Saint-Gobain stawia ambitne cele i zapowiada podwyżki

Red.: |Data publikacji:

Saint-Gobain ogłosił swój plan rozwoju „Grow & Impact”. To strategia, dzięki której spółka przyspieszy swój wzrost i odpowie na obecne wyzwania w świecie.

Saint-Gobain chce być światowym liderem w zrównoważonym budownictwie. Taką wizję zaprezentował Benoit Bazin, dyrektor generalny spółki. Przyznał, że przedsiębiorstwa stoją dziś przed wieloma zadaniami, są to: „radykalne zmniejszenie o 40 proc. emisji CO2, która związana jest z budownictwem, ochrona zasobów naturalnych i stawienie czoła wyzwaniu szybkiej urbanizacji w krajach wschodzących”. Firma w odpowiedzi na te kwestie opracowała strategię rozwoju na lata 2021-2025. W programie wyznaczone są kierunki działania oraz nowe cele finansowe.

Benoit Bazin

Przede wszystkim spółka podnosi kwestię wpływu swojej działalności na klimat. Saint-Gobain planuje w najwyższym stopniu zminimalizować swój ślad węglowy. Już obecnie koncern poinformował, że zrównoważone rozwiązania stanowią 72 proc. udziału w sprzedaży. To pozwala – jak podliczył Saint-Gobain – w ciągu roku uniknąć 1300 mln ton emisji CO2 na produktach w całym ich cyklu życia. Saint-Gobain zobowiązał się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Francuski koncern planuje osiągnąć znaczący wzrost rentowności. Na lata 2021-2025 firma zakłada, że organiczny wzrost sprzedaży kształtować się będzie na poziomie 3-5 proc. Wyzwania, jakie obecnie pojawiają się na rynku, to inflacja, rosną przede wszystkim ceny energii i surowców. Spółka podliczyła, że w tym roku koszt energii i zakupu surowców jest dla niej wyższy o ok. 1,5 mld euro w stosunku do 2020 r. Spółka będzie równoważyć inflację na cenach swoich produktów – planowany jest wzrost o około 6 proc. w całym roku, natomiast w II półroczu tego roku wzrost ma być na poziomie 8 proc.

Lokalne rynki remontowe stanowią ok. 50 proc. wielkości sprzedaży dla Saint-Gobain. Spółka spodziewa się dynamicznego wzrostu na tych rynkach. Motorem napędzającym remonty są przede wszystkim programy państwowe, których celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków. Dotyczy to zarówno sektora prywatnego, jak i obiektów publicznych. Innym czynnikiem wpływającym na rozwój rynku remontowego jest chęć ludzi do poprawy standardu, w tym pod względem energetycznym, mieszkań i domów. Ponadto spółka zauważa u swoich przemysłowych klientów procesy dążenia do dekarbonizacji. To wymaga dostosowania dla odbiorców odpowiedniej oferty, opartej o innowacyjne rozwiązania.

Spółka podkreśla, że opracowała także nowy model biznesowy. Zgodnie z jego założeniami międzynarodowy koncern ma być blisko swoich lokalnych rynków, jednocześnie zachowując swoją międzynarodową kulturę biznesową.

Zobacz również

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

1