Czy w Niemczech czeka nas boom na stolarkę przeciwwłamaniową?

Red.: |Data publikacji:

Statystyki niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz tamtejszej policji nie pozostawiają złudzeń – dynamicznie rośnie liczba włamań w tym kraju. To może oznaczać, że stolarka przeciwwłamaniowa ponownie stanie się istotnym produktem eksportowym dla polskich producentów okien i drzwi.

Rok 2022 przyniósł duży wzrost włamań oraz prób włamania do mieszkań i domów w Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów odnotowano blisko 66 tys. takich przypadków. W porównaniu z rokiem 2021 oznacza to wzrost aż o 21,5 proc. Rok wcześniej włamań było nieco ponad 54 tys.

Poprzednie lata określane były mianem rekordowych pod względem niskiej liczby włamań. Skąd zatem takie wzrosty w tej statystyce? Eksperci doszukują się tu efektu pandemii, która wpłynęła na mniejszą aktywność włamywaczy. Warto jednak zaznaczyć, że choć w 2022 roku odnotowano dynamiczny wzrost włamań, nadal jest to poziom niższy niż przed pandemią, gdyż w 2019 roku odnotowano ponad 87 tys. włamań oraz prób włamań.

Z pozytywnych trendów należy zwrócić uwagę na kradzieże w piwnicach, strychach czy domowych pralniach. Takich przestępstw odnotowano w Niemczech w ubiegłym sezonie niecałych 80 tysięcy, a to oznacza spadek o 11 proc. w porównaniu z rokiem 2021.

awilux włamanie

Bardzo ważna w kontekście branży stolarki jest inna statystyka – okazuje się, że niemal w połowie przypadków (47 proc.) włamywacze nie zdołali pokonać zabezpieczeń i dostać się do budynków. To pokazuje, jak ważne są właściwe zabezpieczenia antywłamaniowe i jak istotną rolę odgrywa tu stolarka przeciwwłamaniowa.

Niemiecka policja w komentarzu do tych danych podkreśliła, że należy obecnie zintensyfikować działania informacyjne, których celem jest wskazywanie skutecznej ochrony przed włamaniem. Być może to dobry czas, by producenci stolarki aktywni eksportowo w Niemczech postawili marketingowo na podkreślanie właściwości antywłamaniowych swoich produktów?

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1