Niemieckie budownictwo poczeka na rozwój

Red.: |Data publikacji:

W tym roku znaczny spadek popytu, w przyszłym stabilizacja, a powolny rozwój dopiero za dwa lata. Taki obraz niemieckiego budownictwa przedstawia EY-Parthenon w swoim raporcie „Prognozy budownictwa kubaturowego 2023”.

Analitycy przewidują w tym roku spadek popytu o 2,6 procent. Nie sądzą też, że przed 2025 rokiem nastąpi chociaż minimalna poprawa. A za taką uważają wzrost popytu o 1,9 procent. Jednym z warunków mających wpływ na sprawdzenie się prognozy jest spadek inflacji do ok. 2 procent. Nie ma jednak pewności, że tak się stanie, a sytuacja w dużym stopniu zależy od decyzji geopolitycznych i gospodarczych.

Björn Reineke, partner w EY-Parthenon, zaznacza:

Wahania cykliczne w branży budowlanej, które były powszechne w przeszłości, praktycznie nie występowały w ciągu ostatnich dziesięciu lat ze względu na silną nadwyżkę popytu i wyjątkowo niskie stopy procentowe. Wstrząsy związane z pandemią i wojną w Ukrainie drastycznie to zmieniły.

Nadzieja w remontach

Według badania budownictwo mieszkaniowe w Niemczech w tym roku zmaleje o 3,1 procent. W lepszej sytuacji jest niemieszkaniowe, przede wszystkim komercyjne, które ma rosnąć średnio o 0,4 proc. rocznie. Nadzieją są również remonty, które w obu segmentach łącznie powinny rosnąć średnio o 0,9 proc. r/r.

Autorzy badania widzą szansę późniejszego przyspieszenia rozwoju w większej wydajności, krótszym czasie budowy i niższych kosztach. Jest to możliwe np. dzięki cyfrowo zoptymalizowanym procesom, konstrukcji seryjnej i przemysłowo prefabrykowanym komponentom. Efekty szacują na do 15 proc. więcej jednostek mieszkalnych rocznie przy zmniejszeniu kosztów do 10 procent.  Powołują się na przykład Szwecji, zaznaczając, że prefabrykowane elementy drewniane są tam stosowane około dziewięciokrotnie częściej niż w Niemczech. Niektóre zaś firmy są w stanie dostarczyć ok. 30 mieszkań w ciągu 8 dni.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1