Aliplast inwestuje i chce być neutralny klimatycznie

Autor: |Data publikacji:

Aliplast w tym roku inwestuje w moce produkcyjne. Firma chce być także neutralna klimatycznie.

Aliplast w minionym roku wyprodukował ok. 35 tys. ton profili aluminiowych. Firma ocenia, że wykorzystała moce produkcyjne na poziomie 85-90 proc. W tym roku planuje wykorzystanie mocy już w 97-98 proc. Dzięki temu zwiększy się też produkcja profili o kilka tysięcy ton. Obecnie producent systemów aluminiowych przygotowuje się do uruchomienia nowej prasy. Zacznie ona pracę pod koniec bieżącego roku.  W trakcie budowy jest także 8 tys. nowej powierzchni. Część z niej przeznaczona jest na nową prasę, a część na produkcję przekładek termicznych i potrzeby działu usług. O planach inwestycyjnych firmy pisaliśmy już TUTAJ.

Aliplast zaprezentował także ostatnio dokument „Strategia społecznej odpowiedzialności Grupy Aliplast na lata 2021-2025”. Firma opisała i wyznaczyła cele w wielu sferach CSR, takich jak różnorodność, poszanowanie praw człowieka, bezpieczeństwo pracy, polityka personalna i społeczna, a także polityka środowiskowa. Jeśli chodzi o środowisko, to celem jest m.in. zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi i odpadami. W tej dziedzinie udało się już firmie wiele osiągnąć, głownie w zakresie recyklingu – materiałem, z którego Aliplast produkuje jest aluminium, który wielokrotnie poddawany jest przetworzeniu.

Firma zadeklarowała, że jej celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Aliplast chce korzystać z energii odnawialnej, dlatego zdecydował się na inwestycję w ogniwa słoneczne w technologii perowskitowej. Produkcja ogniw rozpoczęła niedawno firma Saule Technologies we Wrocławiu, pisaliśmy o tym TUTAJ. Jak donoszą lubelskie media, obecnie trwają prace umieszczania ogniw na powierzchni 200 mkw. na południowej elewacji budynku. Perowskity będą się znajdować na lamelach żaluzji fasadowych Sun Protect. Firma chce uruchomić instalację w lipcu, jednak w przyszłości planowane są kolejne inwestycje w instalacje fotowoltaiczne.

Obecnie Aliplast jest już niemal samowystarczalny jeśli chodzi o zużycie wody. W procesach produkcyjnych wykorzystywana jest zebrana deszczówka. Firma zdecydowała się skorzystać z tego, że hale produkcyjne i biura zajmują dużą powierzchnię (ok. 60 tys. mkw.). Z dachów budynków zbierana jest deszczówka, która potem odpowiednio oczyszczona trafia do celów produkcyjnych. Pełen raport Aliplastu dostępny jest pod TYM linkiem.

Zobacz również

Wystartowały targi Batimat 2024 (zdjęcia)

Wystartowały targi Batimat 2024 (zdjęcia)

Targi Batimat 2024 odbywają się w dniach 30.09-3.10. Na wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli polskiej stolarki oraz naszej redakcji.

Aluron z Superpucharem. Medaliści olimpijscy zapraszają na Ogólnopolskie Forum Stolarki

Aluron z Superpucharem. Medaliści olimpijscy zapraszają na Ogólnopolskie Forum Stolarki

Medaliści olimpijscy i zdobywcy siatkarskiego Pucharu Polski z Aluron Wartą Zawiercie - Mateusz Bieniek i Aaron Russell zapraszają na Ogólnopolskie Forum Stolarki. W środę z zespołem świętowali zdobycie Superpucharu Polski. Z innych wieści w temacie sponsoringu, DRE i Oknamix zaangażowały się we wsparcie lokalnych sportowców.

Branża stolarki w obliczu powodzi (AKTUALIZACJA)

Branża stolarki w obliczu powodzi (AKTUALIZACJA)

Firmy stolarkowe zlokalizowane na południu i zachodzie Polski od kilku dni przeżywają niezwykle trudne chwile. Z powodu ulewnych deszczów wiele miejscowości w tych regionach  znalazło się pod wodą. Sytuacja jest zaś porównywana często do powodzi tysiąclecia z 1997 roku.