2021 rok upłynął pod znakiem inwestycji

Red.: |Data publikacji:

To był rok, o którym można powiedzieć, że był okresem gigantycznych inwestycji. Budowane były nowe hale produkcyjne, modernizowane parki maszynowe, powstawały biurowce, showroomy czy centra badawcze.

Przeglądając informacje w dziale wydarzenia w serwisie forumbranzowe.com można odnieść wrażenie, że cała branża w tym roku inwestowała. Niemal 50 newsów dotyczy w tym roku właśnie tego, że firmy zdecydowały się wydać pieniądze na rozwój. I robili to zarówno dostawcy, jak i producenci, a nawet dystrybutorzy.

PRODUCENCI

Spektakularne inwestycje oczywiście prowadzili lub planowali najwięksi producenci w Polsce. Wielokrotnie pisaliśmy o rozbudowie w Eko-Oknach (tutaj) czy Drutexie (tutaj). W tym roku także ogromne inwestycje prowadził producent drzwi Erkado. Firma w tym sezonie zakończyła budowę nowej hali, a jednocześnie podjęła decyzję o budowie kolejnej, tym razem w Radomiu. O tym pisaliśmy m.in. tutaj. Do inwestujących producentów drzwi należy także dodać Portę, która ogłosiła, że zbuduje fabrykę w nowej lokalizacji na Mazurach, o tym można poczytać tutaj. O 30 proc. dzięki inwestycji zwiększył swój potencjał także Witraż – tekst na ten  temat jest tutaj.

Tak ma wyglądać biurowiec Drutexu, budowa którego była jedną z inwestycji prowadzonej przez producenta w tym roku.

Pozostałe firmy nie pozostawały w tyle. Tych inwestycji było naprawdę wiele, a podsumowując je można przyznać, że producenci w tym roku w dużym stopniu decydowali się na rozwój działu aluminium. Powstawały więc nowe hale przeznaczone do produkcji okien czy fasad aluminiowych, ale też modernizowane były parki maszynowe. Taką strategię rozwoju przyjęła m.in. firma Nexbau (o tym tutaj) czy Vidok – pisaliśmy o tym tutaj. W produkcję stolarki z aluminium, ale i z PCW zdecydowało się także inwestować Dako. Firma zbuduje też nowy biurowiec, piszemy o tym tutaj.

Wizualizacja nowej hali produkcyjnej Dako.

DOSTAWCY

Firmy oferujące komponenty do produkcji stolarki także wydawali w tym roku duże pieniądze na rozwój. Zaczynając od dostawców profili z PCW, to Aluplast planował dzięki inwestycjom podwojenie swoich możliwości produkcyjnych (o tym tutaj). Także Salamander zdecydował się na zbudowanie nowej fabryki, więcej o tym piszemy tutaj. Plany rozbudowy zdradziła także firma Decco, można przeczytać o tym tutaj. Systemodawcy z aluminium również zwiększali swój potencjał produkcyjny. Dużo pisaliśmy o rozwoju lubelskiego Aliplastu, tekst na ten temat można znaleźć tutaj. O planowanych inwestycjach informował także Aluprof, więcej o tym piszemy tutaj. Z kolei w Grupie Kety również inny podmiot, tym razem Romb zapowiedział wielomilionowe inwestycje, artykuł dostępny jest tutaj. Pisząc o okuciach należy oczywiście wspomnieć o firmie Winkhaus, która już na początku roku informowała o swoich planach rozwoju, o tym piszemy tutaj.

Uroczyste wbicie pierwszej łopaty pod inwestycję Aluplastu w Nagradowicach.

Wśród dużych inwestorów w tym roku nie sposób pominąć Press Glassu. Firma poinformowała na początku roku o rozwoju produkcji na Litwie i Walii, a kilka miesięcy później dowiedzieliśmy się o planach budowy na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (o tym tutaj). Wśród producentów szkła warto jeszcze przypomnieć o rozbudowie Polflamu, który zamierza potroić swoje moce produkcyjne, o tym piszemy tutaj. Rozbudowywali się także maszynowcy – plany inwestycyjne ogłosił Urban – o tym tutaj, a także duże wydatki – ok. 100 mln euro planował przeznaczyć na rozbudowę i modernizację Homag, piszemy o tym tutaj.

Projekt nowej hali produkcyjnej Urbana.

To tylko część informacji, także rozwój planowały firmy z segmentu bram czy osłon. Generalnie inwestycje zapowiedziane lub planowane w tym roku warte są miliony. W poszczególnych przypadkach koszt zakupu działki, budowy i wyposażenia hali opiewać może na kilkadziesiąt milionów złotych. A niektóre wydatki mogą nawet wynosić miliard zł!  Firmy ponoszą te koszty, zakładając duży wzrost sprzedaży w przyszłości. Dlatego należy się spodziewać, że potencjał polskiej branży stolarki znacząco się powiększy w najbliższych dwóch, trzech latach.

 

Zobacz również

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Zbliża się termin ME-EXPO 2023 - największych włoskich targów dla branży budowlanej. Organizatorzy zaproponowali nową formułę tej imprezy, dobywającej się co dwa lata.

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty poinformowała o szacunkowych wynikach za trzeci kwartał. W tym okresie Aluprof osiągnął wzrost przychodów ze sprzedaży.

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Jak wskazują analitycy, 63 proc. największych firm w kraju przygotowuje raport dotyczący tematyki ESG, a 17 proc. poświęca temu miejsce w sprawozdaniach rocznych.

1