Dwa razy więcej sprzedaży mógłby mieć Drutex, gdyby nie ograniczenia w mocach produkcyjnych. Dlatego firma prowadzi szeroki program inwestycyjny, a w przyszłym roku zamierza wybudować całkiem nowy zakład produkcyjny w Bytowie.
Bytowski Drutex nie zwalnia tempa i zamierza w tym roku przekroczyć poziom 1,3 mld zł przychodów. Po I półroczu w spółce odnotowano wzrost przychodów o 28 proc., a podobna dynamika przewidywana jest na II półrocze. Można się spodziewać, że w niemniejszym stopniu wzrosną wypracowane zyski netto, które w ub. roku sięgnęły poziomu niemal 115 mln zł (pisaliśmy o tym TUTAJ) Jak ujawnił prasie prezes Gierszewski, 70 proc. przychodów generowane jest tu przez okna tworzywowe, 15 proc. przez ślusarkę aluminiową, 10 proc. przez rolety, a 5 proc. przychodów przypada na stolarkę drewnianą. Stwierdził również, że mogliby sprzedawać dwa razy więcej niż obecnie, tak duży jest popyt, jednak na przeszkodzie stoją ograniczenia mocy produkcyjnych.

Dlatego Drutex stale inwestuje. Już w I półroczu br. wydał ponad 60 mln zł na nowe inwestycje. W ub. roku przeznaczył na cele inwestycyjne ponad 100 mln zł, a rok wcześniej niemal 130 mln zł (o planach inwestycyjnych w 2020 roku pisaliśmy TUTAJ). Jeszcze w sierpniu ma tu być oddany do użytku magazyn wysokiego składowania, we wrześniu hala do produkcji rolet, a rozbudowywana jest też hala, w której wytwarzana jest ślusarka aluminiowa. Powierzchnia produkcyjna wzrośnie w Bytowie o 10 tys. mkw. Cały czas trwa też rozbudowa biurowca firmowego, który docelowo będzie miał powierzchnię 7 tys. mkw. Same tylko nakłady na ten biurowiec (na zdjęciu obok) przekroczą 50 mln zł.
Wielka inwestycja

Z fazy projektowej wychodzi też zapowiadana od 2 lat budowa nowych hal produkcyjnych, zlokalizowanych po drugiej stronie ulicy Lęborskiej. Mają tam powstać kosztem ok. 500 mln zł potężne hale o powierzchni 75 tys. mkw., w których produkowane będą okna tworzywowe. Inwestycja rozłożona zostanie na dwa etapy, a jej realizacja potrwa co najmniej 2 lata. Prezes Gierszewski ma nadzieję jeszcze w tym roku uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia, a na plac budowy wejść wiosną przyszłego roku. Nowy zakład będzie maksymalnie zautomatyzowany i choć podwoi moce produkcyjne Drutexu, to zatrudniać będzie ok. 1000 osób. Dzisiaj w tej firmie pracuje niemal 4 tys. pracowników. Do tej pory większość inwestycji firma finansowała samodzielnie – tym razem potrzebny będzie prawdopodobnie kredyt bankowy.
Podwojenie mocy oznacza też zapewne podwojenie przychodów bytowskiej spółki. Można więc przypuszczać, że plany sprzedażowe Drutexu w roku 2025 zakładać będą poziom ponad 2,6 mld zł, a i to przy założeniu, że ceny okien w tym czasie nie pójdą w górę.
Zobacz również
Wzrost cen ropy naftowej wpływa na dostępność surowców do produkcji uszczelek
Sanok Rubber podsumował pierwszy kwartał. Spółka osiągnęła wzrost przychodów ze sprzedaży uszczelek do stolarki na rynku polskim
Czerwcowe wydanie miesięcznika „Forum Branżowe” (6/2026)
Dostępny jest już czerwcowy numer miesięcznika „Forum Branżowe”. Na okładce gości Kryspin Baran, prezes zarządu i współwłaściciel firmy Aluron.
R+T Asia 2026: więcej odwiedzających i silny akcent na automatykę
R+T Asia 2026 w Szanghaju odwiedziło ponad 56 tys. osób. Wśród głównych tematów były automatyka, smart building i outdoor living.



