British Glass: państwo powinno zachęcać Brytyjczyków do renowacji

Red.: |Data publikacji:

Brytyjska branża producentów szkła jest ważnym sektorem w gospodarce. Jednak boryka się z wieloma wyzwaniami, które wymagają interwencji państwa.

Wartość brytyjskiego segmentu szkła to 2,2 mld funtów rocznie. Wlicza się w to m.in. produkcję szkła płaskiego dla budownictwa, ale i opakowań oraz włókna szklanego. Rocznie produkowane są ok. 3 mln ton szkła, a w branży pracuje bezpośrednio i pośrednio ok. 120 tys. osób. Jednak branża mierzy się ostatnio z wieloma wyzwaniami, przedstawiła je organizacja British Glass. Są to:

  • rosnące koszty produkcji. Sprawiają one, że wyroby wytwarzane na Wyspach są niekonkurencyjne, podczas gdy inne kraje stosują nieuczciwe praktyki handlowe oraz strategie wspierania produkcji, co wpływa na niższy koszt importowanych wyrobów;
  • cła handlowe na wyroby ze szkła zostały zniesione, ale od czasu brexitu istnieją rozbieżności w przepisach, co negatywnie odbija się na handlu;
  • brytyjski system ochrony rodzimego handlu jest reaktywny, nieproporcjonalnie kosztowny dla przemysłu i bardzo powolny;
  • spadek wielkości produkcji w Wielkiej Brytanii prowadzi do utraty miejsc pracy, spadku PKB i utraty samodzielnego realizowania potrzeb rynkowych;
  • Wielka Brytania jest najgorszym krajem w Europie Zachodniej pod względem strat ciepła z budynków.

Propozycje zmian

Organizacja jednocześnie zaprezentowała szereg propozycji zmian skierowanych do władz. To m.in. wprowadzenie większych zachęt do długoterminowych renowacji w zakresie efektywności energetycznej z większym naciskiem na wybór materiałów, w tym wysokowydajnych szyb. Wśród propozycji jest także dostosowanie brytyjskiego programu dekarbonizacji do systemu Unii Europejskiej, by zapewnić brak barier w handlu z krajami UE.

British Glass przyznaje także, że w Wielkiej Brytanii nie prowadzi się obecnie polityki wspierającej recykling szkła. Jeśli chodzi o transformację w kierunku spadku emisji CO2, to według organizacji ceny energii w Wielkiej Brytanii nie sprawiają, że jest to dobre miejsce do inwestowania w dekarbonizację. British Glass wystosowało także w tym przypadku szereg rekomendacji, które skierowane są do rządu.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1