Rynek remontowy szansą także dla producentów wzmocnień

Red.: |Data publikacji:

W sektorze profili stalowych do okien widać schłodzenie koniunktury od połowy zeszłego roku. Jednak rynek remontowy powinien uzupełnić lukę w zamówieniach z nowego budownictwa.

Według danych zebranych przez GUS już od drugiego półrocza 2022 r. widoczna jest ujemna dynamika produkcji okien z PCW. To oznacza, że w porównaniu z rokiem 2021 spada wolumen produkcji okien. Jest to efekt spowolnienia w powstawaniu nowych inwestycji w Polsce i generalnie na unijnym rynku. Według raportu przygotowanego na zlecenie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, w IV kwartale 2022 r. i I kwartale 2023 r. spadek produkcji okien z PCW wyniósł 11 proc. Analitycy oceniają, że spadek sprzedaży wzmocnień stalowych do okien jest na podobnym poziomie.

Zamówienia na wymianę okien powinny jednak skompensować spadek zleceń z segmentu nowego budownictwa. Stanie się tak dzięki wielu programom wsparcia termomodernizacji. Dotacje w Unii Europejskiej na prace remontowe będą przyznawane przez kolejne lata, dlatego zwiększenia zamówień na okna na wymianę należy się spodziewać przez dłuższy okres.

W Europie w ciągu każdego roku do użytku oddawanych jest 1,5 mln mieszkań, natomiast szacuje się, że istnieje ok. 220 mln mieszkań. Termomodernizacja, to m.in. wymiana okien, które najczęściej wykonane są z PCW. Dlatego także wzrost zamówień na okna do remontu powinien także wpłynąć pozytywnie na sprzedaż profili stalowych.

Dużym rynkiem dla producentów profili stalowych ma być także sektor paneli fotowoltaicznych. Szacuje się, że do produkcji paneli do farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW zużywa się ok. 35-40 ton stali. Jeśli w Polsce mają powstać w najbliższych latach instalacje o mocy do 1,5 GW, to oznacza, że do produkcji paneli potrzebnych będzie do 60 tys. ton stali.

Raporty analityczne tworzone są na zamówienie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1