Brakuje rąk do pracy

Red.: |Data publikacji:

Jednym z większych problemów firm z branży stolarki otworowej jest obecnie brak pracowników. Firmy mają różne pomysły, jak sobie z tym radzić.

Branża szybko odbiła się po spadkach sprzedaży notowanych w 2020 r. W pierwszym półroczu tego roku nastąpił już wzrost przychodów na poziomie 25 proc. Takie dane zaprezentował Santander Bank Polska. Wartość produkcji polskich okien i drzwi stanowi obecnie ok. 15 proc. unijnego rynku. Okna i drzwi z Polski trafiają do Niemiec- to 34 proc. wielkości eksportu, do Francji – 14 proc. i do Wielkiej Brytanii – 7 proc. Coraz częściej polska stolarka wysyłana jest także za Atlantyk, do USA i Kanady. Najwięcej eksportowanych jest okien z PCW – stanowią one ok. 50 proc. sprzedaży zagranicznej.

Foto: Oknoplast

Branża ma jednak problemy. W Gazecie Wyborczej w tekście „Fenomen polskich okien” przeczytamy, że największym hamulcem w rozwoju jest niedobór pracowników. Kłopoty są także z zakupem drewna od Lasów Państwowych, o czym pisaliśmy m.in. TUTAJ, ogólny niedobór surowców do produkcji oraz wzrost cen komponentów i energii.

Jeśli chodzi o pracowników, to według Janusza Komurkiewicza, w branży stolarki brakuje obecnie kilku tysięcy rąk do pracy. Firmy próbują w różny sposób radzić sobie z niedoborem siły roboczej. Na przykład Fakro organizuje specjalne „brygady pracownicze”, które ściągają pracowników z wsi położonych w okolicach Nowego Sącza. Jeśli uzbiera się grupa około 10-15 osób, wówczas fabryka udostępnia im busa do codziennego transportu do pracy. Fakro informuje, że z takiego transportu korzysta obecnie 150 pracowników, ale w przyszłym roku ta liczba ma się powiększyć.

Zobacz również

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

1