Fala renowacji szansą dla stolarki

Red.: |Data publikacji:

W momencie, gdy w Europie zahamowało nowe budownictwo szansą na przetrwanie kryzysu dla branży budowlanej są renowacje istniejących zasobów.

Według danych aż 75 proc. budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie. Jak podaje Forum Energii, koszt termomodernizacji w Europie do 2030 r. będzie pochłaniał ok. 275 mld euro rocznie. Oczywiście ta kwota przy obecnej inflacji i wzroście cen zapewne się zwiększy. Temat nie jest jednak nowy, a przypomnijmy, że działania na rzecz renowacji oficjalnie zostały rozpoczęte już w 2020 r. komunikatem KE „Europejska fala renowacji – ekologizacja budynków, tworzenie miejsc pracy, wsparcie jakości życia”.

W Polsce również są podejmowane działania zarówno ze strony rządu, jak też różnych organizacji. 12 czerwca miała miejsce roczna konferencja Stowarzyszenia Fala Renowacji. Głównymi tematami były:  podział budynków wielorodzinnych na klasy energetyczne oraz przedstawienie rozwiązań sieci usług doradczych dla obywateli, tzw. One-Stop-Shop’ów. Na razie OSS-y są dopiero projektem, jednak stowarzyszenie zakłada, że będą one skutecznym narzędziem w przeprowadzeniu modernizacji energetycznej budynku. W założeniach ma to być sieć punktów doradztwa energetycznego, skierowanego zarówno do osób prywatnych, jak i jednostek publicznych. Docelowo punkty takie powinny działać w każdej gminie i oferować usługi od wstępnej konsultacji i badania kondycji budynku, przez plan remontu, zarządzanie pracami budowlanymi, aż po analizę dostępnych źródeł  finansowania i ich rozliczenie. Bardzo dobre przygotowanie do pełnienia takiej funkcji otrzymali doradcy ds. dotacji, działający w ramach Koalicji Termomodernizacji.

Zobacz również

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Saint-Gobain podsumowało pierwszy kwartał tego roku. Firma poinformowała, że w Europie zanotowała spadek wartości sprzedaży o ponad 10 proc.

1