Buduje się coraz więcej domów

Red.: |Data publikacji:

W Polsce widać wyraźne ożywienie na rynku budowlanym. Ten rok oznacza znaczne wzrosty w wydanych pozwoleniach na budowę. Podobny trend odnotowuje się m.in. w Niemczech, gdzie coraz popularniejsze są domy prefabrykowane.

Jak wynika z danych GUS, w okresie od stycznia do lipca 2021 roku wydano inwestorom indywidualnym pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym 72 198 mieszkań. Zakłada się, że większość z nich stanowią domy jednorodzinne. W porównaniu z analogicznym okresem roku biegłego oznacza to wzrost o 26,7 proc.  Inwestorzy indywidualni rozpoczęli w tym czasie budowę 64,7 tys. mieszkań (o 20,8 proc. więcej niż w okresie styczeń-lipiec 2020).      

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego prowadzi bardziej szczegółowe statystyki z podziałem na poszczególne kategorie budynków. Urząd podsumował właśnie I półrocze 2021 roku. Okazuje się, że w okresie od stycznia do czerwca tego roku wydano 61 770 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. W takim samym okresie roku ubiegłego wydano ich 48 121. Oznacza to, że minione półrocze zakończyło się wzrostami na poziomie 28,4 proc.

Budownictwo indywidualne rozwija się też w Niemczech, choć dynamika wzrostu jest mniejsza niż w naszym kraju. Według statystyk od stycznia do czerwca 2021 r. zatwierdzono o 13,8 proc. więcej pozwoleń na budowę domów jedno- i dwurodzinnych niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Oznacza to pozwolenia na budowę 58 532 domów jedno- i dwurodzinnych, z czego 13 229 było prefabrykowanych. Udział budynków prefabrykowanych w I półroczu 2021 r. wyniósł 22,6 proc., nieco wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W całym 2020 roku Federalne Stowarzyszenie Budownictwa Prefabrykowanego (BDF) odnotowało nowy rekord 22,2 proc. udziału w rynku. W bieżącym roku stowarzyszenie branżowe spodziewa się, że wskaźnik budowy domów prefabrykwanychwyniesie około 23 proc. i łącznie około 24 500 nowo zatwierdzonych domów jedno- i dwurodzinnych.

Zobacz również

Drutex czempionem 20 lat integracji

Drutex czempionem 20 lat integracji

Drutex najlepiej wykorzystał obecność Polski w Unii Europejskiej. Tak ocenia działalność firmy miesięcznik „Forbes”.

Dormakaba mocno redukuje zatrudnienie

Dormakaba mocno redukuje zatrudnienie

Dormakaba zwalnia pracowników w swoich zakładach. Jest to konsekwencja wdrożenia programu transformacji Shape4Growth.

20 lat w UE – „Dużo zyskaliśmy, ale warto rozpocząć rozmowy nad reformami unijnej gospodarki”

20 lat w UE – „Dużo zyskaliśmy, ale warto rozpocząć rozmowy nad reformami unijnej gospodarki”

Wejście Polski do UE oznaczało dostęp do wspólnego rynku. Skorzystały na tym polskie przedsiębiorstwa, w tym Press Glass.

1