Czemu ceny stali rosną?

Red.: |Data publikacji:

Ceny stali w ostatnich miesiącach znacząco wzrosły. Blacha czy pręty są obecnie droższe o kilkadziesiąt procent w porównaniu z początkiem 2020 roku.

Stal jest jednym z surowców wykorzystywanym w budownictwie, także w stolarce budowlanej. To przede wszystkim okucia i systemy stalowych profili. Eksperci podają, że cena blachy wykorzystywanej do dalszego przetwórstwa wzrosła o kilkadziesiąt procent. W zależności od rodzaju blachy ta cena była wyższa nawet o 70 proc. na koniec 2020 roku. Jeśli chodzi o blachę stalową ST3S to w grudniu 2019 r. tona surowca kosztowała 2188 zł. W połowie roku – 30 czerwca cena wynosiła 2266 zł za tonę. Natomiast na koniec 2020 r. trzeba było zapłacić już 2892 zł za tonę. W 2021 roku cena tego surowca wciąż rosła i na koniec stycznia bieżącego roku tona blachy kosztowała 3247 zł.

Foto: König Stahl

Eksperci, m.in. z firmy König Stahl wyjaśniają, że za wzrostem cen metalu odpowiada, ogólnie mówiąc, przerwanie płynności produkcji przez huty stali. Na początku roku 2020, w momencie, gdy w Europie pojawiły się obostrzenia związane z pandemią, spadły zamówienia na stal. Huty decydowały się wtedy ograniczać produkcję. Wiązało się to m.in. z wygaszaniem pieców. W połowie roku 2020 dynamicznie wzrósł popyt na stal, jednak huty nie były w stanie zrealizować zamówień, ze względu na mniejsze możliwości produkcyjne. Na europejskim rynku nie można było także kupić chińskiej czy tureckiej stali. Dlatego popyt przewyższał podaż i cena blachy rosła. Ten wzrost cen surowca ma niestety swoje odbicie w podwyżkach na produkty końcowe, czyli okucia czy systemu stalowe.

Zobacz również

Włosi polubili plastikowe okna

Włosi polubili plastikowe okna

W 2021 r. we Włoszech wzrosło o 16 proc. zużycie PCW w budownictwie. Ten wynik to wzrost popytu na plastikowe okna i drzwi.

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna wycofały się z finansowania budowy obwodnicy. Firmie nie odpowiada przebieg zaproponowanej trasy. Projekt budowy może przez to upaść.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

Assa Abloy Mercor Doors inwestuje w rozbudowę fabryki w Dobrzeniu Wielkim pod Opolem. Efektem wdrożenia automatyzacji produkcji będzie podwojenie aktualnych mocy i, pomimo automatyzacji, zwiększanie zatrudnienia o 10 proc. rocznie.

1