Problemy niemieckiego rynku stolarki

Red.: |Data publikacji:

Polscy producenci okien i drzwi stawiają duży nacisk na eksport. Dla wielu z nich liczącym się odbiorcą są Niemcy. Jakie są w obecnej chwili szanse na rozwój tego kierunku ekspansji?

Niemcy Reichstag Berlin

Rynek niemiecki jest najistotniejszym rynkiem zagranicznym, na którym sprzedają producenci stolarki z Polski. Sytuacja za naszą zachodnią granicą ma duże znaczenie dla funkcjonowania całej branży, więc powstaje pytanie, z jakimi problemami mierzą się obecnie niemieckie firmy? Swoje zdanie na ten temat przedstawił nam Marek Sprengel, prezes zarządu Awilux Polska:

Zauważamy, że niemieckie przedsiębiorstwa w wyniku najpierw pandemii, trudności z dostępem do surowców, wysokiej jak na Niemcy inflacji i restrykcyjnej polityki EBC borykają się z wyzwaniem adaptacji do nowych warunków rynkowych. To z kolei wpływa na dynamikę sektora budowlanego. Niezmiernie istotnym elementem jest również brak wyraźnych i konkretnych działań ze strony niemieckiego rządu federalnego. Brak uruchomienia środków na modernizację budynków na oraz na nowe budownictwo energooszczędne na szerszą skalę, zwłaszcza w ramach programu KPO, generuje dodatkową stagnację i niepewność. To zjawisko dotyka nie tylko kwestii finansowania nieruchomości, ale także ogólnego klimatu biznesowego w Niemczech.

Innym problemem w kontekście finansowania jest to, że niemieckie firmy, podobnie jak większość w krajach Europy korzystających z euro, przyzwyczaiły się do bardzo niskich stóp procentowych. – Wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych do poziomu 5-5,5 proc., a czasami nawet więcej, stanowi realne wyzwanie dla inwestorów indywidualnych, firm budowlanych i deweloperów. Jednocześnie z oficjalnych danych wynika, że niemiecki rynek nadal wykazuje ogromne zapotrzebowanie na mieszkania – wskazuje Marek Sprengel.

Jak wobec tego Awilux radzi sobie z niepewną sytuacją za naszą zachodnią granicą? – Choć sytuacja w Niemczech stanowi wyzwanie, skutecznie reagujemy na zmieniające się warunki, intensyfikując wysiłki na innych rynkach. Przeciwdziałanie niestabilnościom poprzez dywersyfikację stanowi kluczową część naszej strategii, umożliwiając dalszy rozwój, nawet w przypadku trudniejszych warunków na niektórych rynkach – powiedział prezes Awiluxu.

Szanse eksportowe polskich producentów

Temat szans na sprzedaż zagraniczną stolarki był i będzie obecny podczas licznych spotkań branżowych oraz w analizach. Sytuacja jest trudna, a polski eksport odnotowuje spadki. Taki wniosek płynie z badania Centrum Analiz Branżowych, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Krajowi eksporterzy okien czy drzwi stoją przed koniecznością wyjścia z tej sytuacji. Dlatego m.in. próba odpowiedzenia na pytanie: Czy polscy producenci okien i drzwi mogą zdominować rynek europejski, była tematem wystąpienia Krzysztofa Domareckiego z Grupy Selena na Ogólnopolskim Forum Stolarki w październiku 2023 r. (pisaliśmy o tym TUTAJ). Dodać jeszcze trzeba, że pogarsza się sytuacja budownictwa w Niemczech, które są naszym największym rynkiem zagranicznym.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1