Załamanie koniunktury na rynku mieszkaniowym

Red.: |Data publikacji:

Jak wynika z informacji zebranych od spółek deweloperskich notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, w pierwszym kwartale sprzedały one o niemal  ¼ mniej mieszkań niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Według ekspertów to koniec boomu mieszkaniowego.

Liczba sprzedanych mieszkań w I kwartale była niższa o 23 proc. rok do roku. Z danych zebranych przez serwis Rynek Pierwotny wynika, że aż 12 z 14 spółek deweloperskich na GPW zaliczyło w tym okresie sprzedażowy regres a tylko dwie odnotowały wzrost sprzedaży.

Według ekspertów z tego serwisu skala problemu może być znacznie większa:

Ze statystyk serwisu bigdata.rynekpierwotny.pl wynika, że w lutym br. sprzedaż nowych mieszkań na ośmiu największych rynkach kraju była niższa rok do roku o 39 proc., natomiast w marcu o 47,5 proc. Taką skalę regresu deweloperskiej kontraktacji można zakwalifikować już jako załamanie koniunktury sprzedażowej mieszkań na rynku pierwotnym.

Skąd taki regres na rynku nieruchomości? Według ekspertów za taki stan rzeczy winić należy przede wszystkim rosnące stopy procentowe. Raty kredytów są przez to coraz wyższe a coraz mniej Polaków osiąga zdolność kredytową. Widmo kolejnych wzrostów stóp powoduje z kolei, że osoby, które stać obecnie na kredyt mogą się powstrzymywać z inwestycjami w nieruchomości. Problematyczne są również ceny mieszkań, które nadal zwyżkują.

Sytuacja ta może oznaczać koniec boomu mieszkaniowego. Gdy podczas lockdownów w 2020 roku wyniki sprzedażowe spółek deweloperskich również wyraźnie spadły, eksperci mówili, że to przejściowe zawirowania. Obecnie są zdania, że to nie jest krótkookresowe tąpnięcie.

W tym kontekście warto zaznajomić się z niedawnym felietonem dr. Zbigniewa Mendla, w którym zapowiedział załamanie koniunktury:

Przejściowe opamiętanie czy globalny reset?

Zobacz również

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Marzec i kwiecień to okres, w którym polscy producenci intensywnie pracują nad swoimi showroomami. W ostatnim czasie o otwarciu nowych przestrzeni wystawowych informowali Aluprof, Budvar Centrum i Drutex.

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

1