Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Gebhardt Stahl na targach Fensterbau Frontale

Red.: |Data publikacji:

Na największych targach w Europie nie mogło zabraknąć czołowego europejskiego producenta profili wzmacniających do systemów okiennych – firmy Gebhardt Stahl. Ważnym elementem grupy Gebhardt jest polska spółka, która w ostatnim czasie przechodzi sporo zmian.

Niecałe 450 km dzieli zakład produkcyjny w Werl od centrum targowego w Norymberdze, więc obecność Gebhardt Stahl GmbH na największych targach branży stolarki, które odbywają się na ojczystej ziemi, była obowiązkowa. Dostawca zaprezentował część swojej oferty, głównie profile stalowe, których ma do zaoferowania blisko 2500, w różnych wariantach geometrycznych. Poza profilami wzmacniającymi do okien plastikowych firma oferuje profile i inne komponenty do produkcji kanałów wentylacyjnych, profile specjalne na zamówienie różnych branż przemysłu oraz słupki do winnic.

Skład grupy

W skład grupy Gebhardt oprócz niemieckiego oddziału i polskiej spółki Gebhardt Stahl wchodzą również firmy Van Zelst (holenderski producent narzędzi do pras oraz elementów stalowych), Form-Tec (niemiecki dostawca systemów montażowych do fotowoltaiki), TBA Projekt (niemiecka firma specjalizująca się w zaawansowanej obróbce metali i wytwarzaniu narzędzi do produkcji), De Waal (holenderski producent elementów do kanałów wentylacyjnych) oraz Doby Verrolec (brytyjski producent m.in. elementów do kanałów wentylacyjnych). Łącznie w grupie zatrudnionych jest blisko 500 osób. 320 osób pracuje w Gebhardt Stahl, z czego 70 w polskiej spółce.

Spółka Gebhardt Stahl Polska rozpoczęła swoją działalność w 2001 roku, obecnie ma siedzibę w Modle Królewskiej koło Konina, gdzie znajdują się trzy hale produkcyjne o łącznej powierzchni 16 tys. m2. Dwie z nich zostały oddane do użytkowania w ubiegłym roku. Zakład wyposażony jest w linie profilujące produkujące głównie wzmocnienia do stolarki oraz rozkrawarkę do blachy stalowej o grubości do 3 mm. Obecne możliwości produkcyjne wynoszą ponad 30 000 ton rocznie. Większość produkcji polskiego oddziału trafia na eksport – dokładniej w proporcjach 70 proc. eksport i 30 proc. rynek krajowy. Łącznie zakłady Gebhardt Stahl w Niemczech i Polsce przetwarzają rocznie blisko 150 000 ton stali. Firma dostarcza produkty na cały świat.

Czas zmian

Ostatni okres to czas dużych zmian w Gebhardt Stahl Polska. Po oddaniu do użytkowania nowych hal wyposażono je w panele fotowoltaiczne, które są w stanie wyprodukować rocznie 350 MW energii, co odpowiada ok. 50 proc. zapotrzebowania całego zakładu. Ponadto na początku roku firma uzyskała certyfikat jakości QB44, co otwiera nowe możliwości, ponieważ pozwoli na sprzedaż profili dla kluczowych francuskich fabryk okiennych. Rozpoczął się też proces dostosowania polskiego oddziału do wymagań normy ISO 9001, proces certyfikacji ma zamknąć się do końca bieżącego roku.W ubiegłym roku firma wdrożyła z powodzeniem nowy system ERP, kolejnymi krokami w obszarze IT oraz optymalizacji będą wdrożenie systemu MES, wspierającego procesy produkcji oraz cyfrowa integracja polskiej spółki z pozostałymi zakładami grupy.

Ważna zmiana nastąpi też w połowie roku, gdyż po 23 latach ze stanowiska wiceprezesa polskiej spółki Gebhardt Stahl odejdzie Sylvester Nierebinski, który zakładał firmę w 2001 roku i z sukcesem kieruje nią nieprzerwanie od tego czasu. W tej funkcji zastąpi go dotychczasowy dyrektor handlowy i prokurent Marcin Maruszczak, obecny w firmie od blisko 6 lat.

1