Miliardowe inwestycje Press Glassu

Red.: RK |Data publikacji: 2021-06-30

Największy polski producent szyb zespolonych pożyczył właśnie 1,2 mld zł na finansowanie nowych zakładów produkcyjnych i refinansowanie poprzednich. Z tej kwoty 500 mln zł przeznaczy na nowe fabryki w Walii i na Litwie, które zwiększą potencjał produkcyjny Press Glass o 1/5. Ubiegłoroczne przychody Grupy sięgnęły niemal 2 mld zł, a zysk EBITDA wyniósł 298 mln zł.

Niebawem rozpocznie się budowa nowego zakładu w Walii, który skonsoliduje pod jednym dachem trzy fabryki firmy działające w tym kraju. Inwestycja podniesie zdolność produkcyjną zakładów Press Glassu w Wielkiej Brytanii do 3 mln mkw. zespoleń rocznie. Budowa potrwa 3 lata, pochłonie 260 mln zł, a pierwsze zespolenia wyjadą stąd na początku sezonu 2025. Dwa lata wcześniej, na początku roku 2023 wyjadą z kolei pierwsze zespolenia z zakładu na Litwie. PressGlass buduje go w Kowieńskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w sąsiedztwie litewskich zakładów Dovisty, Invido oraz NorDan. Z tej fabryki obsługiwane będą mogły być także polskie fabryki okien w północnej Polsce, gdyż jej moce wytwórcze sięgać będą 1,2 mln mkw. zespoleń. Litewska inwestycja kosztować będzie firmę ok. 230 mln zł.

PressGlass dysponuje obecnie 14 zakładami na całym świecie, a Litwa będzie ich 15. lokalizacją. Wszystkie zakłady należące do Grupy zatrudniają łącznie ponad 4,6 tys. osób, a że w każdej z nowych fabryk będzie pracować około 200 osób, to liczba ta przekroczy wkrótce 5 tysięcy zatrudnionych. Jak ujawnił Tomasz Wozowicz, prezes zarządu tej firmy myśli się tu już o kolejnych inwestycjach w USA.

Trwa stopniowa rozbudowa naszych mocy produkcyjnych w Wirginii w Stanach Zjednoczonych i jeśli pełnię zdolności osiągniemy na przełomie lat 2024/25, to za cztery lata rozpoczniemy tam kolejną inwestycję – powiedział ostatnio na łamach prasy.

Firma Press Glass powstała 30 lat temu jako polsko-szwedzkie joint venture, dysponując na początku zakładem produkcyjnym o powierzchni 600 mkw. w Nowej Wsi pod Częstochową. Na przełomie wieków firma kupiła tyskiego konkurenta i zyskała drugą fabrykę, a potem uruchomiła trzeci zakład — w Tczewie. W 2008 roku powstał największy zakład w Radomsku. Siedem lat temu Press Glass wyszedł za granicę — najpierw do Chorwacji, a rok później do Wielkiej Brytanii. W 2017 r. przejął fabrykę w Karolinie Północnej w USA i wkrótce zainwestował w drugą, w sąsiedniej Wirginii. Od roku 2023 produkować będzie również na Litwie.

Zobacz również

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Lisec w sierpniu tego roku zebrał zamówienia o wartości 34,5 mln euro. Jest to najwyższy wynik w historii firmy. Wyniki są świetne m.in. dzięki klientom z Polski.

Zabraknie montażystów?

Zabraknie montażystów?

Ekipy montażowe nie narzekają na brak pracy, wzrost cen stolarki nie wpłynął negatywnie na popyt, nie spowodował przestojów, a kalendarze na najbliższy czas są zapełnione. Czy ekipy montażowe są przygotowane na wielką falę renowacji budynków?

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek odnotował kilkunastoporocentowy wzrost sprzedaży w pierwszym półroczu. Firma planuje także inwestycję w moce produkcyjne.

1