Nowoczesne szkło w największym drewnianym budynku w Europie

Red.: |Data publikacji:

Największy drewniany budynek w Europie znajduje się na terenie monachijskiego parku olimpijskiego. Oprócz przeszklonych ścian zastosowano tu również specjalne przeszklenia dachowe.

Szyby do świetlików dostarczył Okalux, należący do Glas Trösch Group. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu izolacyjnego szkła przeciwsłonecznego uzyskano trójwymiarowe przeszklenie. Zapobiega ono bezpośredniemu promieniowaniu do wnętrz niezależnie od położenia słońca. Przepuszcza przy tym rozproszone światło dzienne, równomiernie doświetlając sale sportowe i do ćwiczeń oraz halę wspinaczkową o wysokości 14 m. Maksymalna przepuszczalność światła szklanej „siatki” 85 proc., zaś współczynnik g – ok. 10 proc. Zastosowane zespolenia w zależności od konfiguracji szkła mają Uw na poziomie do 0,7 W/m2K. Tafle są zamontowane w konstrukcji z aluminium, polakierowanego na wysoki połysk. Dzięki temu profile również odbijają światło.

Część ścian zewnętrznych o łącznej powierzchni 2100 m2 jest wypełniona szkłem izolacyjnym o przepuszczalności światła wynoszącej 62 proc. Zostało ono dostarczone przez Glas Trösch.

Rewitalizacja fabryki Norblina

Spektakularną realizację ma na koncie również Euroglas. Firma, podobnie jak Okalux, należy do grupy Glas Trösch. Chodzi o udział w rewitalizacji fabryki Norblina w Warszawie. Na liczącym ok. 2 ha terenie dawnego zakładu obróbki metali powstał budynek, w którym wykorzystano szkło elewacyjne z polskiego przedsiębiorstwa.

Z historycznego obiektu pozostało niewiele i konserwator zabytków zaproponował wzniesienie budynku wyraźnie odróżniającego się od pozostałych. Kompleks biurowy ma 8 kondygnacji, zastosowano w nim szkło wielofunkcyjne firmy Euroglas. Zapewnia ono dużą przepuszczalność światła dziennego, jednocześnie ma powłoki przeciwsłoneczne. W szkło zastosowano również dźwiękochłonne laminaty. Współczynnik Ug szyb wynosi zaledwie 0,5 W/m2K.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1