Przeciwsłoneczne konstrukcje też mają problemy

Red.: |Data publikacji:

Pergole lamelowe zyskują popularność, jako osłony bardzo trwałe i nowoczesne. Rozwiązania klasy premium stanowią obecnie 32,1 proc. europejskiego rynku tych osłon. Istnieją jednak duże różnice w poszczególnych regionach.

W krajach Beneluksu rozwiązania premium stanowią ponad połowę rynku, podczas gdy we Francji tylko 1 na 10 pergoli należy do tego segmentu. Ponadto zdecydowanie zdobywają pozycję pergole wolnostojące, które w ub. roku stanowiły 48,6 proc. rynku.

Jednak również te produkty obecnie notują spadek. Interconnection Consulting wskazuje, że w 2022 r. wyniósł on 8,3 procent. Zmniejszenie popytu było odczuwalne zwłaszcza w drugiej połowie roku, głównie ze względu na negatywny wpływ kryzysu na wydatki konsumentów. Niemniej wzrost jest spodziewany, choć będzie on wolniejszy. Ożywienie ma nastąpić już w przyszłym roku, a do 2025 r. rynek będzie rósł w rocznym tempie ok. 2,3 procent.

Francja w czołówce

Na dojrzałych rynkach popyt spadł bardziej gwałtownie. Jednak wysoki poziom wyjściowy stwarza nadzieję na długoterminową stabilizację. Analitycy podkreślają, że w 2022 r. pierwsze miejsce wśród krajów z największą sprzedażą pergol zajmuje Francja, za nią plasują się Włochy i kraje Beneluksu. Natomiast rynek niemiecki, wbrew prognozom w 2022 r. nie urósł, a wzrost ma nastąpić dopiero w ciągu 3 lat. Spadek wolumenu zrekompensowały wyższe ceny – średnio wzrosły o 11 proc., tak więc obrót sięgnął 420 mln euro. Interconnection zakłada jednak, że w ciągu najbliższych 2 lat sprzedaż ponownie spadnie nieco poniżej 400 mln euro, ponieważ ceny ponownie nieco się ustabilizują.

Na krajowym rynku

W Polsce jednym z czołowych producentów osłon, w tym pergol lamelowych, jest opolski Selt. Według opublikowanych przez spółkę danych, przychody netto ze sprzedaży w 2022 r. wzrosły o 1,21 procent. Natomiast spadek dotyczył zarówno zysku netto (-36,11 proc.), jak i wskaźnika EBIDTA (-23,69 proc.).

Zobacz również

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Saint-Gobain podsumowało pierwszy kwartał tego roku. Firma poinformowała, że w Europie zanotowała spadek wartości sprzedaży o ponad 10 proc.

1