Renowacje nadzieją nie tylko dla polskiej stolarki

Red.: |Data publikacji:

Ogólna sytuacja gospodarcza, inflacja czy wysokie ceny energii są problemem dla gospodarstw domowych oraz firm również w Niemczech. Jednak dla niektórych segmentów rynku mogą być też siłą napędową, która umożliwi przetrwanie obecnego kryzysu.

Karsten Kurth, specjalista ds. energii w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Erfurcie, wskazuje, że relatywnie dobre perspektywy biznesowe mają wszystkie firmy, które zarabiają na renowacji budynków. Jak zaznacza: to branża absolutnie zorientowana na przyszłość. Powód, jego zdaniem jest oczywisty. Mianowicie silnie obecnie promowane oszczędzania energii cieplnej, w rzeczywistości jest ogromną siłą napędową transformacji energetycznej w ogóle. Tutaj też znajdują swoje miejsce okna i drzwi o wysokiej izolacyjności termicznej.

Okazuje się też, że coraz więcej niemieckich firm zamierza skoncentrować się na działalności związanej z renowacją, a nie z produkcją do nowych inwestycji. Przykładem jest firma TMP Fenster+Türen z Turyngii, gdzie do tej pory około połowa zamówień pochodziła z domów jednorodzinnych. Tobias Kern, dyrektor zarządzający, spodziewa się, że najpóźniej w trzecim kwartale 2023 roku fabryka odczuje spadek liczby takich zamówień. Natomiast co najmniej przez 2024 rok będzie duży popyt na produkty do renowacji. Tym bardziej, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników spowoduje zwiększony napływ imigrantów. Ci z kolei będą potrzebowali tanich mieszkań.

Wśród producentów stolarki widać jednak niepokój, związany z podejściem do termomodernizacji. Jak zaznacza Tobias Kern, renowacja budynków, które zostały zbudowane wiele lat lub dziesięcioleci temu, musi być pożądana także przez polityków. Tymczasem dla nich dużą pokusą może być wyburzenie istniejącej substancji i postawienie na uzyskanych w ten sposób terenach nowych obiektów z droższymi lokalami.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1