Przy obecnych cenach stali trzeba mieć stalowe nerwy

Red.: |Data publikacji:

Ceny stali od kilkunastu dni poszybowały w górę. Stanowi to duży problem dla firm budowlanych, także z branży stolarki otworowej.

Z tygodnia na tydzień najbardziej podrożały kształtowniki gięte na zimno – o 74 proc. Także o kilkadziesiąt procent zdrożały różne rodzaje blachy, pręty żebrowane i profile. Wysokie ceny stali związane są z niedoborem tego surowca na rynku. Na tę  sytuację wpłynęła wojna w Ukrainie. Eksperci podają, że Rosja i Ukraina mają łącznie 50-procentowy udział w światowym handlu surówką. Te dwa kraje są także znaczącymi producentami półproduktów stalowych (ok. 37 proc.). Natomiast Polska jest jednym z największych odbiorców stali zza wschodniej granicy, dlatego niedobory tego surowca i wysokie ceny odbijają się na sytuacji w polskim przemyśle, także w branży stolarki otworowej.

Producenci profili stalowych do stolarki przyznają, że obecna sytuacja na rynku jest dla nich bardzo trudna. Ceny rosną tak szybko, że trudno jest realizować plany działania, a firmy pracują reagując na bieżącą sytuację. Niektórzy przyznają, że planują z wyprzedzeniem maksymalnie dwudniowym.

Adrian Sobania, przedstawiciel firmy BBS zauważył, że z powodu problemów z dostępnością stali zza wschodniej granicy firmy szukają nowych dostawców – kierują się m.in. do przedsiębiorstw w Szwecji. Jednak to oznacza, że termin realizacji zamówień wkrótce jeszcze bardziej się wydłuży (obecnie wynosi już średnio trzy miesiące). Według przedstawiciela firmy BBS polskie przedsiębiorstwa z branży okien i drzwi obecnie mają jeszcze zapasy, szczególnie, że po 2021 r. znacznie powiększały swoje stany magazynowe. Jednak efekty sankcji branża może zacząć dotkliwie odczuwać już w III kwartale tego roku.

Wysokie ceny stali wpływają generalnie pozytywnie na wyniki finansowe firm branży stalowej. Dobrym przykładem jest tutaj MFO. Polski lider segmentu wzmocnień z siedzibą w Sochaczewie osiągnął w 2021 roku ogromne wzrosty przychodu i zysku. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zobacz również

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

1