Szkło architektoniczne dopiero trzecie

Red.: |Data publikacji:

Utrzymujące się wysokie koszty energii, surowców i logistyki mogą niekorzystnie wpłynąć na popyt na szkło płaskie, zmuszając architektów i   budowniczych do projektowania obiektów z mniejszymi powierzchniami szklanymi. Taką informację przekazuje Freedonia w swoim raporcie na temat tego segmentu rynku.

Po przeanalizowaniu sytuacji w krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Belgii, Polsce oraz we Włoszech firma przedstawiła następujące wnioski.

Obecnie globalny popyt na szkło płaskie wynosi  11,2 mld m2. Przy czym w 2027 r. wzrośnie on do 14,3 mld m2. Analitycy przeprowadzili badania rynku i konkurencyjności w branży. Uwzględnili też udział w nim największych firm, w tym takich jak m.in. AGC, Guardian, NSG czy Saint-Gobain.

Popyt na szkło płaskie ma zwiększać się o 4,9 proc. rocznie, ale większy wzrost jest prognozowany dla szkła przetworzonego. Ma on wynosić 7,7 proc. rocznie, co da w 2027 roku 14,3 mld m2. Jednak wyniki poszczególnych segmentów branży mają być bardzo zróżnicowane.

Najmniejsze zyski odnotuje szkło architektoniczne, co nie znaczy, że nie będą one nadal rosły. O wynikach AGC pisaliśmy niedawno TUTAJ. Również NSG, właściciel Pilkingtona, zakończył miniony rok finansowy wzrostem sprzedaży i zysku. Spółce udało się wypracować wzrost przychodu o 27 proc. (więcej można przeczytać TUTAJ).

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o udział w rynku, znajdzie się branża automotive. Natomiast siłą napędową ma być rozwój rynku energii słonecznej.

Na taką sytuację mają duży wpływ działania na rzecz poprawy zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi. Jak czytamy w raporcie, rządy na całym świecie starają się wspierać i stymulować rozwój przemysłu. Natomiast, jak zaznaczają analitycy, na razie udział przezroczystego szkła okiennego, które może wytwarzać energię słoneczną nie będzie znaczący. Ta sytuacja szybko się nie zmieni, ponieważ na wielkość popytu mają istotny wpływ nadal wysokie koszty produkcji.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1