Rynek maszyn do drewna osiągnął stabilizację

Red.: |Data publikacji:

Producenci maszyn do obróbki drewna we Włoszech mogą zaliczyć mijający rok do udanych. Branża odnotowała wzrost produkcji w porównaniu do roku 2022.

Produkcja włoskich maszyn do obróbki drewna, w tym do stolarki otworowej wzrosła o 3,5 proc. w stosunku do 2022 r. Ten wynik udało się osiągnąć mimo nie tak satysfakcjonującego poziomu zamówień jak w latach ubiegłych. Takie dane zebrała Acimall, organizacja zrzeszająca włoski przemysł maszyn do drewna. Okazuje się, że firmy produkujące maszyny mają wciąż duży portfel zamówień, co pozwala na wzrost przychodów w tym roku. Produkcja osiągnęła wartość ponad 2,74 mld euro. Jest to rekordowy wynik dla przemysłu maszyn do obróbki drewna.

Eksport rośnie, spada zaś sprzedaż na rynku krajowym

Niezwykle istotny jest dla tej branży eksport, który ma aż 70 proc. udziału w przychodach. W tym roku wartość przychodów ze sprzedaży zagranicznej wzrosła o 7 proc. i osiągnęła 1,93 mld euro. Sprzedaż na rynku krajowym spadła o 4 proc. do 805 mln euro.

Prognozy na 2024 rok

Branża maszyn, po ostatnich dwóch latach dynamicznych zmian, wróciła do stabilnego wzrostu. Taki powinien być też rok 2024. I choć według Acimall firmy obecnie niepokoją się spowolnieniem, to „dziś firmy są zdecydowanie znacznie silniejsze pod względem możliwości finansowych i organizacyjnych w porównaniu z poprzednimi, znacznie trudniejszymi okresami: w efekcie będą mogły stawić czoła redukcji działalności, którą możemy nazwać „normalną”, choć najwyraźniej wzmocnioną przez nadzwyczajne wyniki z poprzednich trzech lat”.

 

Zobacz również

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Marzec i kwiecień to okres, w którym polscy producenci intensywnie pracują nad swoimi showroomami. W ostatnim czasie o otwarciu nowych przestrzeni wystawowych informowali Aluprof, Budvar Centrum i Drutex.

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

1