Eksport stolarki ratuje wyniki branży

Red.: |Data publikacji:

Mimo trudnej sytuacji na polskim rynku stolarki otworowej duża część polskich producentów ma się dobrze. Ratuje ich eksport. W roku 2022 wartość eksportowanej stolarki wyniosła prawie 14 mld złotych, czyli o ponad 1/3 więcej niż w roku 2021!  Polscy przedsiębiorcy dostarczają swoje okna i drzwi nie tylko na standardowe już dla nas rynki unijne, ale nawet w tak odległe zakątki świata, jak Chile, Maroko, Kostaryka, Wyspy Owcze czy Peru.

Według informacji podawanych przez Centrum Analiz Branżowych*, z Polski wyjeżdża już 2/3 produkowanych tu okien, co powoduje, że jesteśmy światowym liderem jeśli chodzi o eksport stolarki budowlanej. Specjalizujemy się głównie w oknach z tworzyw sztucznych oraz drewnianych. Ich sprzedaż stanowiła około 1/3 udziału w europejskim eksporcie tych produktów, co czyni z nas niekwestionowanego lidera w tej kategorii na świecie. Produkowane w naszym kraju wyroby stolarki budowlanej trafiają najczęściej do państw Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i USA. Zdecydowanie największym nabywcą pozostają Niemcy, ale duży udział mają także Belgia, Czechy, Szwecja, Słowacja czy Francja. Jednak poza tymi krajami wyroby polskiej stolarki budowlanej eksportowane są także w bardziej egzotycznych kierunkach jak Chile, Nowa Zelandia czy Peru. Na mniejszą skalę polskie okna czy drzwi można znaleźć nawet w Boliwii, Kamerunie, Togo, Tadżykistanie czy w Kostaryce. O to, jak nasza rodzima stolarka znalazła się w tak egzotycznych zakątkach świata, zapytaliśmy panią Alicję Biedunkiewicz, dyrektor handlową firmy Dako:

Bierzemy udział w międzynarodowych targach branżowych, nawet w tak odległych krajach, jak Stany Zjednoczone, prowadzimy skoncentrowane na krajach kampanie marketingowe, docierając do coraz bardziej odległych klientów, nasza strona internetowa dostępna jest w kilku językach, dzięki czemu klienci na całym świecie mogą z łatwością zapoznać się z naszą ofertą i skontaktować z nami. Ponadto mamy mocną pozycję na wielu rynkach europejskich i umacniamy ją z roku na rok również na rynkach bardziej odległych jak USA, Japonia, Nowa Zelandia czy kraje Afryki. Klienci z całego świata poznają naszą markę i produkty, co cieszy nas jako firmę dążącą do zbudowania silnej pozycji w naszej branży.

Polskie firmy obecne na całym świecie

Podobne doświadczenia ma firma Okno-Pol z podkrakowskiego Mnikowa. Firma znana jest z tego, że większość swojej produkcji, bo prawie 85%, wysyła na eksport do krajów zachodnioeuropejskich jak Francja, Włochy, Szwajcaria, Niemcy czy Belgia. To klienci zorientowani na produkt o wysokiej jakości wykonany z europejskich komponentów od uznanych dostawców. Jednak jak mówi pan Mariusz Milc, zastępca dyrektora handlowego firmy Okno-Pol, przedsiębiorstwo obecne jest też w USA i Kanadzie, gdzie obsługuje luksusowy rynek rezydencji, ponadto ze stolarką PVC, aluminium i drewnianą docierają także do bardziej egzotycznych krajów afrykańskich.

Ciekawe realizacje mają na swoim koncie również inne firmy, choćby firma Marsel z Goleniowa, która realizowała montaż stolarki otworowej na terenie Panamy czy firma Q4 działająca na terenie Australii i Ameryki Północnej. Można śmiało powiedzieć, że bardzo duża część polskich firm jest szeroko obecna na różnych rynkach zagranicznych i co najważniejsze, jest doceniana zarówno w dużych krajach Europy Zachodniej czy USA, jak i w małych krajach afrykańskich czy Ameryki Środkowej i Południowej. Miejmy nadzieję, że ten kierunek będzie cały czas się utrzymywał, a wręcz nadal rozwijał się tak prężnie, jak w ostatnich latach. (MAT)

*CAB: „Rynek okien w Polsce”, Warszawa, VI 2023

Zobacz również

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Marzec i kwiecień to okres, w którym polscy producenci intensywnie pracują nad swoimi showroomami. W ostatnim czasie o otwarciu nowych przestrzeni wystawowych informowali Aluprof, Budvar Centrum i Drutex.

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

1