Produkcja z drewna spada, więc branża apeluje o interwencję

Red.: |Data publikacji:

Sprzedaż wyrobów z drewna w pierwszym półroczu tego roku znacząco spadła. W przypadku okien i drzwi ten spadek sięga 35 proc. Branża przemysłu drzewnego wskazuje Lasy Państwowe jako odpowiedzialne za tę złą sytuację. Pod listem do Premiera podpisał się również Związek POID.

Branża przemysłu drzewnego, w tym firmy zajmujące się przetwarzaniem drewna i produkcją okien i drzwi, przechodzą w ostatnich miesiącach trudny czas. Firmy notują drastyczny spadek popytu, co w konsekwencji może doprowadzić do bankructw, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Spadki sprzedaży okien i drzwi drewnianych w ostatnim półroczu sięgnęły ponoć 35 proc., mebli 30 proc., podłóg 35 proc, a płyt drewnopochodnych 30 proc. Już teraz prowadzona jest w wielu firmach redukcja zatrudnienia, która może sięgać kilkadziesiąt tysięcy osób.

Związki branżowe, zrzeszające firmy związane z przetwórstwem drewna, w tym Związek POID, jako powód obecnej sytuacji podają utratę konkurencyjności swoich produktów. Wpływ na to ma głównie wysoka cena surowca drzewnego pozyskiwanego z Lasów Państwowych. Cena drewna w Polsce, jak ocenia branża, jest obecnie najwyższa w Europie. Ponadto jest to często surowiec bez certyfikacji FSC, która jest niezbędna dla firm chcących utrzymać sprzedaż eksportową.

Branża wystosowała list otwarty skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o działanie. Organizacje proponują m.in. korektę cen sprzedaży za drugie półrocze o 20 proc. w dół, stworzenie zasad sprzedaży na 2024 r. i kolejne lata, w których promowana ma być sprzedaż w Polsce, a także powrót do cen wyjściowych z 2021 r. na drewno sprzedawane przez Lasy Państwowe na przetargach.

Związki wskazują, że:

Jako jedyni w Europie dysponujemy lasami, które w większości są własnością Skarbu Państwa. Powinno nas to chronić i wyróżniać, a jest zupełnie odwrotnie. Obecne działania Lasów Państwowych, o czym mówi się wprost na spotkaniach z Dyrekcją Generalną LP, są nakierowane na maksymalizację cen sprzedaży. Dla LP bez znaczenia jest, czy drewno będzie spalone czy wyeksportowane, liczy się zysk. Skutki możemy już zaobserwować w postaci braku miliardowych wpływów do budżetu państwa z tytułu płaconych przez przedsiębiorstwa przerabiające drewno podatków i niepoliczalne koszty społeczne.

Pod Listem Otwartym podpisały się następujące organizacje: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego (PIGPD), Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce (SPPDwP), Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM), Stowarzyszenie Papierników Polskich (SPP), Polski Komitet Narodowy EPAL (PKN EPAL), Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD), Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego (SPT) oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego (OZPPD).

Zobacz również

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Marzec i kwiecień to okres, w którym polscy producenci intensywnie pracują nad swoimi showroomami. W ostatnim czasie o otwarciu nowych przestrzeni wystawowych informowali Aluprof, Budvar Centrum i Drutex.

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

1