Rynek farb i lakierów notuje spadki

Red.: |Data publikacji:

Największe światowe firmy produkujące farby i powłoki zanotowały w I półroczu tego roku spadek przychodów ze sprzedaży o ok. 10 proc.

Ten rok nie należy do najlepszych dla firm z branży chemicznej. Według danych CHEM Research, najbardziej ucierpiała branża farb przemysłowych. Analitycy zebrali wyniki 11 największych producentów farb i powłok na świecie – sprzedaż tych przedsiębiorstw stanowi około 50 proc. światowego rynku. Do grupy koncernów globalnych należą m.in. Akzo Nobel, BASF czy PPG. Z danych wynika, że po sześciu miesiącach przychody największych koncernów skurczyły się o ok. 10 proc. porównując do roku 2019.

Popyt na rynku produktów dla klienta indywidualnego rekompensował straty, jakie firmy ponosiły w segmencie wyrobów dla przemysłu. Dopiero w czerwcu w tym sektorze można było zaobserwować pozytywne zmiany. Jednak w I połowie roku dział farb dekoracyjnych zyskał ok. 4 proc. udziału w rynku kosztem farb przemysłowych.

W krajach Unii w czerwcu produkcja wzrosła o 5,1 proc. w stosunku do maja, jednak była o 8,4 proc. niższa w porównaniu do czerwca 2019. W państwach członkowskich w II kwartale spadek produkcji notowany jest na poziomie 17,1 proc. Jednak zniesienie restrykcyjnych ograniczeń w działalności produkcyjnej, jakie były m.in. we Francji, wpłynęło pozytywnie na wyniki, szczególnie w czerwcu. Tendencję wzrostową da się obserwować już od maja.

W Europie do największych firm produkujących farby i powłoki należą: Akzo Nobel, BASF, Jotun, Hempel, Deutsche Amphibolin-Werke (DAW), Beckers Group, Tikkurila, Brilux, Cromology, Teknos, Mankiewicz, Tiger Coating, IVM Chemicals, Wörwag, Flügger Group, Corporação Industrial do Norte (CIN), Sto, Meffert AG Farbwerke, Grebe Holding, Remmers, Mipa, Yasar, Mäder, Śnieżka i Dold Gruppe.

Dane zebrane na podstawie publikacji european-coatings.com

 

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

1