Polska branża stolarki eksportuje do Szwajcarii

Red.: |Data publikacji:

Liczni polscy producenci sprzedają okna za granicę. Zasięg geograficzny stale się powiększa, a obecnie szczególnie atrakcyjnym regionem jest USA. Natomiast rynki zbytu znajdują się również bliżej, np. w Szwajcarii.

Szwajcarskie budownictwo koncentruje się na budynkach mieszkalnych i biurowych. W I kwartale 2023 r. poziom sprzedaży wyniósł ok. 2,5 mld franków szwajcarskich. Jak wskazuje Statista Acounts, zamówienia spadły o 8 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Jednak przy niewielkim spadku inflacji i wzroście inwestycji budowlanych szacowanym na 1,1 proc. w 2024 r. sytuacja pozostanie względnie stabilna.

Natomiast w latach 2024 i 2025 największym wyzwaniem dla budownictwa w tym kraju ma stać się zrównoważony rozwój. Nie została wprawdzie uchwalona ustawa dotycząca redukcji dwutlenku węgla, ale zatwierdzono zmiany w przepisach dotyczących ochrony klimatu. Przykładem jest nakaz montowania instalacji fotowoltaicznych w nowych budynkach już od stycznia 2024 r. Jak zaznacza Statista, dla branży budowlanej oznacza to położenie większego nacisku na materiały i produkty energooszczędne. Naprzeciw wychodzą banki, które coraz częściej wspierają projekty budowlane skupiające się na zrównoważonym rozwoju.

Polskie okna w Szwajcarii

Stollar dostarczył swoje produkty do Szwajcarii.

Polskie firmy stolarkowe wpisują się swoimi produktami w te trendy. Wiele przedsiębiorstw już ma kontakty handlowe ze Szwajcarią. Dla niektórych eksport stanowi większość sprzedaży. Przykładem może być podkrakowski Okno-Pol wysyłający poza Polskę ponad 80 proc. swojej produkcji, w tym do Szwajcarii. Kontakty handlowe z tym państwem utrzymują też, chociażby Eko-Okna i ABM Jędraszek. Z kolei Stollar Systemy Okienne w tym roku dostarczył energooszczędne okna drewniane do obiektu położonego na Col de la Forclaz, przełęczy w Alpach blisko granicy francuskiej.

Zobacz również

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Marzec i kwiecień to okres, w którym polscy producenci intensywnie pracują nad swoimi showroomami. W ostatnim czasie o otwarciu nowych przestrzeni wystawowych informowali Aluprof, Budvar Centrum i Drutex.

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

1