Aliplast inwestuje i chce być neutralny klimatycznie

Red.: MR |Data publikacji: 2021-07-13

Aliplast w tym roku inwestuje w moce produkcyjne. Firma chce być także neutralna klimatycznie.

Aliplast w minionym roku wyprodukował ok. 35 tys. ton profili aluminiowych. Firma ocenia, że wykorzystała moce produkcyjne na poziomie 85-90 proc. W tym roku planuje wykorzystanie mocy już w 97-98 proc. Dzięki temu zwiększy się też produkcja profili o kilka tysięcy ton. Obecnie producent systemów aluminiowych przygotowuje się do uruchomienia nowej prasy. Zacznie ona pracę pod koniec bieżącego roku.  W trakcie budowy jest także 8 tys. nowej powierzchni. Część z niej przeznaczona jest na nową prasę, a część na produkcję przekładek termicznych i potrzeby działu usług. O planach inwestycyjnych firmy pisaliśmy już TUTAJ.

Aliplast zaprezentował także ostatnio dokument „Strategia społecznej odpowiedzialności Grupy Aliplast na lata 2021-2025”. Firma opisała i wyznaczyła cele w wielu sferach CSR, takich jak różnorodność, poszanowanie praw człowieka, bezpieczeństwo pracy, polityka personalna i społeczna, a także polityka środowiskowa. Jeśli chodzi o środowisko, to celem jest m.in. zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi i odpadami. W tej dziedzinie udało się już firmie wiele osiągnąć, głownie w zakresie recyklingu – materiałem, z którego Aliplast produkuje jest aluminium, który wielokrotnie poddawany jest przetworzeniu.

Firma zadeklarowała, że jej celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Aliplast chce korzystać z energii odnawialnej, dlatego zdecydował się na inwestycję w ogniwa słoneczne w technologii perowskitowej. Produkcja ogniw rozpoczęła niedawno firma Saule Technologies we Wrocławiu, pisaliśmy o tym TUTAJ. Jak donoszą lubelskie media, obecnie trwają prace umieszczania ogniw na powierzchni 200 mkw. na południowej elewacji budynku. Perowskity będą się znajdować na lamelach żaluzji fasadowych Sun Protect. Firma chce uruchomić instalację w lipcu, jednak w przyszłości planowane są kolejne inwestycje w instalacje fotowoltaiczne.

Obecnie Aliplast jest już niemal samowystarczalny jeśli chodzi o zużycie wody. W procesach produkcyjnych wykorzystywana jest zebrana deszczówka. Firma zdecydowała się skorzystać z tego, że hale produkcyjne i biura zajmują dużą powierzchnię (ok. 60 tys. mkw.). Z dachów budynków zbierana jest deszczówka, która potem odpowiednio oczyszczona trafia do celów produkcyjnych. Pełen raport Aliplastu dostępny jest pod TYMlinkiem.

Zobacz również

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Otrzymaliśmy właśnie informację o starcie nowej inwestycji tej firmy pod Radomiem. W Wośnikach ruszyła budowa budynku magazynowego wraz zapleczem technicznym dla radomskiej fabryki Erkado.

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Rynek drzwi wewnętrznych w Niemczech znacznie wzrósł w ubiegłym roku. Jednak według danych Branchenradar.com, wzrosty pochodziły wyłącznie z sektora mieszkaniowego. Ten rok będzie jeszcze lepszy.

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Włosi planują do końca roku duża wymianę okien i drzwi. Około 20 na 100 Włochów planuje przeprowadzić wymianę stolarki w swoich domach.

1