Słońce i jego naturalne światło ma korzystny wpływ na ludzi. Jednak modne obecnie wielkopowierzchniowe przeszklenia mogą prowadzić do nadmiernego nagrzewania pomieszczeń w okresie letnim. Zmusza to do stosowania ochrony przeciwsłonecznej, na przykład systemów osłon okiennych.

W nowoczesnych budynkach dominują duże przeszklenia, doskonale doświetlające pomieszczenia oraz pozyskujące ciepło słoneczne w chłodniejszych porach roku. Jest to korzystne dla użytkowników, ale promieniowanie słoneczne w okresie letnich upałów stwarza problem przegrzewania budynków. Ciepło dostarczone z zewnątrz pozostaje w pomieszczeniu tworząc efekt szklarni. Współczesne, energooszczędne domy wymagają ochrony zarówno przed stratami ciepła, jak i przed przegrzewaniem latem.

Dobór systemu ochrony przeciwsłonecznej powinien być uwzględniony na etapie projektowania budynku. Dostęp promieni słonecznych do pomieszczeń latem ograniczają odpowiednio zaprojektowane elementy fasadowe, jak gzymsy czy łamacze światła. Łamacze w wersji ruchomej mogą bardzo skutecznie regulować stopień nasłonecznienia wnętrz i dostosowywać go do potrzeb użytkowników, pory dnia lub roku.

Ważnym elementem ochrony przeciwsłonecznej budynku są osłony okienne. Rozpraszają promienie słoneczne, regulują ilość światła wpadającego do budynku oraz pozwalają zachować prywatność mieszkańców. Najlepszą ochronę budynku przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i przegrzewaniem uzyskuje się stosując osłony zewnętrzne. Dają one lepszy efekt niż osłony montowane we wnętrzu, gdyż odbijają lub pochłaniają większość promieniowania słonecznego zanim dotrze ono do szyby. Rozwiązaniem najczęściej wybieranym są rolety aluminiowe. Mają pancerze zbudowane z profili zamkniętych, ocieplonych pianką. W lecie zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza, a zimą ograniczają straty ciepła. Ponadto zmniejszają hałas dochodzący z zewnątrz. Podobne parametry mają rolety z profili PCW. W wersji antywłamaniowej (z aluminium lub stali) rolety zewnętrzne dodatkowo zabezpieczają dom przed włamaniem.

Za najskuteczniejsze w ochronie przeciwsłonecznej uważane są jednak osłony o dużym stopniu regulacji dopływu światła, takie jak żaluzje fasadowe. Żaluzja fasadowa składa się z jednościennych aluminiowych lameli. Połączone są taśmą i tekstylną drabinką, w sposób, który daje możliwość podnoszenia ich oraz ustawiania pod dowolnym kątem nachylenia.

Pod względem tzw. komfortu optycznego najlepsze są zewnętrzne rolety tekstylne, określane jako refleksole, screeny lub markizy okienne. Te osłony zdobywają coraz większe grono zwolenników, gdyż skutecznie odbijają promienie słoneczne, nie blokując dopływu powietrza i nie zasłaniając widoku za oknem. Stopień przepuszczalności światła zależy od gęstości zastosowanej tkaniny.

Coraz większą popularność w Polsce zdobywają markizy przeciwsłoneczne, stosowane do osłonięcia tarasów i balkonów. Mają aluminiową konstrukcję, na której rozpina się impregnowane tkaniny z akrylu, poliestru lub PCW. Są one odporne na wilgoć, zabrudzenie, odbarwienia i płowienie. Występują w wielu wzorach, kolorach i deseniach. W wersjach bez kasety, w półkasecie lub w pełnej kasecie.

Do osłony balkonów i tarasów wykorzystuje się również żagle przeciwsłoneczne. Wykonane są w kształcie trójkąta, kwadratu, prostokąta z płótna poliestrowego z hydrofobową powłoką. Do zawieszenia żagla służą metalowe pierścienie znajdujące się w każdym rogu płótna.

Skuteczną ochroną przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale także przed utratą ciepła mogą być okiennice. Ze względu na sposób otwierania dzielą się na otwierane tradycyjnie na zawiasach, składane oraz przesuwne. Wykonuje się je z drewna, profili aluminiowych lub z PCW. Skrzydła okiennic mają konstrukcję deskową, ramowo-płycinową, ramowo-deskową lub lamelową. Możliwe jest także wykonanie konstrukcji mieszanej, na przykład z częścią dolną pełną, a górną ażurową.

Jeśli elewacja czy okna nie zostały wyposażone w zewnętrzną ochronę, pozostają jeszcze osłony wewnętrzne. Jak twierdzą eksperci, są kilkakrotnie mniej skuteczne w ochronie przeciwsłonecznej od zewnętrznych, dlatego powinny być traktowane jako rozwiązanie dodatkowe.

