Przyszły rok będzie lepszy dla europejskiego rynku okien i drzwi

Red.: |Data publikacji:

Wysoka inflacja i słaba koniunktura gospodarcza negatywnie odbiły się na popycie na okna i drzwi w Europie w drugiej połowie 2022 oraz w 2023 roku. Jak ocenia CAB, w I półroczu 2023 r. sprzedaż stolarki w Europie zmalała o kilkanaście procent. Spadek popytu, zaostrzenie walki konkurencyjnej oraz uspokojenie na rynku surowców wyhamowały dalszy tak dynamiczny, jak w latach 2021 – 2022, wzrost cen okien i drzwi. Pierwsze oznaki poprawy sytuacji na rynku stolarki są prognozowane na koniec przyszłego roku.

CAB ocenia, że w I półroczu 2023 roku w Europie wyprodukowano okna i drzwi o wartości około 28 mld euro, czyli o 6 – 7 proc. mniejszej niż w I półroczu 2022 r. W ujęciu ilościowym spadek był zdecydowanie głębszy. Analitycy CAB szacują, że od stycznia do czerwca 2023 r. wytworzono około 41 mln okien, czyli aż o 13 – 15 proc. mniej niż przed rokiem.

Spadki w Niemczech i Polsce

W Niemczech w I półroczu 2023 roku wyprodukowano 7,2 mln okien o wartości 3 mld euro. W porównaniu z analogicznym okresem 2022 nastąpił niemal 10-procentowy spadek produkcji w ujęciu ilościowym, ale pod względem wartości odnotowano wzrost o 1,5 proc. Gorsze wyniki mieli niemieccy producenci drzwi. W I półroczu tego roku produkcja zmalała o 20 proc. do 5,5 mln sztuk drzwi. Wartościowo nastąpił spadek tylko o 1 proc.

W Polsce w I półroczu 2023 r. produkcja ilościowo skurczyła się o około 20 proc. zarówno w przypadku okien, jak i drzwi.

Nowe budownictwo i remonty

Mniejszy popyt w Europie widoczny jest zarówno w nowym budownictwie (gdzie trafia 1/3 okien), jak i na rynku remontowym (2/3 sprzedaży). W przypadku nowych budynków mieszkalnych, w I półroczu w UE wydano pozwolenia na budowę o ponad 24 proc. mniejszej liczby domów i mieszkań niż przed rokiem. O kilka procent zmalała także powierzchnia obiektów niemieszkalnych, na których budowę wydawane są pozwolenia. Wyraźnie mniejsza aktywność w rozpoczynaniu nowych inwestycji przełoży się na mniejszą liczbę okien montowanych w nowych budynkach w II półroczu 2023 oraz w 2024 r. Ożywienia w nowym budownictwie spodziewać się możemy dopiero pod koniec 2024 lub w 2025 roku.

Większość okien w Europie trafia na rynek remontowy, którego rozwój w znacznym stopniu uzależniony jest od kosztów życia i poczucia bezpieczeństwa finansowego inwestorów.

Więcej na temat europejskiego rynku okien i drzwi w I poł. 2023 roku można TUTAJ przeczytać.

 

Zobacz również

Niemiecki producent osłon wprowadza zmiany personalne

Niemiecki producent osłon wprowadza zmiany personalne

Dotychczasowy dyrektor zarządzający Hella Deutschland i Hella Holding, Christian Schaller, w całości skoncentruje się na zarządzaniu grupą. Jego działalność ma objąć również zagraniczne spółki.

Selena opublikowała wyniki finansowe za rok 2023

Selena opublikowała wyniki finansowe za rok 2023

Grupa Selena przedstawiła raport dotyczący wyników finansowych za rok 2023. Sprawozdanie wskazuje na znaczne zmniejszenie zysku netto z działalności, wobec 2022 r. Spadek objął również przychody ze sprzedaży.

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

1