Branża inwestuje w efektywność energetyczną fabryk

Red.: |Data publikacji:

Producenci i dostawcy w branży stolarki otworowej inwestują w „zieloną” energię i przechodzą transformację energetyczną.

Firmy produkcyjne w ostatnich latach musiały się mierzyć z problemem rosnących kosztów energii. Dlatego inwestycje w zieloną energię i nowoczesne rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną są szeroko wdrażane. Wpływa na to także fakt, że czas zwrotu nakładów poniesionych na zielone inwestycje wynosi obecnie nawet do dwóch lat, to znacznie szybciej, niż np. w 2019 r., gdy zwrot był możliwy po czterech, pięciu latach.

Jedną z firm, która wprowadziła program efektywnego zużycia energii, jest Grupa Oknoplast. Zakłady produkcyjne są ogrzewane gazem, natomiast firma zdecydowała o wydzieleniu stref, które ogrzewa, a które mogą pozostać w niższej temperaturze, to m.in. magazyn wyrobów gotowych. Dzięki zmianom udało się w ostatnim sezonie grzewczym zmniejszyć zużycie gazu o 50 proc. Wprowadzono także energooszczędne oświetlenie ledowe.

Firma kupiła i zainstalowała właśnie piec katalityczny, wartość inwestycji to 1,2 mln zł. Pełni on funkcję dopalacza związków lotnych powstających w dziale okleinowania profili. Piec pracuje w temperaturze 400°C . Dzięki tej inwestycji udało się ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery o 95 proc. w dziale okleinowania, który był odpowiedzialny za powstawanie 78 proc. zanieczyszczeń całego zakładu w Ochmanowie.

Producent z Ochmanowa zainstalował także w kwietniu tego roku pierwsze panele fotowoltaiczne. Piec katalityczny częściowo pobiera z nich energię . W planach jest rozbudowa instalacji, miałaby się znaleźć na dachu. Jednak wymagane są odpowiednie pozwolenia budowlane, także sprawdzenie nośności dachu.

Firma jest w trakcie budowy automatycznego magazynu składowania profili. Do ogrzewania tego budynku wykorzystane będzie ciepło powstające z pieca do hartowania. Zaprojektowana została tu specjalna instalacja, która pozwoli na ogrzewanie nowego obiektu. Ciepło z pieca wykorzystane jest także do ogrzewania hal.

Z kolei Reynaers w swojej nowej siedzibie już ma zainstalowaną instalację fotowoltaiczną, znajduje się ona na dachu zakładu produkcyjnego. Energia słoneczna częściowo zaspokoi potrzeby zakładu na prąd. Budynki biurowe z kolei będą ogrzewane dzięki pompom ciepła. W firmie zainstalowane będą cztery linie, trzy lakiernicze i jedna anodowania. Na ich potrzeby zainstalowano system produkujący wodę demineralizowaną i oczyszczalnię ścieków. Więcej na temat  inwestycji pisaliśmy TUTAJ.

Firma Panattoni zajmująca się budową i wynajmem hal przyznaje, że branża przemysłowo-magazynowa w sektorze budownictwa jest obecnie bardzo rozwinięta, jeśli chodzi o inwestycje poprawiające efektywność energetyczną. Standardem już stają się inwestycje w panele fotowoltaiczne, systemy oszczędzające wodę, energooszczędne oświetlenie czy pompy ciepła do ogrzewania oraz wykorzystanie ciepła powstającego podczas procesów produkcyjnych do ogrzewania zakładu. Do tych firm inwestujących w nowoczesne rozwiązania zaliczają się również przedsiębiorstwa stolarkowe.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1