Efektywność energetyczna budynków. Szanse i wyzwania dla polskich firm

Red.: |Data publikacji:

Unia Europejska planuje, by do roku 2050 wszystkie budynki w Europie były bezemisyjne. Realizacja tego celu jest wyzwaniem, przed którym stoi sektor budownictwa i cały jego łańcuch wartości. Konfederacja Lewiatan przygotowała raport „Efektywność energetyczna budynków. Szanse i wyzwania dla polskich firm”, w którym szerzej nakreśla jaka rzeczywistość czeka rynek renowacji w kolejnych latach.

Konfederacja Lewiatan raportWalka z globalnym ociepleniem, a w szczególności zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na Ziemi na poziomie nie większym niż 2°C
wymaga zdecydowanych działań, a jednym z nich jest przekształcenie
zasobu budowlanego w obiekty bezemisyjne. Ambicją Unii Europejskiej jest, by wszystkie budynki w Europie były bezemisyjne do roku 2050. Osiągnięcie tego celu jest wyzwaniem, przed którym stoi sektor budownictwa i cały jego łańcuch wartości.

Jak czytamy w raporcie, realizacja zakładanego przez Falę renowacji tempa termomodenizacji wymaga mobilizacji wielu interesariuszy związanych z rynkiem budowlanym: producentów materiałów budowalnych, firm wykonawczych, audytorów energetycznych, instytucji finansowych, a także właścicieli budynków, którzy będą odpowiedzialni za inicjowanie i realizowanie robót budowalnych. Przedsiębiorstwa produkcyjne muszą być gotowe na zwiększone zapotrzebowanie na materiały budowlane, produkcję efektywnych urządzeń i instalacji wykorzystywanych w budynkach. Firmy budowlane powinny zaś sprostać wyzwaniu przeprowadzenia zakładanej liczby
termomodernizacji.

Jak twierdzą autorzy raportu, dostosowanie zasobu budowlanego w Polsce do standardu bezemisyjnego wymagać będzie przeprowadzenia około 7,5 mln termomodernizacji, w tym 4,7 mln termomodernizacji głębokich. Autorzy wymieniają także około 6,9 mln źródeł ciepła na urządzenia i instalacje bezemisyjne, takie jak pompy ciepła, elektryczne grzejniki i maty grzewcze oraz węzły cieplne zasilane z efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych. Szacuje się, że realizacja tych inwestycji wymagać będzie poniesienia 1,54 bln zł do roku 2050.

W opracowaniu Konfederacji Lewiatan poddano charakterystyce istniejące zasoby budowalne w Polsce oraz nakreślono potrzeby związane z poprawą ich efektywności energetycznej. Omówiono również nowe unijne regulacje prawne, będące efektem przyjętej w 2019 r. strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

Zachęcamy do lektury całego raportu Konfederacji Lewiatan.

Zobacz również

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Saint-Gobain podsumowało pierwszy kwartał tego roku. Firma poinformowała, że w Europie zanotowała spadek wartości sprzedaży o ponad 10 proc.

1