20 lat w UE – „Dużo zyskaliśmy, ale warto rozpocząć rozmowy nad reformami unijnej gospodarki”

Red.: |Data publikacji:

Press Glass to jeden z wielu beneficjentów członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Informacje na ten temat zamieszczone są w najnowszym raporcie przygotowanym przez Fundację Wolności Gospodarczej.

Na początku maja świętowaliśmy 20. rocznicę naszej obecności w Unii Europejskiej. Kilka dużych firm stolarkowych podjęło się zadania podsumowania tego okresu i wykazania jego znaczenia dla ich rozwoju. Wśród nich był m.in. Drutex, informacja na ten temat znajduje się TUTAJ. Także Press Glass docenia zalety obecności Polski we wspólnocie, a szczególnie wartość jednolitego rynku i swobodę przepływu towarów, osób, usług i kapitału.

Press Glass_Tczew

Press Glass w 2004 r. zatrudniał 801 osób w trzech zakładach produkcyjnych. Przychody firmy wynosiły wówczas 227,4 mln zł. Obecnie zatrudnia ok. 5 tys. pracowników, a roczne przychody sięgają 3,5 mld zł. Press Glass ma obecnie pięć zakładów produkcyjnych w Polsce, a także w Chorwacji i na Litwie. Firma inwestowała także w Wielkiej Brytanii w okresie, gdy ten kraj był częścią Unii, Press Glass ma tam sześć fabryk. Producent szyb zespolonych rozwija działalność również poza Unią, obecnie dwa zakłady produkcyjne są rozwijane w Stanach Zjednoczonych.

Arkadiusz Muś, właściciel Press Glassu w przedmowie do raportu pt.: „Polska na jednolitym rynku UE: korzyści, bariery, reformy” podkreśla też inne zalety naszego członkostwa. Press Glass, tak samo jak wiele innych polskich przedsiębiorstw, zmienił kulturę pracy po 2004 r. Dzięki intensywnym kontaktom z partnerami zagranicznymi polskie firmy uczyły się nowego myślenia o zarządzaniu, prowadzenia negocjacji czy też zasad etyki w biznesie. Ale widoczne są także bariery rozwoju. To rosnąca konkurencyjność Chin, Turcji, Indii i krajów Bliskiego Wschodu. Szef Press Glassu zauważa, że na tych rynkach nie ma potrzeby czterodniowego tygodnia pracy, natychmiastowego przejścia tylko na zieloną energię i coraz większych regulacji. Według Arkadiusza Musia, warto rozpocząć rozmowy nad reformami unijnej gospodarki.

Raport pt.: „Polska na jednolitym rynku UE: korzyści, bariery, reformy” został opublikowany w kwietniu 2024 r., a przygotowany przez Fundację Wolności Gospodarczej przy wsparciu Epicenter Network. Fundacja została założona w 2021 r., a jej fundatorem jest Arkadiusz Muś.

Zobacz również

Nitus świętował 20 lat obecności na rynku

Nitus świętował 20 lat obecności na rynku

Firma Nitus 16 maja wraz ze swoimi partnerami biznesowymi świętowała z okazji dwudziestu lat swojej działalności

W PSB ceny stolarki spadają

W PSB ceny stolarki spadają

PSB sprawdziło, jak kształtowały się ceny stolarki w kwietniu. W porównaniu do kwietnia 2024 ceny stolarki spadły.

MFO na plusie

MFO na plusie

MFO poinformowało o wstępnych danych za pierwszy kwartał tego roku. Spółka poprawiła wyniki w stosunku do roku ubiegłego.

1