Dwa razy więcej wniosków o wymianę stolarki

Red.: |Data publikacji:

Jednym z wykładowców wiosennego spotkania Forum 100 był Daniel Markiewicz, dyrektor w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jako osoba odpowiedzialna za realizację programu Czyste Powietrze wśród właścicieli domów jednorodzinnych, zaprezentował dotychczasowe efekty działań programu i ich konsekwencje dla branży okienno-drzwiowej.

Dotychczasowe rezultaty działania programu Czyste Powietrze to ponad 600 tysięcy złożonych wniosków i 13 mld zł dotacji przyznanych na cele termomodernizacji budynków jednorodzinnych.  Do końca 2022 roku niemal 130 tys. wniosków uwzględniało wymianę okien o łącznej powierzchni ponad 2,4 mln mkw. Jeśli idzie o wymianę drzwi to złożono do końca ubiegłego sezonu 136,4 tys. wniosków na drzwi o łącznej powierzchni niemal miliona mkw. To ogromne ilości, a przecież stolarka nie była dotychczas priorytetem programu, bo była wymiana „kopciuchów”. Sytuacja zmieniła się w bieżącym roku, kiedy to od stycznia akcenty termomodernizacji stawiane są na okna, drzwi i ocieplenia ścian i stropów.

Wobec  takiej sytuacji powstała branżowa Koalicja Termomodernizacji, która postawiła sobie za cel wykształcenie setek dilerów okienno-drzwiowych, aby byli kompetentni w obsłudze klientów, chcących skorzystać z dotacji na wymianę stolarki. Działania te już dzisiaj przynoszą efekty w realizacjach remontowych. Najnowsze statystyki, zaprezentowane na Forum 100 przez Daniela Markiewicza, pokazują stały postęp w liczbie wniosków wpływających do Wojewódzkich Funduszy. O ile pod koniec ub. roku wpływało ich średnio 2-2,5 tysiąca tygodniowo, o tyle liczba ta rośnie z miesiąca na miesiąc, a już pod koniec kwietnia osiągnęła wartości 4-5 tysięcy wniosków w każdym tygodniu. Oznacza to, że liczba wniosków o dotację do termomodernizacji w ciągu 4 miesięcy zdołała się podwoić. Z rozmów z osobami składającymi wnioski w imieniu beneficjentów wiadomo, że znacząco wzrosła w nich liczba wniosków uwzględniających wymiany okien, drzwi i bram. Polacy chcą wymieniać stolarkę na lepszą, energooszczędną.

W swoim wystąpieniu na spotkaniu Forum 100, dyrektor Markiewicz zapowiedział też działania dla powołania tzw. operatorów. W zamyśle NFOŚiGW mają to być doradcy identyfikujący potencjalnych odbiorców pomocy na terenie gminy, mających szczególne potrzeby w zakresie realizacji inwestycji. Będą oni oceniać w trakcie wizyt u potencjalnego wnioskodawcy stan budynku i kompleksowo pomagać przy złożeniu wniosku o dofinansowanie, wspierać w realizacji inwestycji i pomagać w jej rozliczeniu. Planowane są też działania mające na celu rozbudowę instrumentu prefinansowania z udziałem operatorów.

Naturalnymi kandydatami na Operatorów są doradcy ds. dotacji, wykształceni przez Koalicję Termomodernizacji. Oni już dzisiaj składają wnioski w imieniu klientów, zapewniają im ekipy wykonawcze i pomagają otrzymać dotację. Działają w całej Polsce, w każdym województwie, a kontakt z nimi można uzyskać na stronie Koalicji (www.dotacjenaokna.pl).

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1