Polska w pierwszej dziesiątce światowych gospodarek

Red.: |Data publikacji:

Kończy się rok 2023 r., kolejny trudny dla światowych gospodarek. Kto poradził sobie najlepiej? W czołówce są kraje ze wszystkich kontynentów, a pierwszej dziesiątce znalazła się Polska.

Która gospodarka poradziła sobie najlepiej z zawirowaniami w tym roku? Wnioski przedstawił „The Economist”, analizując 35 krajów. Jako bazę do porównania brytyjski tygodnik uwzględnił pięć wskaźników ekonomiczno-finansowych. Są to: inflacja bazowa i jej rozmiar, wysokość PKB, wzrost zatrudnienia i wyniki na giełdach. Zdaniem analityków, najlepiej pokazują one sytuację gospodarczą. Inflacja bazowa wyklucza ceny energii i żywności i dlatego jest dobrą miarą presji inflacyjnej. Jej rozmiar odzwierciedla poziom cen konsumpcyjnych i udział tych pozycji, których ceny rosną o ponad 2 proc. r/r. Okazało się, że wraz z upływem czasu inflacja zaczęła maleć. Globalny PKB prawdopodobnie wzrósł o 3 proc., zaś notowania na giełdach o 20 proc. Sytuacja na rynkach pracy się nie zmieniła.

Wyniki krajów z czołówki rankingu

Wyniki poszczególnych krajów są jednak mocno zróżnicowane. Polska zamyka pierwszą 10. rankingu. Według danych uzyskanych przez „The Economist” w naszym kraju inflacja bazowa wyniosła 8 proc., zasięg inflacji zmalał o 6,7 pkt proc., PKB wzrósł o 2,9 proc., zatrudnienie o 0,4 proc., a ceny akcji o 24,4 proc.

Pierwsze miejsce na liście zajmuje Grecja. Jej wyniki to: inflacja bazowa 3,4 proc. rozmiar inflacji -13,3 proc. PKB 1,2 proc., zatrudnienie 1,1 proc oraz ceny akcji 43,8 proc. Tę pozycję Grecja utrzymuje drugi rok z rzędu. Druga jest Korea Południowa, zaś USA uplasowały się dopiero na trzecim miejscu. Dalej są (w kolejności) Izrael, Luksemburg, Kanada, Chile, Portugalia, Hiszpania.

Zobacz również

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Saint-Gobain podsumowało pierwszy kwartał tego roku. Firma poinformowała, że w Europie zanotowała spadek wartości sprzedaży o ponad 10 proc.

„Mieszkanie na Start” się opóźni?

„Mieszkanie na Start” się opóźni?

Od początku stycznia nie są już przyjmowane wnioski na dotacje w programie „Bezpieczny kredyt 2%”. W to miejsce zapowiadany jest program „Mieszkanie na start”.

1