Przemysł 4.0 coraz popularniejszy w branży stolarki

Red.: |Data publikacji:

Idea przemysłu 4.0 obejmuje przede wszystkim automatyzację i cyfryzację. W fabrykach okien dążenie do realizacji tych założeń jest coraz większe, chociaż sam temat nie jest nowy.

Rozwiązanie Roto

W październiku Roto poinformowało o uruchomieniu autonomicznego pociągu do transportu zewnętrznego w swoim zakładzie produkcyjnym w Leinfelden-Echterdingen w Niemczech. Elektrycznie sterowany zestaw obsługuje produkcję z pośredniego magazynu produkcyjnego do wysyłki. W centrum logistycznym pociąg rozładowuje także w pełni automatycznie przewożone palety. Wcześniej w halach produkcyjnych funkcjonowało już kilka systemów transportu, niewymagających kierowców.

Automatyzacja w polskich fabrykach

Polscy producenci okien również od kilku lat działają w kierunku automatyzacji procesów produkcyjnych. Początkiem jest często robotyzacja. Przykładem może być Pagen, który w 2021 r. wdrożył robota do montażu szyb zespolonych i zintegrował go z automatyczną sortownią pakietów szybowych oraz tablicą świetlną wspomagającą kontrolę jakości.

O swoich trzech autonomicznych fabrykach informował już w 2019 roku Wiśniowski.

Tematyczne konkursy

Do działań w kierunku przemysłu 4.0 zachęcają też producentów m.in. różne organizacje. Na początku października miała miejsce w Kielcach konferencja Nowy Przemysł 4.0. Była to druga edycja wydarzenia organizowanego przez Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Towarzyszył mu konkurs The Best of Industry 4.0., a laureatem w kategorii Zakład Produkcyjny zostało nowosądeckie Fakro. Dzięki wykorzystującym AI skanerom zainstalowanym przy robotach tnących drewno fabryka oszczędza surowiec.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1