porzuca jednak rodzimego rynku i w przyszłym roku zamierza rozwijać także sprzedaż w Polsce. Jarosław Szymkowiak zdradza, że przedsiębiorstwo przede wszystkim stawia na umowy z deweloperami które co prawda gwarantują niższą marżę, ale gwarantują większą ciągłość i stabilność sprzedaży.

Jaki będzie kolejny krok AM Okien? Firma pracuje nad wdrożeniem sprzedaży e-commerce, przede wszystkim B2B. Pan Jarosław wspomniał, że widzi przykłady takich działań u swoich dystrybutorów w Niemczech.

Zobacz również

Rekordowa popularność programu Czyste Powietrze

Rekordowa popularność programu Czyste Powietrze

W ostatnim tygodniu kwietnia Polacy złożyli rekordową liczę wniosków w ramach programu Czyste Powietrze - 4121.

Znakomity kwartał w Saint-Gobain

Znakomity kwartał w Saint-Gobain

Saint-Gobain podsumował pierwszy kwartał pod względem handlowym. Sprzedaż była wyższa w porównaniu do 2020 r. o 14,3 proc.

KRISPOL przetarł termomodernizacyjny szlak

KRISPOL przetarł termomodernizacyjny szlak

Produkty firmy KRISPOL znalazły się na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów dedykowanych do programu Czyste Powietrze i ulgi termomodernizacyjnej. Był to pierwszy producent stolarki, który został uwzględniony w tym zestawieniu. Obecnie na liście są również produkty firm Plastbud oraz Wiśniowski.

1