Zmiana technologii na zieloną – za nami kolejna edycja Forum NTM

Red.: |Data publikacji:

Konferencja branży lakierniczej, jak co roku, odbyła się w dniach 16-18 października, w wyjątkowym zakątku Polski – Bieszczadach.  Tematem przewodnim tegorocznej edycji była: „Zmiana technologii na zieloną. Innowacyjne technologie dla zrównoważonej przyszłości”.

Hotel w Arłamowie gościł uczestników Forum Nowoczesnych Technologii Malowania. Jego tematyka prezentowała świadome, proekologiczne i energooszczędne rozwiązania dla branży lakierniczej. Konferencję otworzył prezes Ecoline, Piotr Potocki, który ciepło powitał prelegentów i  uczestników. Pierwszego dnia wykładów swoją prezentację jako pierwszy wygłosił Michał Kocoń, przedstawiciel firmy STX, dotyczącą efektywności energetycznej przedsiębiorstwa oraz korzyści, jakie niosą białe certyfikaty uzyskane przy wymianie linii do malowania proszkowego.

Jurand Pniak, dyrektor projektowy w Ecoline, omówił innowacyjne technologie wdrożone oraz proponowane przez firmę, w przeszłości i obecnie. Swoją prezentację poświęcił również analizie wyników i danych produkcyjnych konkretnych  linii lakierniczych, w odniesieniu do energooszczędności i zmiany technologii na zieloną w lakierniach proszkowych dostarczonych przez firmę. Cristian Palmieri, dyrektor ds. sprzedaży farb proszkowych w Kansai Helios Italy, przybliżył zagadnienie ekologicznych farb proszkowych. Artur Kozłowski, przedstawiciel firmy Gema, omówił oferowaną przez nią innowacyjną technologię, dopasowaną do aktualnych potrzeb lakiernictwa. Norbert Wachowiak i Robert Tichek, przedstawiciele firmy Sames, przedstawili możliwości optymalizacji procesów lakierowania poprzez dobór odpowiednich technologii i aplikacji. Kolejnym prelegentem był Stefano Gerletti, reprezentant firmy Futura, dostarczającej rozwiązania, które mogą transportować każdy rodzaj produktu i w każdym jego rozmiarze.

W dalszej części prelekcji tematycznych głos zabrał gość specjalny, Kevin Biller, dyrektor Chem Quest Powder Coating Research Columbus z Ohio w USA, zajmujący się opracowywaniem, komercjalizacją i produkcją powłok proszkowych, który wygłosił prelekcję na temat powłok przemysłowych i omówił wyzwania dotyczące zrównoważonego rozwoju.


Barbara Pilch-Pitera z Politechniki Rzeszowskiej nawiązała do tematyki powłok przemysłowych i wyzwań, z jakimi będziemy musieli zmierzyć się w przyszłości oraz opowiedziała o wspólnym projekcie badawczym z niemieckim instytutem Fraunhofer IPA, w którym uczestniczy wraz z Politechniką również Ecoline. Szymon Barczyński, przedstawiciel firmy Alufinish przybliżył możliwości odlakierowania powierzchni z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa, ochrony środowiska i optymalizacji kosztów. Pierwszy dzień prelekcji zakończył Paolo Massari, reprezentujący firmę Visa Impianti, przedstawił on linie lakiernicze do kataforezy o dużym stopniu ochrony przed korozją, przy jednocześnie niskich kosztach i przyjaznym dla środowiska procesie technologicznym.

Następny dzień prelekcji rozpoczął Michał Jaczewski z Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego. Tematyka jego referatu dotyczyła farb proszkowych w systemach narażonych na ciężkie warunki korozyjne, w świetle nowego wydania normy Norsok M 501. Kolejny prelegent, Paweł Barański z Termo-Precyzji omówił temat pomiarów temperatury w procesach malowania z możliwościami oszczędności energii. Rafał Kretkiewicz z firmy Chemetal, swój wykład w rozwinięcie głównego tematu konferencji poświęcił technologii VIANT, procesowi jednoczesnego przygotowania i powlekania powierzchni stalowych. Końcową prelekcję wygłosił Artur Naczyński z Poltechu, który poruszył istotne aspekty wpływające na redukcję kosztów procesu przygotowania powierzchni.

Na zakończenie konferencji został rozstrzygnięty konkurs, którego zwycięzca otrzymał voucher na kolejną edycję forum oraz gadżety od Ecoline. Pytanie dotyczyło wskazania wagi eksponatu umieszczonego przed głównym wejściem hotelu Arłamów, którym w tym roku był samochód wyścigowy Lutus, aktualnego Mistrza Polski w Wyścigach Górskich w klasyfikacji RWD, Gabriela Kubita.

W podziękowaniu za udział, każdy uczestnik otrzymał symboliczny upominek w postaci własnego drzewa, który niejako uosabia początek zmiany nie tylko technologicznej, ale i ekologicznej, w kierunku której powinniśmy podążać.

„Forum Branżowe” było patronem medialnym wydarzenia, a patronat merytoryczny objęła Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników.

 

Zobacz również

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Saint-Gobain podsumowało pierwszy kwartał tego roku. Firma poinformowała, że w Europie zanotowała spadek wartości sprzedaży o ponad 10 proc.

„Mieszkanie na Start” się opóźni?

„Mieszkanie na Start” się opóźni?

Od początku stycznia nie są już przyjmowane wnioski na dotacje w programie „Bezpieczny kredyt 2%”. W to miejsce zapowiadany jest program „Mieszkanie na start”.

Niemiecki producent osłon wprowadza zmiany personalne

Niemiecki producent osłon wprowadza zmiany personalne

Dotychczasowy dyrektor zarządzający Hella Deutschland i Hella Holding, Christian Schaller, w całości skoncentruje się na zarządzaniu grupą. Jego działalność ma objąć również zagraniczne spółki.

1