Deweloperzy z pomysłami na wzrost sprzedaży mieszkań

Red.: |Data publikacji:

Kongres Deweloperski, jedno z najważniejszych wydarzeń dla branży, odbył się już po raz piąty w Poznaniu. Wśród partnerów spotkania były m.in. Aereco i Selena ESG.

W Poznaniu 18 października odbyła się piąta edycja Kongresu Deweloperskiego, w tym roku pod hasłem „Miasta Jutra”. W imprezie wzięło udział ok. 800 przedstawicieli firm deweloperskich, ale i z branży budowlanej, a także reprezentanci władz samorządowych i centralnych.

Jednym z najważniejszych prognoz dla branży budowlanej, która pojawiła się w trakcie spotkania, to ocena nadchodzącego kryzysu ekonomicznego. Według firm kumulacja negatywnych czynników gospodarczych nastąpi w 2023 r. Obecnie przedsiębiorstwa są jeszcze w dobrej kondycji, jednak deweloperzy obserwują, że drastycznie spada sprzedaż mieszkań. Rozwiązaniem trudnej sytuacji na rynku mieszkaniowym może być wprowadzenie ulgi podatkowej na wynajem – to jeden z postulatów firm deweloperskich. Dzięki temu powstawałoby więcej nowych mieszkań z przeznaczeniem na najem. Jednak obecny na spotkaniu Artur Soboń, wiceminister finansów, był sceptycznie nastawiony do tego pomysłu. Tłumaczył, że takie rozwiązanie tylko z pozoru jest łatwe do wprowadzenia i przynosi korzyści, w rzeczywistości wpłynie m.in. na jeszcze bardziej skomplikowanie systemu podatkowego.

Z kolei Grzegorz Kiełpisz, prezes Związku Firm Deweloperskich dowodził, że wzrost stóp procentowych spowodował, że kredyty stały się niedostępne dla potencjalnie 70 proc. kupujących mieszkania. Innym problemem branży deweloperskiej są dynamicznie zmiany cen materiałów budowlanych. W obecnej sytuacji firmom trudno jest zawierać kontakty długoterminowe, gdy rozpoczynają nową inwestycję. Poza tym drogi pieniądz jest też problemem dla samych deweloperów, którym wysokie stopy procentowe utrudniają uzyskanie finansowania inwestycji.

Goście kongresu mieli także inne pomysły, jak wpłynąć na wzrost sprzedaży mieszkań. Oprócz ulgi podatkowej na najem pojawiły się też propozycje wprowadzenia kas oszczędnościowo-budowlanych oraz kredytu stale oprocentowanego w wysokości 2 proc.

Jednym z gości specjalnych Kongresu był Carlos Moreno, twórca idei miasta 15-minutowego. Jest to pomysł na organizację przestrzeni w mieście, w którym większość potrzeb, jak zakupy, miejsce pracy, szkoła można zrealizować na obszarze, do którego dotarcie zajmuje maksymalnie 15 minut.

Partnerem Kongresu Deweloperskiego było wiele firm, wśród nich dostawca nawiewników Aereco oraz Selena ESG z Grupy Selena.

Zobacz również

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Marzec i kwiecień to okres, w którym polscy producenci intensywnie pracują nad swoimi showroomami. W ostatnim czasie o otwarciu nowych przestrzeni wystawowych informowali Aluprof, Budvar Centrum i Drutex.

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

1