Mocną stroną osłon wewnętrznych jest różnorodność konstrukcyjna i materiałowa oraz dekoracyjność. Do wyboru są tekstylne roletki, plisy, rolety rzymskie, zasłony panelowe, żaluzje pionowe (verticale) oraz aluminiowe i drewniane żaluzje poziome. Bogata oferta pozwala na optymalny wybór, niezależnie czy chce się uzyskać efekt delikatnego rozproszenia światła, czy pełne zaciemnienie.

Sterowanie osłonami okiennymi odbywa się ręcznie za pomocą nawijarki, korby, sznurka lub łańcuszka. Jednak coraz częściej wyposaża się je w siłowniki elektryczne. Do uruchamiania osłon w wersji elektrycznej służy przewodowy wyłącznik ścienny lub pilot radiowy. Możliwe jest zintegrowane sterowanie grupą osłon oraz połączenie ich z nawigacją pogodową i systemem inteligentnego domu. Dzięki temu automatycznie się uruchamiają w zależności od warunków panujących na zewnątrz.

Artykuły

Technologia wytwarzania lameli

Technologia wytwarzania lameli

Podstawowymi elementami żaluzji zewnętrznych są profile z blachy aluminiowej, zwane lamelami. Technologia umożliwia pełną automatyzację ich wytwarzania.

Czytaj dalej
Przechytrzyć słońce – osłony do ogrodów zimowych

Przechytrzyć słońce – osłony do ogrodów zimowych

Efektywny system zacieniający to jeden z podstawowych elementów wyposażenia ogrodu zimowego – przekonał się o tym każdy, kto latem choć raz przebywał w szklanym pomieszczeniu.

Czytaj dalej
Materiał we wnętrzu

Materiał we wnętrzu

Osłony okienne pozwalają sterować dopływem światła słonecznego do pomieszczenia i zapewniają poczucie prywatności. Żeby ich wygląd cieszył latami, muszą być wykonane z materiałów odpornych na promieniowanie UV i zabrudzenia.

Czytaj dalej
Współczesne dylematy inwestorów – rolety, screeny a może żaluzje?

Współczesne dylematy inwestorów – rolety, screeny a może żaluzje?

Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna – powiedział niegdyś rzymski architekt Witruwiusz.  Nie ma nic bardziej trafnego. Współczesna architektura  bowiem to nie tylko ciekawy design, ale przede wszystkim funkcjonalność zastosowanych rozwiązań.

Czytaj dalej
Ciemniej i milej – zalety rolet zewnętrznych

Ciemniej i milej – zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to najbardziej wszechstronne osłony okienne. Podnoszą komfort użytkowania budynku i obniżają koszty jego utrzymania. Latem chronią przed przegrzewaniem pomieszczeń. Zatrzymują światło i promienie słoneczne przed szybą. Są dzięki temu skuteczniejsze od osłon wewnętrznych

Czytaj dalej
Kto tu rządzi? Automatyka do osłon

Kto tu rządzi? Automatyka do osłon

O inteligentnych domach każdy chyba słyszał. Jednak to, jak działają nie dla każdego jest zrozumiałe. Może dlatego, że tyle tu elektroniki… Jak te zdobycze technologiczne można wykorzystać w branży okien, drzwi czy osłon przeznaczonych do budynków jednorodzinnych?

Czytaj dalej
Roleta i żaluzja – 6 istotnych różnic

Roleta i żaluzja – 6 istotnych różnic

Rolety i żaluzje zewnętrzne pomagają regulować temperaturę wnętrza oraz podnosić efektywność klimatyzacji i ogrzewania. Przedstawiamy różnice w ich funkcjonalności, które pomogą wybrać rozwiązanie właściwe do potrzeb i warunków.

Czytaj dalej
Osłony antywłamaniowe

Osłony antywłamaniowe

Głównym zadaniem osłon okiennych jest ochrona przed nadmiarem słońca i ograniczenie utraty ciepła zimą. Czy mogą też zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Czytaj dalej
Napędy do osłon

Napędy do osłon

Niemal wszystkie osłony okienne można wyposażyć w napęd elektryczny. Jest to szczególnie przydatne przy osłonach dużych lub zamontowanych w trudno dostępnych miejscach.

Czytaj dalej

Galeria

fot. Mirola

fot. Mirola

fot. Aluprof

fot. Aluprof

fot. Aluprof

fot. Aluprof

fot. Aluprof

fot. Aluprof

fot. Aluprof

fot. Aluprof

fot. Hella

fot. Hella

fot. Hella

fot. Hella

fot. Aluprof

fot. Aluprof

fot. Aluprof

fot. Aluprof