Dobry montaż a poprawne funkcjonowanie rolet

Red.: |Data publikacji:

Rolety zewnętrzne stanowią dziś nieodłączny element prawie każdej budowy. Standardem staje się, że już na etapie projektowania nowego budynku lub w trakcie termomodernizacji obiektu istniejącego, architekt uwzględnia możliwość zastosowania tego typu osłon przeciwsłonecznych.

Dzieje się tak głównie, ze względu na fakt, że poza funkcją osłonową, rolety w znacznej mierze ograniczają straty ciepła, przy równoczesnym ograniczeniu wydatków na energię. Roleta zamontowana zgodnie z wytycznymi systemodawcy posiada również bardzo dobre właściwości akustyczne, co pozwala na znaczące zniwelowania odczucia hałasu pochodzącego z zewnątrz. Ponadto, odpowiednio dobrany system rolet zewnętrznych może stanowić skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem.

Poprawny montaż – poprawne działanie

Poprawne działanie rolety w rzeczywistości jednak determinuje szereg czynników, a najważniejszym z nich jest przede wszystkim poprawnie przeprowadzony montaż. Aby ten warunek został jednak spełniony, już na etapie pomiaru należy poprawnie ustalić właściwe gabaryty rolety, uwzględniając odpowiednie rozwiązanie.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy system charakteryzuje się indywidualnym podejściem do określenia wielkości rolety.  Dokonać tego można znając wymiary wnęki lub samej ramy okiennej. Kolejnym elementem wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie rolety jest jej produkcja, która powinna być wykonywana zgodnie z technologią stanowiącą wytyczne systemodawcy przy wykorzystaniu wskazanych przez niego komponentów.

Montaż tylko przez przeszkolonych fachowców

Niesystemowe podejście może skutkować niespójnością detali, a co za tym idzie, częstymi awariami i koniecznością wykonywania serwisów. Niedopuszczalna jest także rezygnacja z zastosowania któregokolwiek z elementów przewidzianego w dokumentacji produkcyjnej. 

Do częstych wad powstałych przy czynnościach związanych z przygotowaniem komponentów jest zazwyczaj niewłaściwy bądź niedbały sposób ich wykonania, nierzadko przy wykorzystaniu nieodpowiednich narzędzi i sprzętu. Wpływa to na walory estetyczne rolety oraz na jej poprawne działanie. Podczas instalacji  rolety bezpośrednio do podłoża, należy bezwzględnie zachować piony prowadnic oraz poziom skrzynki.  Montaż powinien być przeprowadzony wyłącznie przez przeszkoloną ekipę montażowa  zgodnie ze sztuką budowlaną. Przed rozpoczęciem prac montażowych, należy pamiętać o dostosowaniu sposobu montażu rolety do rodzaju podłoża, które bezwzględnie powinno charakteryzować sią odpowiednią wytrzymałością.

Montaż podtynkowy

W przypadku montażu podtynkowego istotną kwestią jest zapewnienie właściwego ocieplenia nadproża, co zagwarantuje odpowiedni poziom izolacji cieplnej i uniknięcie mostków termicznych w obrębie nadproża. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku budownictwa nisko i zero energetycznego. 

Najczęściej popełnianym błędem przez instalatorów jest montaż rolet bezpośrednio do warstwy izolacyjnej. Niedopuszczalne jest również pozostawienie rolety z nieprzykręconą skrzynką lub przytwierdzeniem jej wyłącznie do prowadnic, co może pociągnąć za sobą bardzo brzemienne w skutkach konsekwencje. Skrzynka roletowa musi być bezwzględnie mocowana do części konstrukcyjnej budynku.

Warunkiem niezbędnym do prawidłowej pracy rolet zewnętrznych jest przeszkolenie przyszłych użytkowników we właściwej obsłudze zgodnej z ich przeznaczeniem.  W przypadku montażu rolet antywłamaniowych  montaż tego rozwiązania przebiega w podobny sposób, jak w przypadku zwykłej rolety. Aby jednak system antywłamaniowy funkcjonował prawidłowo, należy pamiętać, że podłoże pod skrzynkę i prowadnice powinno gwarantować rolecie stabilną podporę na całej powierzchni przylegania.

Ważna jest też konserwacja

Rolety zewnętrzne to niezwykle estetyczne i funkcjonalne narzędzia, które stają się nieodłącznym  elementem współczesnej architektury. Mnogość rozwiązań systemowych pozwala na dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkowników. Należy jednak pamiętać, że nawet najwyższej jakości rolety renomowanego producenta źle zamontowane nie będą spełniać swojej funkcji, a brak konserwacji i okresowego czyszczenia znacznie przyspieszy zużycie poszczególnych elementów. Dlatego tak istotną kwestią jest wybór wyłącznie przeszkolonej ekipy, która zagwarantuje standard montażu na najwyższym poziomie.

Materiał przygotowany przez firmę Aluprof